هزینه زندگی در ژاپن

نوشته شده توسط : دیبا عباسی در شنبه 7 اکتبر 2023
Loading...

ژاپن عنوان یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای آسیا و دنیا را به خود اختصاص داده است. به افرادی که قصد سفر یا مهاجرت به این کشور پیشرفته را دارند پیشنهاد می‌شود قبل از هر اقدامی هزینه زندگی در ژاپن را مورد بررسی قرار دهند. میانگین هزینه‌ها و امکانات در این کشور با یاکدیگر ارتباط مستقیم دارند. یعنی افراد در مقابل پرداخت هزینه‌های بالا بهترین امکانات را در اختیار دارند. ما در این مطلب در مورد هزینه‌های جاری در این کشور صحبت کرده‌ایم.

برآورد هزینه زندگی در ژاپن در سال ۲۰۲۳

کشور ژاپن در میان گروه کشورهایی قرار می‌گیرد که منابع محدودی دارد اما در مقابل در زمینه تکنولوژی و صنعت توانسته به دستاوردهای بسیاری رسیده و با پیشرفت‌های چشمگیر جایگاه خود را در دنیا تثبیت کرده است. در این می‌توان گفت که بخش اصلی درآمد در ژاپن به صادرات وابسته است.

در مجموع ژاپن کشور گرانی ست، اما هزینه زندگی در ژاپن به شهری که در آن زندگی می‌کنید و سبک زندگی افراد ارتباط مستقیم دارد. البته نباید فراموش کرد که این کشور در مقابل هزینه‌های بالا بهترین و پیشرفته‌ترین امکانات را در اختیار ساکنان و گردشگران تور ژاپن قرار می‌دهد.

خرج و مخارج، درآمد و در کل برآورد هزینه‌های زندگی ژاپن در سال ۲۰۲۳ به هزینه‌های مسکن، پوشاک، خوار و بار، حمل و نقل و سایر هزینه‌ها از جمله هزینه‌های که ماهیانه برای اینترنت یا موبایل پرداخت می‌کنید، هزینه‌های درمان و پزشکی، تحصیل و غیره بستگی دارد. در ادامه این هزینه‌ها را با جزییات مورد بررسی قرار می‌دهیم. در تصویر زیر می‌توانید هزینه‌ها را به طور کلی مشاهده کنید.

هزینه های کلی زندگی در ژاپن

کیفیت بالای زندگی، پایین‌ترین میزان جرم و جنایت، سیستم حمل و نقل عالی، منظم و گسترده، سیستم بهداشت عمومی پیشرفته و استفاده از ابزار تکنولوژی بی‌نظیر از مزایای زندگی در ژاپن هستند. با توجه به این مزایای ارزشمند نمی‌توان به هزینه بالای زندگی در این کشور خرده گرفت.

مانند بسیاری از کشورهای دنیا برای زندگی در ژاپن باید در مورد هزینه‌های خورد و خوراک ماهیانه، خرید پوشاک، خدمات شهری، خرید یا اجاره خانه، رفت و آمد روزانه، خدمات پزشکی، هزینه تحصیل مدرسه و دانشگاه و غیره برنامه ریزی کرد. مبلغی که برای هریک از این موارد پرداخت می‌شود به شهری که در آن اقامت دارید و البته سطح زندگی افراد بستگی دارد. به عنوان مثال اینکه برای رفت و آمد از مترو استفاده می‌کنید یا تاکسی، خانه شما در مرکز شهر قرار دارد یا حومه، از بیمه برای خدمات پزشکی لستفاده می‌کنید یا خیر؟ همه و همه می‌توانند در مخارج ماهیانه تعیین کننده باشند.

اما با نگاهی کلی می‌توان گفت هزینه زندگی به طور متوسط در ژاپن برای یک خانواده چهار نفره بدون در نظر گرفتن اجاره ماهانه ۳,۰۷۳ دلار و هزینه‌های ماهانه برای یک نفر بدون احتساب اجاره  خانه۸۷۰  دلار برآورد می‌شود.

متوسط هزینه مسکن در ژاپن

با توجه به اینکه چگونه و با چه هدفی در ژاپن زندگی می‌کنید، می‌توان متوسط هزینه مسکن در این کشور را تخمین زد. اجاره خانه، هزینه زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی، خرید خانه و منطقه‌ای که برای زندگی انتخاب کرده‌اید بر هزینه‌های ماهیانه اجاره تاثیر مستقیم دارند. هر سبکی را که برای زندگی دارید چه دانشجویی، بدون شک پرداخت اجاره یکی از بیشترین و بزرگترین هزینه زندگی در ژاپن را تشکیل می‌دهد. پس لازم است دیدی کلی درباره اجاره خانه در شهرهای مختلف ژاپن را در قالب یکی جدول ارائه دهیم.

 

نوع ملک

هزینه اجاره در توکیو

هزینه اجاره در کیوتو

هزینه اجاره در یوکاهاما

هزینه اجاره در فوکوکا

هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر

۱,۰۱۸ دلار

۵۳۵ دلار

۷۶۹ دلار

۴۷۴ دلار

هزینه اجاره آپارتمان یک خوابه خارج از مرکز شهر

۵۹۷ دلار

۳۴۳ دلار

۶۳۵ دلار

۳۰۰ دلار

هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر

۲,۲۱۶ دلار

۱,۱۸۷ دلار

۱,۸۲۲ دلار

۹۴۴ دلار

هزینه اجاره آپارتمان سه خوابه خارج از مرکز شهر

۱,۱۵۱ دلار

۷۷۵ دلار

۱,۲۳۵ دلار

۵۱۳ دلار

هزینه خرید هر متر آپارتمان در مرکز شهر

۷,۶۹۱ دلار

۴,۸۴۹ دلار

۶,۵۲۵ دلار

۵,۳۴۷ دلار

هزینه خرید هر متر آپارتمان در حومه شهر

۴,۳۸۶ دلار

۴,۷۷۴ دلار

۶,۵۸۴ دلار

۲,۹۹۰ دلار

بیشتر بخوانید: جاذبه‌های گردشگری شهر هاکونه ژاپن

هزینه پوشاک در ژاپن

هزینه‌های مربوط به پوشاک بخش دیگر هزینه زندگی در ژاپن هستند که نباید آن‌ را نادیده گرفت. اینکه هر فرد در ماه چقدر برای خرید پوشاک هزینه می‌کند به سلیقه شخصی بستگی دارد. برخی همیشه پوشاک برند و برخی نیز از پوشاک معمولی‌تر استفاده می‌کنند. اما با توجه به قیمت‌های ژاپن می‌توان یک هزینه متوسط را در نظر گرفت. مبلغی که برای خرید پوشاک پرداخت می‌کنید مانند اجاره خانه و دیگر موارد در شهرهای مختلف متفاوت است. به این نکته توجه داشته باشید که معمولا هزینه زندگی در شهرهای بزرگ و پایتخت بالاتر از شهرهای کوچک است البته به همین میزان درآمد نیز بالاتر خواهد بود. در اینجا لیستی کوتاه از قیمت برخی پوشاک مورد نیاز در ژاپن را می‌بینیم:

 • هزینه یک عدد شلوار جین (مارک (Levis یا مشابه آن در توکیو ۳۸ دلار، در کیوتو ۳۳ دلار، در یوکاهاما ۴۱ دلار و در فوکوکا ۳۵ دلار است.
 • هزینه یک دست لباس تابستانی برندهای (زارا، اچ اند ام و غیره) در توکیو ۲۹ دلار، در کیوتو ۲۴ دلار، در یوکاهاما ۳۵ دلار و در فوکوکا ۵۶ دلار است.
 • هزینه یک جفت کفش ورزشی نایک در توکیو ۵۴ دلار، در کیوتو ۵۸ دلار، در یوکاهاما ۶۸ دلار و در فوکوکا ۶۲ دلار است.
 • هزینه یک جفت کفش چرم مردانه در توکیو ۶۹ دلار، در کیوتو ۶۶ دلار، در یوکاهاما ۱۱۸ دلار و در فوکوکا ۹۰ دلار است.

هزینه خواروبار در ژاپن

در بررسی هزینه زندگی در ژاپن باید بخشی را به هزینه‌های خرید روزانه مانند خوار و بار، شیر، نان و غیره اختصاص داد. هزینه‌های این اقلام به فروشگاه یا مغازه‌ای که برای خرید انتخاب می‌کنید بستگی دارد. برخی از فروشگاه‌ها تخفیف‌های ماهیانه دارند و اقلام مصرفی را ارزان‌تر به فروش می‌رسانند. اگر می‌خواهید برآوردی کلی از هزینه خوار و بار در ژاپن داشته باشید، نگاهی کلی به جدول زیر بیاندازید:

اجناس

قیمت به ین ژاپن

کاپوچینو روزانه

۳۸۰٫۴۱

پپسی (بطری ۰٫۳۳ لیتری)

۱۳۱٫۱۰

آب (۰٫۳۳ لیتر بطری)

۱۰۴٫۵۵

شیر ا لیتری

۱۸۳٫۵۳

نان سفید تازه (۵۰۰ گرم)

۱۸۸٫۳۶

برنج سفید یک کیلوگرم

۴۴۵٫۶۶

تخم مرغ ۱۲ عددی

۲۲۳٫۳۸

پنیر محلی یک کیلوگرمی

۱٫۶۴۷٫۹۲

سینه مرغ (بیسن، بدون پوست) یک کیلوگرمی

۷۸۱٫۹۲

دور گوشت گاو یک کیلوگرمی

۲٫۰۸۱٫۲۳

سیب یک کیلوگرمی

۷۶۰٫۱۳

موز یک کیلوگرمی

۳۰۱٫۸۵

پرتقال یک کیلوگرمی

۵۴۷٫۳۹

گوجه فرنگی کیلوگرمی

۶۶۰٫۴۳

سیب زمینی کیلوگرمی

۳۹۶٫۷۰

پیاز کیلوگرمی

۳۲۷٫۸۳

کاهو کیلوگرمی

۲۰۸٫۷۲

آب بطری ۱٫۵ لیتری

۱۲۸٫۱۴

سیگار ۲۰ بسته مارلبورو

۴۶۰٫۰۰

بیشتر بخوانید: جنگل بامبو در ژاپن + جاذبه ها + تصاویر

هزینه های حمل و نقل در ژاپن

یکی از پیشرفته‌ترین سیستم‌های حمل و نقل در دنیا متعلق به کشور ژاپن است. حمل و نقل عمومی در این کشور از کیفیت بسیار بالایی برخوردرند و بسیار منظم کار می‌کنند. از این رو تقریبا ۹۰ درصد افرادی که در ژاپن زندگی می‌کنند از مترو برای رفت و آمد روزانه خود استفاده می‌کنند. علاوه بر پیشرفته و منطم بودن هزینه‌های مقرون به صرفه را نیز باید به مزایای استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی در ژاپن اضافه کرد. بدین ترتیب افراد می‌توانند به کمترین هزینه و سریع‌ترین زمان خود را به محل کار، دانشگاه یا هر مکان مورد نظر خود برسانند. هزینه متوطس حمل و نقل در ژاپن به صورت زیر می‌باشد:

 • هزینه بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی) ۰۰ ین ژاپنی است.
 • هزینه گذر ماهانه (قیمت معمول) ۱۰٫۰۰۰٫۰۰ ین ژاپنی است.
 • هزینه شروع تاکسی (تعرفه معمولی) ۰۰ ین ژاپنی است.
 • هزینه تاکسی ۱ کیلومتر (تعرفه عادی) ۴۱۰٫۰۰ ین ژاپنی است.
 • هزینه تاکسی ۱ ساعت انتظار (تعرفه عادی) ۳٫۳۱۰٫۰۰ ین ژاپنی است.
 • هزینه بنزین (۱ لیتر) ۱۴۱٫۰۲ ین ژاپنی است.

هزینه اینترنت و موبایل در ژاپن

اینترنت و موبایل از اصلی‌ترین هزینه زندگی در ژاپن هستند. چه گردشگرانی که به طور موقت در این کشور اقامت دارند و چه افرادی که ساکن این کشور هستند می‌توانند از اینترنت پر سرعت ژاپن استفاده کنند. اگر ساکن این کشور هستید و حساب بانکی دارید می‌توانید تلفن همراه تهیه کرده و از آن استفاده کنید.

بسیاری از اپراتورهای ژاپن با ارائه بسته‌های تخفیفی هزینه اینترنت را تا حد بسیار زیادی کاهش می‌دهند. افرادی که می‌خواهند از اینترنت خانگی استفاده کنند می‌توانند دستگاه وای فای خریداری کرده و اینترنت با پهن باند یا فیبر نوری با هزینه ماهیانه از ۴۰۰۰ ین استفاده کنند.

 • تعرفه تلفن همراه در ژاپن ۱۷ین ژاپن است.
 • تعرفه استفاده از اینترنت ۶۰ مگابیت در ثانیه یا بیشترهمراه با دانلود نامحدود و کابل در ژاپن ۰۰ ین ژاپن است.

بیشتر بخوانید: با بهترین شهر بازی‌ های ژاپن آشنا شوید

هزینه تحصیل در ژاپن

وجود سیستم آموزشی بسیار عالی باعث شده تا دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا ژاپن را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. دانشگاه‌های ژاپن از معتبرترین موسسات عالی در دنیا هستند. طبق تحقیقات حدود ۴۰۰,۰۰۰دانشجوی بین‌المللی در بیش از ۱۷۰ دانشگاه این کشور تحصیل می‌کنند. هزینه تحصیل در ژاپن به رشته و دانشگاهی که برای تحصیل انتخاب می‌کنید بستگی دارد. هزینه تحصیل سالانه در ژاپن بین ۴,۷۶۰ تا ۱۵,۳۴۰ دلار می‌باشد.

 • متوسط هزینه تحصیل سالانه در دانشکده فناوری (ملی) ۳۲۰,۰۰۰ ین (۲,۲۴۸ دلار) است.
 • متوسط هزینه تحصیل سالانه در دانشکده آموزش حرفه‌ای ۹۰۰,۰۰۰ ین (۶,۳۲۳ دلار) است.
 • متوسط هزینه تحصیل سالانه در موسسه زبان ژاپنی ۶۸۰,۰۰۰ ین (۴,۷۷۷ دلار) است.
 • متوسط هزینه تحصیل سالانه در دانشگاه خصوصی (برنامه‌های پزشکی، دندانپزشکی و دارویی) ۸۵۰,۰۰۰ ین (۵,۹۷۱ دلار) است.
 • متوسط هزینه تحصیل سالانه در دانشگاه خصوصی تحصیلات تکمیلی(به‌استثنای برنامه‌های پزشکی، دندانپزشکی و دارویی) ۱,۱۰۰,۰۰۰ ین (۷,۷۲۸ دلار) است.
 • متوسط هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی دانشگاه ملی ژاپن ۸۲۰.۰۰۰ ین (۵,۷۶۱ دلار) است.

هزینه زندگی دانشجویی در ژاپن

افرادی که موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ژاپن شده‌اند می‌توانند در خوابگاه‌های دانشجویی اقامت داشته و هزینه‌های اجاره خانه را تا حد بسیار زیادی کاهش دهند. دولت ژاپن به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا با انجام کار پاره وقت بخشی از هزینه‌های تحصیل و هزینه زندگی در ژاپن را تامین کنند.

به طور متوسط حقوق مشاغل پاره وقت در ژاپن  حدود ۹۰۰ ین در هر ساعت است؛ البته دانشجویان این امکان را دارند  در ساعت ۳۰۰ ین درآمد داشته باشند. با این حساب می‌توان گفت که درآمد ماهیانه دانشجویان در ژاپن حدود ۲۰۰۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰۰ می‌باشد. با توجه به هزینه‌های روزانه زندگی در ژاپن این مبلغ یک درآمد نرمال بوده و دانشجویان به راحتی می‌توانند از پس هزینه‌های اجاره خوابگاه، شهریه دانشگاه، خورد و خوراک، حمل و نقل و غیره برآیند. البته دانشجویان واجد شرایط می‌توانند از بیمه‌های و وام‌های دانشجویی استفاتده کرده و هزینه‌های خود را کاهش دهند. به غیر از هزینه خوابگاه سایر هزینه‌ها مانند اهزینه‌های اقلام مصرفی و پوشاک برای دانشجویان مانند سایر شهروندان می‌باشد.

برای مشاهده قیمت و خرید تور ژاپن از ستاره ونک کلیک کنید.

خرید تور ژاپن

هزینه خدمات پزشکی و بهداشتی در ژاپن

طبق قوانین ژاپن تمام افرادی بالای ۲ سالی که در این کشور زندگی می‌کنند بایستی تحت پوشش یکی از بیمه‌های درمانی بخش عمومی یا خصوصی باشند. این مسئله به قدری جدی است که برخی از بیمارستان‌ها به کسانی که مدرکی در زمینه پوشش بیمه نداشته باشند خدمات ارائه نمی‌دهند. برخی از کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها نیز بیمه درمانی خارجی را قبول نکرده و تمامی هزینه‌ها را به صورت آزاد از مراجعه‌کنندگان دریافت می‌کنند. پس اگر به هر دلیلی در ژاپن اقامت دارید حتما تحت پوشش یکی از بیمه‌های خصوصی یا عمومی قرار گیرید.

مبلغی که برای خدمات پزشکی در ژاپن باید پرداخت کنید به نوع بیمازستان یا کلینیک، مدت زکان درمان و بیماری بستگی دارد. این هزینه در صورت داشتن بیمه بین ۵,۰۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ ین (۴۵ تا ۹۰ دلار) برای مشاوره در یک کلینیک و ۱۰،۰۰۰ تا ۱۵،۰۰۰ ین (۹۰ تا ۱۴۰ دلار) در بیمارستان است. هزینه زندگی در ژاپن در زمینه خدمات پزشکی بدون بیمه بین ۲,۶۰۰ تا ۵۰,۰۰۰ ین (۱۸۰ تا ۴۶۰ دلار) خواهد بود.

هزینه های جاری در شهرهای ژاپن

طبیعتا علاوه بر هزینه‌های معمول مانند خورد و خوراک، حمل و نقل، خرید اقلام مصرفی و غیره بخشی از هزینه زندگی در ژاپن به هزینه تفریحات اختصاص پیدا می‌کند که برای هر فرد متفاوت خواهد بود. این هزینه‌ها باشگاه، اجاره زمین‌های ورزش، غذاخوردن در رستوران، بلیط سینما و غیره را شامل می‌شود. البته افراد می‌توانند هر یک از این موارد را از زندگی خود حذف کنند.

تفریح و سرگرمی در ژاپن

هزینه

هزینه ماهانه باشگاه بدنسازی برای یک بزرگسال

۵۷.۲۵ دلار

اجاره زمین تنیس (یک ساعت در آخر هفته)

۱۶.۰۷ دلار

یک بلیت سینما

۱۲.۷۰ دلار

یک وعده غذا در رستوران ارزان

۷.۰۵ دلار

وعده دو نفره شام در رستوران

۴۵.۸۵ دلار

فست فود (مک دونالد یا شبیه به آن(

۵.۲۹ دلار

بیشتر بخوانید: جشن شکوفه های گیلاس در ژاپن

هزینه زندگی در شهرهای مختلف ژاپن

شهرهای پرجمعیت و شلوغ‌تر ژاپن هزینه‌های زندگی بالاتری نیز دارند. به عنوان مثال هزینه اجاره خانه و حمل و نقل عمومی در این شهرها بیشتر از شهرهای کوچکتر و کم جمعیت‌تر است. بنابراین برای کاهش هزینه زندگی در ژاپن می‌توانید در شهرهای کم جمعیت‌تر اقامت داشته باشید. اببته پر واضح است که امکاناتی که در شهرهای بزرگ ارائه می‌شود بسیار مجهزتر و پیشرفته‌تر از سایر مناطق است. در مجموع می‌توان گفت که در کش.زهای پیشرفته جهان اول میزان درآمد ماهیانه افراد با هزینه‌های زندگی تطابق دارد و روند تورم بسیار کند است. در جدول زیر می‌توانید متوسط هزینه در شهرهای کوچکتر ژاپن را ببینید:

شهر مورد نظر

میزان هزینه زندگی

کوبی

۱,۳۲۲ دلار

سایتاما

۱,۱۳۳ دلار

هیروشیما

۱,۲۱۲ دلار

چیبا

۱,۳۸۹ دلار

ارزانترین و گران ترین شهرهای ژاپن

با نگاهی کلی به آمار و ارقام متوجه خواهید شد که هزینه زندگی در ژاپن در بیشتر شهرهای این کشور مشابه است. اما ممکن است در برخی شهرهای کوچکتر هزینه کمتر شود. به عنوان مثال کیوتو از شهرهای معروف و ارزان ژاپن به شمار می‌رود. اگر بودجه محدودی دارید می‌توانید یکی از شهرهای ناکازاکی، تویاما، فوکوئوکا یا کاواساکی را برای زندگی انتخاب کنید. این شهرها از ارزانترین شهرهای ژاپن برای زندگی هستند.

در مقابل توکیو به عنوان پایتخت ژاپن، اوساکا، کوبه و نارا به عنوان گرانترین شهرهای ژاپن شناخته می‌شوند.  نارا از شهرهای معروف در ژاپن است که جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد و در طی چند سال اخیر توانسته با پیشرفت در زمینه ساخت و ساز هتل نظر گردشگران را به سوب خود جلب کند. با پیشرفت گردشگری در نارا هزینه‌ها نیز در این شهر افزایش پیدا کرده است.

اگر بخواهیم از دید یک دانشجو نکاه کرده و دو فاکتور هزینه و معتبر بودن دانشگاه را در نظر بگیریم شهرهای توکیو، اوساکا، فوکوئوکا و کانازاوا از بهترین شهرهای دانشجویی ژاپن هستند.

بیشتر بخوانید: معرفی سوغات ژاپن

هزینه زندگی در شهرهای مختلف ژاپن

چندین راهکار ساده برای کاهش هزینه زندگی در ژاپن وجود دارد. درواقع با به کار بستن این راهکارها می‌توانید مدیریت مالی مناسبی را در این کشور گران داشته باشید:

 • قبل از سفر بودجه مناسب برای تمام هزینه‌ها را کنار بگذارید.
 • به جای رستوران‌های لوکس و گران، رستوران‌های کوچک و محلی را برای سرو غذا انتخاب کنید.
 • درصورتی که قصد گردشگری در ژاپن را دارید بهتر است ایام غیر پیک را برای این کار انتخاب کنید.
 • برای خرید مواد غذایی فروشگاه‌های تخفیف دار را انتخاب کنید.

سخن پایانی

در این مقاله تمام جزییات هزینه زندگی در ژاپن را مورد بررسی قرار دادیم. دیدیم که ژاپن در مجموع جز کشورهای گران دنیا می‌باشد اما با توجه به برنامه ریزی دقیقی که وجود دارد میزان درآمدها با میزان خرج و مخارج برابری می‌کند. اکنون می‌توانید پیش از سفر به ژاپن یا تصمیم برای اقامت یا تحصیل در این کشور بودجه مناسب را کنار گذاشته و یک دید کلی در مورد هزینه‌های جاری ژاپن داشته باشید.

برای مشاهده قیمت و خرید تور ژاپن از ستاره ونک کلیک کنید.

خرید تور ژاپن
کپی برداری از مطالب آژانس هواپیمایی ستاره ونک صرفا با ذکر منبع بلامانع است.
از این مطلب خوشتان آمد؟ به اشتراک بگذارید.
دیبا عباسی

ارسال نظر

ثبت نام
عضو هستید؟ وارد شوید

رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ کلیک کنید

ورود به پنل کاربری
عضو نشده‌اید؟ ثبت نام
فراموشی رمز عبور

برای ورود به سایت کلیک کنید