واحد پول مالدیو چیست و با کدام واحد پولی می‌توانیم هزینه‌های سفر به مالدیو مانند مخارج خورد و خوراک، حمل و نقل و استفاده از جاذبه‌های تفریحی را پرداخت کنیم؟ پرداخت هزینه‌های این چنینی جز جدایی‌ناپذیر هر سفر است و دانستن واحد پولی مقصد از بایدهای آن! از این رو این مطلب را به واحد پولی مالدیو و ارز رایج در این جزیره اختصاص می‌دهیم.

هزینه‌های تور مالدیو را می‌توان به دو قسمت تقسیم کرد. یکی هزینه‌های قبل از سفر مانند خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل و دیگری که هزینه‌های طول سفر مانند رستوران، پرداخت ورودیه‌ها و … را شامل می‌شود. تمام مخارج قبل از سفر در ایران و به ریال پرداخت می‌شود اما برای پرداخت هزینه‌های طول سفر باید ارزهای رایج در مالدیو را همراه داشته باشید. حال سوال اینجاست که واحد پول مالدیو چیست و در سفر به این کشور کدام ارز را همراه داشته باشیم؟

واحد پول مالدیو

واحد پول مالدیو روفیه است و گردشگران برای گشت و گذار در این جزیره باید روفیه همراه داشته باشند. چرا که ریال ایرانی در مالدیو هیچ کاربردی نخواهد داشت. اما چگونه می‌توان ریال را به روفیه تبدیل کرد؟

تبدیل روفیه در مالدیو قوانین خاص خود را دارد. گردشگران می‌توانند برای مخارج روزانه پول خود را تبدیل کنند اما نمی‌توانید روفیه را خارج از مالدیو به ارز مورد نظرتان تبدیل کنید. در واقع شما باید تمام روفیه‌ای را که در اختیار داردی در مالدیو خرج کنید. به همین دلیل لازم است قبل از خرید هزینه‌های تور مالدیو را مورد بررسی قرار داده و به اندازه‌ای که نیاز دارید پول خود را تبدیل کنید.

روفیه واحدهای کوچکتر به نام لاری دارد و اسکناس‌های لاری در غالب ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰ و ۵۰۰ تایی در بازار رایج هستند. برای خرید از فروشگاه‌ها‌ی مواد غذایی، مغازه‌های محلی سوغاتی فروشی و اغذیه‌‌های خیابانی می‌توانید از واحد پولی لاری استفاده کنید.

دلار یا یورو؟

در پاراگراف قبل خواندیم که روفیه واحد پولی مالدیو است و باید از طریق صرافی‌های مالدیو آن را تهیه کنید. حال این سوال پیش می‌آید که چه ارزی را از ایران با خود به مالدیو ببریم؟

گرشگران ایرانی در سفر به مالدیو نمی‌توانند ریال همراه داشته باشند چرا که این ارز در سفر قابل تبدیل به روفیه نیست. بنابراین باید قبل از سفر به مقدار کافی دلار همراه داشته و سپس آن را به روفیه تبدیل کنید.

البته با توجه به توریستی بودن جزیره مالدیو در بسیاری از هتل‌ها و مکان‌های تفریحی می‌توانید دلار تهیه کرده و نیازی به تبدیل آن به روفیه ندارید. اما برای هزینه‌هایی مانند حمل و نقل عمومی یا خرید از فروشگاه‌های محلی نیاز به روفیه خواهید داشت. پس بهتر است مقداری از دلار خود را به واحد پول مالدیو تبدیل کنید.

پیشنهاد می‌کنیم بیشتر از اسکناس‌های ۱۰، ۲۰ و ۵۰ لاری استفاده کنید چرا که اسکناس‌های ۱۰۰ و ۵۰۰ لاری خیلی به کارتان نخواهد آمد.

چگونه میتوان دلار یا یورو را به روپیه تبدیل کرد؟

واحد پول مالدیو تنها و تنها در این مجمع‌الجزایر قابل تبدیل است. بنابراین گردشگران امکان تبدیل ریال یا دلار را قبل از سفر و از طریق صرافی‌های ایران ندارند.

بهترین مکان برای تبدیل دلار به روفیه هنگام ورود به خاک مالدیو و در فرودگاه این کشور است. در طبقه دوم فرودگاه ماله صرافی و بانک ملی مالدیو را می‌توان دید. مجددا یادآور می‌شویم که روفیه مالدیو فقط و فقط در همین جزیره قابل استفاده است از این رو فقط به اندازه‌ای که نیاز دارید پول خود را تبدیل کنید.

چنانچه در طول سفر مجددا نیاز به تبدیل پول داشتید از طریق صرافی‌های موجود در هتل می‌توانید این کار را انجام دهید.

اسکناس‌های مالدیو طراحی‌های بسیار زیبا دارند اگر خواستید می‌توانید چند اسکناس را به عنوان یادگاری نزد خود نگاه دارید.

آیا انعام دادن رایج است؟

اینکه انعام دادن در رستوران‌ها، هتل‌ها و تاکسی‌ها رایج است یا خیر؟ مسئله‌ای ست که گردشگران قبل از سفر باید از آن اطلاع داشته باشند.

در برخی از مقاصد مبلغ انعام همراه با هزینه ی غذا یا مبلغ تاکسی و … دریافت شده و در برخی نیز این مبلغ به صورت جداگانه دریافت می‌شود. جزیره مالدیو در گروه دوم قرار می‌گیرد. بدین صورت که معمولا در رستوران‌ها ۱۰ درصد مبلغ غذا انعام داده می‌شود. در تاکسی‌ها گردشگران مبلغی اضافه‌تر را به راننده پرداخت می‌کنند و در هتل‌ها هنگام خروج از اتاق چند اسکناس را بر روی میز به عنون انعام قرار می‌دهند.

البته انعام دادن در رستوران‌ها و فروشگاه‌های کوچک محلی رایج نیست.  

در سفر به مالدیو چه مقدار پول همراه داشته باشیم؟

اینکه در سفر به مالدیو چه مقدار پول همراه داشته باشیم را از دیدگاه گردشگری جهانی مورد بررسی قرار می‌دهیم. طبق اعلام نظر سازمان گردشگری جهانی بهتر است هر مسافر ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار در روز را برای هزینه‌های سفر خود در نظر بگیرد. بدین ترتیب برای سفر یک هفته‌ای به مالدیو حداقل ۱۸۰۰ دلار همراه داشته باشید.

یادآور می‌شویم که باقی هزینه‌های سفر به خود شما و انتخاب‌هایتان در زمینه رستوران، تفریحات و … بستگی دارد. نکته دیگر اینکه در رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و تفریحات لوکس می‌توانید دلار پرداخت کنید اما برای هزینه‌های جانبی دیگر و خرید از مغازه‌های محلی بهتر است روفیه همراه داشته باشد.

بیشتر بخوانید …

بهترین فصل سفر به مالدیو

هر آنچه که باید درباره هزینه‌های تور مالدیو بدانید

آیا سفر به مالدیو ویزا می‌خواهد؟

کپی برداری از مطالب آژانس هواپیمایی ستاره ونک صرفا با ذکر منبع بلامانع است.
از این مطلب خوشتان آمد؟ به اشتراک بگذارید.
دیبا عباسی

ارسال نظر

ثبت نام
عضو هستید؟ وارد شوید

رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ کلیک کنید

ورود به پنل کاربری
عضو نشده‌اید؟ ثبت نام
فراموشی رمز عبور

برای ورود به سایت کلیک کنید