با توجه به اعلام ۲ تا ۱۸ هفته‌ای سفارت کانادا جهت صدور ویزا چرا در بیشتر مواقع روند دریافت ویزای کانادا بیشتر طول می‌کشد؟ دریافت ویزای کانادا پروسه‌ای نسبتا زمان‌بر دارد اما این پروسه در برخی از مواقع بیش از زمان پیش بینی شده به طول می‌انجامد اینکه دلایل این تاخیر چیست و در این خصوص چه اقداماتی باید انجام داد مواردی هستند که در مطلب دلایل طولانی شدن جواب ویزای کانادا مورد بررسی قرار می‌دهیم.

تاخیر در صدور ویزای توریستی کانادا و طولانی شدن پروسه دریافت ویزا به دغدغه‌ای برای متقاضیان تبدیل شده است. به ویژه در دو سال اخیر شیوع ویروس کرونا این پروسه را با چالش‌های جدید مواجه کرده، از این رو اگر متقاضی ویزای کانادا هستید دانستن علل طولانی شدن جواب ویزای کانادا می‌تواند در رفع آن و تسریع روند دریافت ویزا مؤثر باشد.

مدت زمان جواب ویزای کانادا

مدت زمان جواب ویزای کانادا با توجه به نوع ویزای درخواستی متفاوت است. به عوان مثال پروسه دریافت ویزای کاری با ویزای توریستی کاملا متفاوت می‌باشد. اما در مجموع می‌توان گفت که روند بررسی مدارک و جواب ویزا بعد از انجام مصاحبه و انگشت نگاری شروع می‌شود. در ویزاهای توریستی کانادا یک روند ممکن است ۱۵ یا ۳۰ روز کاری و حتی بیشتر به طول انجامد. شرایط مختلف مانند شیوع بیماری، روابط دیپلماتیک و غیره نیز بر روند جواب ویزای کانادا تاثیر مستقیم دارند.

مدت زمان صدور ویزای کانادا بعد از انگشت نگاری

قبل از بررسی دلایل تاخیر در صدور ویزای کانادا باید بدانیم که مدت زمان صدور ویزا بعد از انگشت نگاری در حالت نرمال چقدر است؟ متقاضیان ویزای کانادا مدارک خود را اسکن کرده و در وب سایت رسمی سفارت بارگذاری می‌کنند. بدین ترتیب دیگر نیازی به ارائه مدارک در روز انگشت نگاری نیست. در واقع متقاضیان در روز و ساعت تعیین شده در محل سفارت فقط و فقط جهت انگشت نگاری یا در صورت نیاز مصاحبه حضور پیدا می‌کنند. در نهایت پس از انجام مراحل ذکر شده مدارک متقاضی مورد بررسی قرار گرفته و طبق استناد به وب سایت سفارت کانادا پس از ۲ تا ۱۸ هفته کاری جواب ویزا مشخص می‌شود. البته مدت زمان اعلام شده ممکن است بیشتر یا کمتر از زمان اعلام شده به طول بیانجامد که در ادامه دلایل طولانی شدن جواب ویزای کانادا را بررسی می‌کنیم.

تفاوت مدت زمان درخواست ویزای کوتاه مدت و بلند مدت

ویزاهای کوتاه مدت معمولا برای افرادی که قصد بازدید از کشور مبدا را دارند صادر شده و دارای اعتبار کمتری هستند. این ویزاها در غالب یک یا دوهفته‌ای، یک ماهه یا بیشتر صادر می‌شوند. ویزاهای بلند مدت اما دارای اعتبار بیشتر ماننده یک ساله، ۵ ساله یا بیشتر هستند. البته لازم به یادآوری ست که ویزاهای توریستی کانادا در بیشتر مواقع به صورت ۵ ساله و چند بار ورود صادر می‌شوند. روند درخواست ویزاهای بلند مدت و کوتاه مدت تقریبا یکسان بوده و در برخی موارد در مدارک مورد نیاز با یکدیگر تفاوت دارند.

بیشتر بخوانید: قیمت ویزای کانادا چقدر است؟

وضعیت ویزای توریستی کانادا در دوران کرونا

کرونا، ویروسی که قوانین زندگی در کل دنیا را تغییر داده و تاثیر منفی خود را نیز بر دنیای گردشگری گذاشته است. بیشتر کشورها در اوج شیوع این ویروس مرزهای خود را بسته و صدور ویزا را به حالت تعلیق درآوردند. کانادا نیز به تبعیت از این شیوه و به منظور جلوگیری از شیوع ویروس تا مدت‌ها صدور ویزای توریستی را به حالت تعلیق و سایر درخواست‌ها (ویزای تحصیلی، ویزای کاری و غیره) را با دقت بیشتری مورد بررسی قرار می‌داد. هر چند که در حال حاضر افراد واکسینه شده می‌توانند برای دریافت ویزای توریستی یا سایر ویزاها اقدام کنند اما طبیعتا ممکن است زمان وقت دهی سفارت و در نهایت بررسی صدور ویزا کمی زمان‌برتر از قبل باشد. پس تا اینجا یکی از دلایل تاخیر در صدور ویزای کانادا اپیدمی کرونا است که البته با توجه به واکسیناسیون جهانی حساسیت‌ها نسبت به آن کمتر شده است.

استعلام ویزای کانادا

همانطور که در پاراگراف‌های قبل اشاره شد تمامی مراحل دریافت ویزای کانادا به جز انگشت نگاری به صورت آنلاین و از طریق وب سایت رسمی این کشور انجام می‌شود. در همین راستا استعلام ویزای کانادا نیز از همین طریق امکان پذیر می‌باشد؛ یعنی در صورت تاخیر در جواب ویزای کانادا یا بروز هر مشکل دیگر تقاضا دهنده ویزا می‌تواند با ارسال ایمیل به سفارت وضعیت ویزای خود را پیگیری کند. از آنجا که در بیشتر مواقع متقاضی مراحل دریافت ویزای خود را از طریق کارگزار انجام می‌دهد پس توصیه می‌شود که استعلام ویزا را نیز به کارگزار خود بسپارید. کارشناسان ما در این خصوص مشاوره‌های لازم را به متقاضیان ارائه می‌دهند.

جواب بیومتریک کانادا

بیومتریک، بایومتریک یا انگشت نگاری آخرین مرحله از مراحل دریافت ویزای کانادا است که هر متقاضی بایستی شخصا در دفتر سفارت حضور پیدا کرده و انگشت نگاری را انجام دهند. مدارک ارائه شده و انگشت نگاری در سیستم سفارت به عنوان سابقه متقاضی ثبت می‌شود؛ یعنی چنانچه درخواست ویزای متقاضی رد شده و یا شخص قصد دریافت مجدد ویزای کانادا را داشته باشد تا ۱۰ سال پس از انجام آخرین انگشت نگاری دیگر نیازی به انجام این کار ندارد و فقط کافیست که مدارک خود را در وبسایت سفارت بارگذاری کند؛ اما نتیجه بایومتریک که درواقع همان جواب ویزا است روند خود را طی کرده و در مدت زمان اعلام شده توسط سفارت اعلام می‌شود.

عواملی که می تواند باعث طولانی شدن جواب ویزای کانادا شوند

اپیدمی‌هایی مانند شیوع ویروس کرونا یکی از دلایل تاخیر در صدور ویزای کانادا می‌باشد که برطرف کردن آن از عهده متقاضی خارج است؛ اما علاوه بر این طولانی شدن جواب ویزا دلایل دیگری نیز دارد که متقاضی می‌تواند با اصلاح آن روند دریافت ویزا را تسریع بخشد. این دلایل موارد زیر را شامل می‌شود:

نوع ویزای درخواستی

ویزای کانادا به انواع مختلف از جمله ویزای توریستی، ویزای تحصیلی، ویزای کاری، ویزای پزشکی و غیره تقسیم بندی می‌شود. هر یک از این ویزاها شرایط، مدارک و قوانین خاص خود را دارند. بنابراین می‌توان گفت که نوع ویزای درخواستی ارتباط مستقیم با طولانی شدن جوای ویزای کانادا دارد. البته با توجه به نوع ویزا با ارائه مدارک کافی و برنامه سفر صحیح می‌توان روند بررسی مدارک و پاسخگویی را تسریع بخشید.

کشور مبدا متقاضیان اقامت

اینکه مبدا متقاضی ویزای توریستی کانادا کدام کشور است مستقیما بر روی دریافت ویزا و مدت زمان پاسخگویی تاثیر دارد. این مسئله به اعتبار پاسپورت کشور مبدا و روابط دیپلماتیک آن کشور بستگی دارد. طبیعتا کشورهایی با پاسپورت معتبرتر مسیر راحت‌تری را برای دریافت ویزای کانادا و سایر ویزاهای معتبر دنیا دارند.

کامل و درست بودن برنامه

داشتن برنامه سفر دقیق نشان می‌دهد که هدف شما از سفر به کانادا واضح بوده و قصد اعلام پناهندگی یا ماندن دائم در این کشور را ندارید. بنابراین این مسئله را جدی گرفته و جهت ارائه یک برنامه سفر درست با مشاوران ما در واحد ویزای کانادا در ارتباط باشید.

بیشتر بخوانید: سؤالات متداول درباره ویزای کانادا

طولانی شدن جواب ویزای کانادا به دلیل مسائل مالی

هزینه انگشت نگاری و سایر هزینه‌های مربوط به سفارت کانادا به صورت آنلاین و از طریق درگاه مورد تایید سفارت انجام می‌شود. از این رو در صورت پرداخت نکردن هر یک از هزینه‌ها و یا اشتباه در انتخاب درگاه ممکن است روند دریافت ویزا را به عقب اندازد؛ به بیان دیگر ممکن است متقاضی راه و روشی را برای پرداخت هزینه‌ها انتخاب کند که مورد تایید سفارت نباشد. در اینصورت باعث طولانی شدن جواب ویزای کانادا شده و در برخی از موارد ممکن است هزینه شما به هدر رود. بنابراین انتخاب کارگزار مطمئن می‌تواند این مشکل را برطرف کند. در این زمینه می‌توانید از مشاوره کارشناسان ویزای کانادا در آژانس هواپیمایی ستاره ونک بهره مند شوید.

طولانی شدن جواب ویزای کانادا به دلیل نقص مدارک

عدم ارسال برخی از مدارک، ارسال مدارک با کیفیت پایین و ناخوانا حتی در موارد جزیی نیز ممکن است روند دریافت ویزای کانادا را دچار مشکل کند. پس هنگام بارگذاری مدارک با تمام این موارد دقت کنید. چنانچه مدارک متقاضی ناقص ارسال شود طبیعتا افسر پرونده را ناچار می‌کند که برای رفع نواقص بررسی پرونده را به تاخیر بیاندازد. شما به عنوان متقاضی لازم است مدارک مورد نیاط را با دقت بخوانید، مدارکی که نیاز به امضا دارد، امضا کنید، یا مدارک را دقیقا طبق دستورالعمل بارگذاری کنید. شاید در ظاهر فکر کنید که این موارد کوچک مشکلی پیش نخواهد آورد اما تجربه نشان داده که یکی از دلایل طولانی شدن یا به تاخیر انداخت جواب ویزا همین موارد جزیی می‌باشد.

طولانی شدن جواب ویزای کانادا به دلیل سوابق متقاضیان

طولانی شدن جواب ویزای کانادا به دلیل سوابق متقاضیان و عدم معتبر بودن مدارک از دیگر دلایل تاخیر در جوابدهی می‌باشد. در مورد مسائل مرتبط با امور مالی، مسائل مرتبط با وضعیت سلامت متقاضیان و یا به سوء پیشینه افراد هنگام بررسی درخواست ویزا تحقیق می‌شود. به عنوان مثال چنانچه در سوابق متقاضی ارتباط با گروه‌های تروریستی یا جرمی که برای دولت کانادا مهم باشد دیده شود جواب ویزا به تاخیر افتاده و در اغلب موارد از ورود این افراد به خاک کانادا جلوگیری می‌شود.

بیشتر بخوانید: برای گرفتن ویزای کانادا چه شرایطی مورد نیاز است؟

طولانی شدن جواب ویزای کانادا به دلیل اعتبار سنجی مدارک

مدارک متقاضی شامل مدارک هویتی، مالی، شغلی و غیره توسط افسر سفارت کانادا راستی آزمایی می‌شود. به عنوان مثال ممکن است افسر پرونده تصمیم بگیر جهت تایید هویت متقاضی ویزای  کانادا با نهاد مربوطه تماس بگیرد، یا وضعیت مالی متقاضی مستقیما از بانک استعلام گرفته شود، در این صورت روند پاسخدهی به ویزای کانادا طولانی‌تر از حد معمول شده و ممکن است ماه‌ها به طول انجامد. برای جلوگیری از بروز این مورد توصیه می‌شود مدارک را به صورت کامل و واقعی ارائه دهید. به بیان ساده‌تر از ارائه مدارک جعلی جدا خودداری کنید.

نحوه پیگیری جواب ویزای کانادا

پیگیری جواب ویزای کانادا نیز مانند استعلام ویزا از طریق ارسال ایمیل به سفارت انجام می‌شود. شما می‌توانید تمامی مسائل مربوط به دریافت ویزای کانادا و حتی رزرو تور کانادا را به کارشناسان ما در بسپارید. ما با داشتن سال‌ها تجربه موفق در این خصوص از ابتدا تا انتهای راه در کنار شما خواهیم بود.

عوامل موثر در افزایش زمان پاسخگویی به درخواست ویزای کانادا

نقص در ارسال نحوه درخواست، نقص در بارگذاری مدارک، عدم تکمیل فرم درخواستی به طور صحیح و نقص در پرداخت هزینه‌های سفارت همه و همه از عوامل موثر در ازایش زمان پاسخگویی به درخواست ویزای کانادا هستند. از آنجا که پروسه دریافت هر نوع ویزای کانادا به ویژه ویزای توریستی پروسه‌های زمان بر و حساس است توصیه می‌کنیم یک کارگزار مطمئن و مجرب را برای این کار انتخاب کنید. مشاوران ما در آژآنس هواپیمایی ستاره ونک با داشتن سال‌ها تجربه موفق با صبوری پرونده شما را مطالعه کرده و راهنمایی‌های لازم را در خصوص ارائه مدارک کافی ارائه می‌دهند.

روش های کاهش مدت زمان جواب سفارت کانادا

برای جلوگیری از طولانی شدن جواب ویزای کانادا فقط کافیست چند نکته کوچک اما کاربردی را رعایت کنید:

قبل از هر اقدامی دستورالعمل موارد مهم مانند مدارک مورد نیاز، نحوه پرداخت هزینه به سفارت، شرایط دریافت ویزا و نحوه بارگذاری مدارک را مطالعه کنید.

فرم‌های درخواست ویزا را به درست و دقیق با تاریخ و امضا تکمیل کنید.

در روز و ساعت تعیین شده برای انجام انگشت نگاری در محل اعلام شده حضور پیدا کنید.

مدارک را به صورت دقیق و بی هیچ کم و کاستی ارائه دهید.

بعد از پرداخت هزینه‌های مربوط به سفارت حتما رسیدهای پرداختی را نگاه دارید.

قبل از ثبت نهایی مدارک یک بار دیگر تمامی موارد با دقت چک کنید.

سخن پایانی

در مطلب طولانی شدن جواب ویزای کانادا دیدیم که با انجام روند درست و اصولی پروسه ویزا می‌توان از تاخیر در صدور ویزا جلوگیری کرد. اما نکته مهم اینکه بررسی مدارک و در نهایت تصمیم برای صدور یا عدم صدور ویزای کانادا بر عده سفارت می‌باشد. متقاضیان می‌توانند با رعایت تمام موارد نظر مثبت افسر پرونده را به دست آورند. علاوه بر این عوامل دیگر مانند شرایط سیاسی،اپیدمی‌ها و غیره نیز در این زمینه نقش مهمی را ایفا می‌کنند. اطلاع از راهکارهای جلوگیری از طولانی شدن جواب ویزا کمک می‌کند تاروند دریافت ویزا تسریع پیدا کند.

برای مشاهده قیمت و خرید تور کانادا از ستاره ونک کلیک کنید.

خرید تور کانادا
کپی برداری از مطالب آژانس هواپیمایی ستاره ونک صرفا با ذکر منبع بلامانع است.
از این مطلب خوشتان آمد؟ به اشتراک بگذارید.
دیبا عباسی
ارسال نظر
ثبت نام
عضو هستید؟ وارد شوید

رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ کلیک کنید

ورود به پنل کاربری
عضو نشده‌اید؟ ثبت نام
فراموشی رمز عبور

برای ورود به سایت کلیک کنید