جشنواره وارا در ژاپن | جزئیات + تصاویر

نوشته شده توسط : دیبا عباسی در پنج‌شنبه 1 فوریه 2024
Loading...

جشنواره وارا در ژاپن سالانه به‌خاطر مجسمه‌های شگفت‌انگیز و هنر بی‌ وصف این سرزمین برگزار می‌شود. هنرجویانی که قصد بازدید از آثار به یاد ماندنی و غول‌پیکر را دارند از دیدنی‌های این جشنواره، غافل نمی‌شوند. به‌طور کلی هنر وارا در این کشور به اقتصاد و جذب گردشگران کمک کرده است. علاوه‌بر این، نمادها و داستان‌هایی جذاب پشت شخصیت هر یک از این مجسمه‌ها وجود دارد. تمامی آثار جشنواره وارا از کاه برنج و نی ساخته می‌شوند. اگر می‌خواهید بیشتر با وارا و مجسمه‌های این جشنواره آشنا شوید با ما همراه باشید.

جشنواره وارا در ژاپن

این جشنواره یک روزه و در فصل پاییز برگزار می‌شود که میلیون‌ها نفر را به سمت خود می‌کشاند. هنر دست دانشجویان دانشکده هنر و همکاری ساکنین محلی با استفاده از تکنیک‌های مختلف، این جشنواره را معروف کرده است. هر سال جشنواره‌ای در ژاپن با نام وارا برگزار می‌شود که مملو از مجسمه‌های کاهی غول‌پیکر است.

این جشنواره از سال ۲۰۰۸ آغاز شد و بیشتر با زحمت دانشجویان دانشگاه هنر موشینو انجام می‌شود. البته، تعدادی از داوطلبان محلی نیز برای خلق آثار هنری کمک می‌کنند. در این مجموعه از آثار، مجسمه‌هایی از کاه برنج ساخته می‌شوند. اشکالی عظیم‌الجثه که در جشنواره وارا در ژاپن به نمایش گذاشته می‌شود عبارت‌اند از:

 • دایناسورها
 • گوریل‌ها
 • خرچنگ‌ها
 • چهره‌های انتزاعی
 • اشکال کمیک
 • موجودات دریایی

جزئیات جشنواره وارا در ژاپن

جشنواره وارا در ژاپن هر ساله بین اواخر اوت و اکتبر برگزار می‌شود. این زمان در فصل پاییز و بعد از برداشت برنج است. جشنواره وارا در شهر نیگاتای ژاپن و در پارکی با نام (Kamizeki Lagoon) انجام می‌گیرد که طرفداران بسیاری دارد.

آثار موجود در این جشنواره از هنر وارا الهام می‌گیرند. در گذشته از کاه برای رفع بسیاری از نیازها استفاده می‌کردند. روستاهای محلی بسیاری از پوشش‌ها را به وسیله کاه برنج ایجاد می‌کردند. بیشترین استفاده از این محصول در گذشته برای ساخت موارد زیر بود:

 • سقف‌سازی
 • بافت کفش
 • کیف بافی
 • ساخت تشک تاتامی
 • اقلام مورد نیاز مصرفی
 • پوشش مردگان
 • تزیینات
 • کمک به بهبود خاک
 • استفاده برای دام‌ها

توجه داشته باشید که حمل‌ونقل عمومی برای رسیدن به پارک جشنواره وجود ندارد. می‌توانید از ایستگاه قطار در نزدیکی این پارک استفاده کنید. نزدیک به یک ساعت پیاده‌روی تا ایستگاه باید داشته باشید که می‌توانید هم‌زمان از طبیعت لذت ببرید. همچنین از دیگر وسایل نقلیه نیز می‌توانید استفاده کنید. از ایستگاه توکیو تا پارک جشنوار ۲ ساعت زمان می‌برد و چیزی نزدیک به ۴۰ دقیقه نیز با ماشین فاصله دارد.

مراحل جشنواره وارا

برای ساخت مجسمه‌های خارق‌العاده در جشنواره وارا ژاپن از بعد از برداشت محصول برنج، جمع‌آوری کاه انجام می‌گیرد. ممکن است چند هفته زمان نیاز باشد تا مجسمه‌های کاهی آماده شوند. زیبایی این آثار به قدری زیاد است که هر ساله هزاران نفر از ژاپن و دیگر کشورها برای شرکت در جشنواره وارا اقدام می‌کنند. در ساخت مجسمه‌های این جشنواره از تکنیک‌های سبد بافی و روش‌های ساخت سقف‌های کاهگلی نیز کمک می‌گیرند. مراحل برپایی جشنواره به قرار زیر است:

 1. تصاویر مقدماتی توسط دانشجویان هنر ایجاد می‌شود.
 2. جابه‌جایی تن‌ها کاه و نی انجام می‌شود.
 3. سازه‌های چوبی از نی ایجاد می‌کنند.
 4. کاه برنج را بر روی سازه‌ها سوار می‌کنند.
 5. ایمنی کار را تضمین می‌کنند.

بیشتر بخوانید

جشنواره های پاییزی ژاپن | لیست کامل

نگاهی بر جشنواره وارا در ۲۰۲۳

جشنواره وارا در ژاپن در سال ۲۰۲۳ الهام گرفته از موجودات دریایی اچیگو است. دانشجویان هنر موجودات بزرگ و کوچک را از کاه برنج در این جشنواره به نمایش گذاشتند. این مجسمه‌های عظیم، نمادی از نیگاتا و الهام گرفته از استان قدیمی احاطه شده با آب است. اچیگو در قدیم، درحال حاضر با نام نیگاتای شناخته می‌شود. اشکال موجود در جشنواره وارا ۲۰۲۳ موارد زیر هستند:

 • دلفین درحال شنا
 • دلفین با حالت شیرجه در آب
 • کاکل کاکل‌دار
 • هشت پا
 • پرنده دریایی
 • اختاپوس

اولویت میزان بازدیدکنندگان خارج از کشور ژاپن بر اساس کشور و منطقه به شرح زیر است.

کشورتعداد بازدیدکنندگان
کشور کره۶۳۱۱۰۰
چین۲۵۶۳۰۰
تایوان۴۲۴۸۰۰
هنگ کنگ۱۷۹۳۰۰
تایلند۱۲۴۶۰۰
سنگاپور۵۵۱۰۰

هنر حاکم بر جشنواره وارا در ژاپن

در گذشته ژاپن در ساخت بسیاری از اشیا از کاه برنج استفاده می‌کردند. پیشرفت باعث شد که این اقلام کم‌تر مورد استفاده قرار گیرد. در همین حین کشاورزان نیز با مشکل کاه برنج بعد از فصل برداشت مواجه می‌شدند. در سال ۲۰۰۷ این جامعه به‌دنبال راه حلی برای آن برآمدند. گروهی از کشاورزان نیگاتا به سراغ دپارتمان علوم و طراحی دانشگاه ماشینو رفتند.

طرح و ایده جشنواره با پیشنهاد پروفسور شینگومیاجیما شکل گرفت. طرح این پروفسور این بود که از نی و کاه برای ساخت مجسمه‌ها استفاده کنند. همچنین از یک قاب چوبی به عنوان حمایت‌کننده کمک بگیرد. طبق این ایده خلاقانه و ترکیب آن با هنر وارا (کاه برنج) جشنواره بزرگ در نیگاتا راه‌اندازی شد. انتخاب این شهر برای مکان برقراری جشنواره بنابر دلایل زیر بود:

 • شهر نیگاتا در مسیر اسکی و جزیره سادو قرار دارد.
 • کاشت و برداشت برنج در این شهر شهرت زیادی دارد.
 • سنت‌های چند صد ساله در نیگاتا زنده نگه داشته شده‌اند.
 • به‌دلیل نزدیکی به اقیانوس، الهام‌بخش بسیاری از مجسمه‌ها است.
 • اسکله باندای در این شهر، مجموعه بازار پرطرفدار و مد روز دارد.
 • از بهترین مکان‌های گردشگری شناخته شده است.

تجربه شخصی از جشنواره وارا

سال گذشته من نیز یکی از شرکت‌کنندگان در جشنواره وارا بودم. با تحقیقاتی که داشتم از قبل دوربینم را هم آماده کرده بودم. صدها عکس از گوریل، کرگدن و دایناسورهایی که در جشنواره بودند، گرفتم. از دور حتی نمی‌شد تشخیص داد که مجسمه‌های عظیم از چه ساخته شده‌اند. زیبایی طرح‌های موجود و اندازه‌های بیش از حد معمول، وصف‌ناپذیر بود.

از دیگر موارد جذاب که به هنگام بازدید از جشنواره می‌توانید آن را تست کنید، غذاهای محلی با برنج در نیگاتا است. می‌توان گفت شهرت اولیه این شهر به‌خاطر غذاهای برنجی آن بوده است. حتی می‌توانید با چند دقیقه فاصله به طبیعت بکر این شهر نیز سر بزنید. پیشنهاد می‌کنم جشنواره‌های قبلی را ازطریق گالری آنلاین دیدن کنید. بی‌شک وسوسه سفر و تجربه جشنواره وارا را پیدا خواهید کرد.

بیشتر بخوانید

فستیوال آتش بازی ژاپن

سخن پایانی

جشنواره وارا در ژاپن چندین سال است که شهرت جهانی پیدا کرده است. مجسمه‌ها و اشکالی که به کمک کاه برنج و نی ساخته می‌شوند. دانشجویان و ساکنین محلی چند هفته زمان می‌گذارند تا این جشنواره را برپا کنند. با این‌که این هنر قبل‌تر برای رفع نیازهای مردم بود اما اکنون باعث رونق صنعت گردشگری شده است. برای رزور تور ژاپن میتوانید با کارشناسان ما با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۸۸۰۰۰۰ تماس بگیرید.

هر ساله موضوعی که در آن داستان و نمادی نهفته است، انتخاب می‌شود. به کمک دانش آموختگان رشته هنر، تصاویر مقدماتی آماده می‌شوند. در ادامه ساختار اولیه آن با اسکلت‌هایی از نی ایجاد می‌شوند. در آخر نیز کاه برنج به کمک تکنیک‌های حصیربافی بر آن سوار می‌شوند. همین ایده خلاقانه دنیایی از مجسمه‌های غول‌پیکر را شکل می‌دهد.

سوالات متداول

جشنواره وارا چیست؟

جشنواره‌ای در ژاپن هر ساله تحت عنوان وارا برگزار می‌شود. در آن از کاه برنج استفاده می‌کنند تا مجسمه‌های عظیم الجثه‌ای را خلق کنند. هر جشنواره موضوعی حاکی از یک روایت یا داستان قدیمی دارد.

چه مجسمه‌هایی در جشنواره وارا می‌سازند؟

بر اساس موضوع هر سال جشنواره تعداد وسیعی از حیوانات و چهره‌های انتزاعی به کمک کاه برنج ساخته می‌شوند. اندازه این مجسمه‌ها بیش از حد معمول است.

هنر وارا چیست؟

در گذشته در سرزمین ژاپن از کاه برنج برای ساخت وسایل مورد نیاز استفاده می‌شد. بعد از پیشرفت تکنولوژی از انبوه کاه برنج برای ساخت وسایل تزیینی و ایجاد آثار هنری استفاده می‌کنند. ترکیب هنر و ساخت مجسمه‌های غول‌پیکر با کاه جشنواره‌های بزرگی را در ژاپن شکل دادند.

برای مشاهده قیمت و خرید تور ژاپن از ستاره ونک کلیک کنید.

خرید تور ژاپن
کپی برداری از مطالب آژانس هواپیمایی ستاره ونک صرفا با ذکر منبع بلامانع است.
از این مطلب خوشتان آمد؟ به اشتراک بگذارید.
دیبا عباسی
مطالعه و نوشتن همیشه از موضوعات مورد علاقه من بوده‌اند. در همین راستا چند سالی ست که در زمینه تولید محتوا در حوزه گردشگری فعال هستم. نوشتن درباره آداب و رسوم سرزمین‌های دور و توصیف جاذبه‌هایشان از کارهایی ست که هر نویسنده به خصوص من را به وجد می‌آورد.
ارسال نظر
ثبت نام
عضو هستید؟ وارد شوید

رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ کلیک کنید

ورود به پنل کاربری
عضو نشده‌اید؟ ثبت نام
فراموشی رمز عبور

برای ورود به سایت کلیک کنید