تماشای رقص شکوفه‌ های گیلاس؛ در تور ژاپن

نوشته شده توسط : پونه مولایی در پنج‌شنبه 2 مارس 2023
Loading...

باز شدن شکوفه های گیلاس بهارهای ژاپن را به رویایی‌ترین فصل سفر به این کشور تبدیل کرده‌اند. مردم ژاپن قرن‌هاست که این پدیده حیرت انگیز را جشن گرفته و نام “هانامی” را برای آن انتخاب کرده‌اند. امروزه فستیوال هانامی با فرهنگ ژاپنی‌ها درآمیخته و حتی به عنوان یک جاذبه گردشگری هر ساله گردشگران بسیاری را به سوی این کشور می‌کشاند. در اینجا می‌خواهیم درباره جشن شکوفه های گیلاس ژاپن صحبت کنیم.

شکوفه های گیلاس ژاپن
ژاپن در محاصره شکوفه‌های چند رنگ بهاری

همزمان با شروع بهار، تنوع رنگ و گونه‌های گیاهی صحنه عجاب‌انگیزی را رغم می‌زنند. شکوفه‌های گیلاس سفید و سرخ در گوشه گوشه ژاپن از خاک بیرون آمده و کشور را به مثال بهشت زمینی کرده است. عطر شکوفه‌های گیلاس و درختان آلو در سراسر شهر پیچیده و روح و جان آدمی را تازه می‌کند و مناظر وسوس انگیزی را برای ثبت عکس، به یادگار می‌گذارد. در ادامه با این جاذبه‌های گردشگری ژاپن آشنا خواهیم شد.

شکوفه های گیلاس ژاپن
سالانه هزاران گردشگر برای دیدن شکوفه‌های گیلاس راهی ژاپن می‌شوند

بهار، فصل شکوفه های گیلاس در ژاپن

شکوفاهای گیلاس بیشتر در آسیای شرقی می‌رویند و طولانی‌ترین مدت شکوفایی آن در توکیو (Tokyo) ثبت شده و به همین خاطر ژاپن را سرزمین ساکورا (در زبان ژاپنی به معنی شکوفه گیلاس است) می‌نامند. بهترین زمان تور ژاپن در فصل بهار می‌باشد.

شکوفه های گیلاس ژاپن
عکس شکوفه های گیلاس ژاپن

پیوند فرهنگی ژاپن و ساکورا

در طول تاریخ این کشور به ساکورا اهمیت داده شده است. موتواوری نوریناگا محقق و پژوهشگر فرهنگی ژاپن در دروه میجی می‌نویسد ” روح ژاپنی‌ها با ساکورا همخوانی دارد و با اینکه عمر ساکورا کوتاه است، اما با تمام توان، زیبا زندگی می‌کند و همتایی ندارد. پرانرژی و سرزنده بودن از دیرباز سبب علاقه مردم ژاپن بوده‌است. در آیین بودا از ساکورا به عنوان اصل ناپایدار امور دینوی یاد می‌کنند و در اشعار بسیاری این مورد یافت می‌شود.

نویسنده دیگری راه و رسم سامورایی را همانند شکوفه‌های ساکورا می‌داند. زیرا شکوفه‌های ساکورایی برخلاف گل‌های دیگر، قبل از  پژمرده شدن در اوج زیبایی پر پر می‌شود و این به معنای مرگ زودهنگام توام با ایثار و ازخودگذشتگی است.

امروزه در درجات شغلی اداره پلیس و ارتش ژاپن از تصویر ساکورا به عنوان نمادی از ایثار این افراد در راستای حفظ جان و مال مردم بکار می‌رود. پشت سکه‌های ۱۰۰ ینی هم این نشان یافت می‌شود.

شکوفه های گیلاس ژاپن
شکوفه‌های بهاری نزد مردم ژاپن، از احترام ویژه‌ای برخودار است

فستیوال‌ هانامی ژاپن

هم زمان با شکوفه‌های درختان آلو و شکوفه‌های گیلاس در ژاپن، فستیوال بهاره در این کشور شروع شده و گردشگرانی از سراسر نقاط جهان در این رویداد شرکت می‌کنند.

هانامی یکی از مهم‌ترین و سنتی‌ترین این فستیوال‌هاست که هرسال در ژاپن و سایر دنیا از اواخر ماه مارس و اویل ماه آوریل، برگزار می‌شود.

هانامی در زبان ژاپنی به معنی دیدن گل‌ها است. هرساله هزاران نفر در سراسر ژاپن به پارک‌هایی که شکوفه‌های گیلاس در آن رویده همراه با خانواده و دوستان رفته و درختان را با فانوس‌های کاغذی شکل تزیین می‌کنند. بزم آنان گاه تا پاسی از شب ادامه می‌یابد. ساعت‌ها قبل از مراسم زیراندازهای آبی که در مناطق مختلف به منظور جای گرفتن، پهن شده است، خبر از ذوق و اشتیاق مردم این سرزمین برای شرکت در رویدادهای سنتی را می‌دهد.

این مراسم معمولا با خوردن غذا، نوشیدنی، بازی کردن و گوش دادن به موسیقی می‌گذرد. ازجمله خوراکی‌هایی که در این جشن همراه خود می‌برند شامل ظرف بنتو که باکس بندی‌ست و در آن برنج پخته شده، ماهی، گوشت، اُوکازو( طیف گوناگونی از انواع غذا گفته می‌شود که همراه غذای اصلی می‌خورند)، سوشی، ترشی، شیرینی‌های دنگو و ساکی(نوعی نوشیدنی مخصوص ژاپنی) دیده می‌شود.

شکوفه های گیلاس ژاپن
بقچه‌های خاص غذای ژاپی‌ها، که باکس بندی شده است

تاریخچه هانامی

هانامی برای اولین بار در سال‌های ۷۱۰ تا ۷۹۴ میلادی و در دوره دوره نارا (بخشی از تاریخ ژاپن) در بین اشراف مرسوم شد. اصطلاح هانامی برای اولین در داستان گِنجی به شکوفه گیلاس تشبیه شده است.

از دوره ادو (بخشی از تاریخ دوران پیشامدرن ژاپن)  هانامی در بین عموم مردم رایج شد و امپراتور توکوگاوا یوشیمونه هشتمین امپراتور این دوران برای تشویق مردم و ترویج بیشتر هانامی دستور کاشت گسترده‌ی درختان گیلاس را در سراسر کشور صادر کرد. در این روز مردم می‌نوشیدن و جشن می‌گرفتند.

شکوفه های گیلاس ژاپن
برخی از مردم ژاپن با لباس‌های سنتی در این جشن حاضر می‌شوند

توکیو

شهر توکیو پایتخت ژاپن، یکی بهترین مناطق برگزاری جشن هانامی است و در فهرست صد پارک برگزیده این مراسم، پنج پارک از این شهر در لیست قرار دارد. اگر مسافر تور توکیو هستید بهترین زمان برای سفربه این شرزمین جذا را در نظر بگیرید.  

پارک شینجوکو گیوئن: این پارک در منطقه شینجوکو توکیو واقع شده است. مساحت آن  58/3 هکتار است و دارای هزار و ۳۰۰ درخت و ۶۵ نوع ساکورا می‌باشد که جز معروف‌ترین پارک‌های این شهر برای مراسم هانامی است.

پارک اوئنو: یکی از پارک‌های واقع در منطقه تایتو توکیو است. جذابه‌های آن توانسته بیش از ۱۰ میلیون گردشگر را در سال‌های اخیر جذب کند و یکی از محبوب‌ترین پارک‌های این کشور تلقی شود. همچنین جشنوراه شکوفه‌های گیلاس را هر ساله در آن برگزار می‌‌شود.

پارک سومیدا: این پارک هم در منطقه تایتو است و یکی از بهترین مکان‌ها برای دیدن شکوفه‌های گیلاس می‌باشد.

دو پارک پارک اینوکاشیرا و پارک کوگانِی هم، برای شرکت در جشن هانامی بسیار مطرح هستند. همچنین می‌توان از معابد کامیدو تنجین، یوشیما تنجین و اوشی تنجین کیتانو هم نام برد.

شکوفه های گیلاس ژاپن
منظره خارق‌‌العاده بهار در پارک شینجوکو گیوئن

هانامی در دیگر کشورها

جشن‌های کوچک‌تری همزمان با هانامی در کشورهای تایوان، چین، فیلیپن و کره برگزار می‌شود. جالب است بدانید، این مراسم در ایالات متحد آمریکا از محبوبیت زیادی برخوردار است. درسال ۱۹۱۲ سه هزار و ۲۰ اصله درخت ساکورا به نشانه دوستی بین مردم ژاپن و امریکا، به این کشور هدیه و در اطراف کاخ سفید کاشته شد. در همان سال دو هزار اصله درخت به نیویورک اهدا گشت و در پارک ساکورا در منتهن گذاشته شد. این درختان به عنوان جاذبه توریستی مورد توجه هستند و هرساله جشن ملی شکوفه‌های گیلاس در اوایل بهار برگزار می‌شود.

این مراسم همچنین در اروپا هم جشن گرفته می‌شود. مردم در فلاند، رم، استکهلم در امکانی که شکوفه‌های گیلاس رویده که اغلب اهدایی ژاپن به دولت‌های این کشورهاست، جمع شده و جشن می‌گیرند.

شکوفه های گیلاس ژاپن
بهار و شکوفه‌های گیلاس در کره جنوبی

سخن آخر

برای یک سفر و دیدنی برای دیدن تماشای رقص شکوفه در تور ژاپن نیاز به دریافت ویزای توریستی ژاپن است. 

سوالات متداول

جشن هانامی در ژاپن به چه مناسبت برگزار می‌شود؟

هانامی یک سنت دیرینه ژاپنی برای استقبال از بهار است. این جشن که به عنوان “جشن شکوفه های گیلاس” نیز شناخته می شود هر ساله برای قدردانی از زیبایی‌های طبیعت برگزار می‌شود.

فستیوال هانامی در کدام کشورها برگزار می‌شود؟

هانامی علاوه بر ژاپن در کشورهای تایوان، چین، فیلیپن و کره جنوبی نیز برگزار می‌شود.

برای مشاهده قیمت و خرید تور ژاپن از ستاره ونک کلیک کنید.

خرید تور ژاپن
کپی برداری از مطالب آژانس هواپیمایی ستاره ونک صرفا با ذکر منبع بلامانع است.
از این مطلب خوشتان آمد؟ به اشتراک بگذارید.
پونه مولایی
ارسال نظر
ثبت نام
عضو هستید؟ وارد شوید

رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ کلیک کنید

ورود به پنل کاربری
عضو نشده‌اید؟ ثبت نام
فراموشی رمز عبور

برای ورود به سایت کلیک کنید