معرفی شرکت هواپیمایی ترکیش

نوشته شده توسط : دیبا عباسی در یکشنبه 3 دسامبر 2023
Loading...

شرکت هواپیمایی ترکیش ایرلاین (Turkish Airlines) به‌عنوان اولین شرکت هواپیمایی کشور ترکیه در سال ۱۹۳۳ به دستور آتاترک تأسیس شد. این ایرلاین در ابتدا تنها با ۵ فروند هواپیما آغاز به کارکرد. مرکز اصلی این شرکت، فرودگاه آتاتورک استانبول است که در حال حاضر ششمین فرودگاه بزرگ جهان و چهارمین فرودگاه پر رفت‌وآمد اروپا بعد از لندن، پاریس و فرانکفورت است این هواپیمایی روزانه به حدود سیصد مقصد در اروپا، آسیا، آفریقا و  ایالات‌متحده آمریکا پروازهای مستقیم دارد. در رده‌بندی بهترین ایرلاین‌های در حال فعالیت جهان در سال ۲۰۱۷، ترکیش ایرلاین در رتبه دوازدهم قرارگرفته است . فروش بلیط هواپیما در شرکت هواپیمایی ترکیش ایرلاین در سه کلاس پروازی انجام می‌گیرد. آژانس هواپیمایی ستاره ونک موفق به دریافت برترین رتبه درزمینهٔ فروش بلیط هواپیما از این شرکت شده است.

تاریخچه شرکت هواپیمایی ترکیش

آتاتورک رهبر کشور ترکیه پس از امپراطوری عثمانی، در سال ۱۹۳۳ دستور تأسیس یک شرکت هواپیمایی به نام ترکیش ایرلاین را صادر کرد. این شرکت هواپیمایی در طول سال‌های فعالیت خود به دلیل ارائه خدمات با کیفیت و استفاده از ناوگان مدرن توانست در سال ۲۰۱۶ به عنوان هفتمین شرکت هواپیمایی برتر دنیا توسط نشریه بین‌المللی World Airlines Awards معرفی شود. در سال ۲۰۱۵ نیز شرکت Skytrax ترکیش ایرلاین را به عنوان برترین شرکت هواپیمایی در اروپا و چهارمین ایرلاین برتر در دنیا معرفی کرد. این شرکت توانسته جوایز متعددی را از جمله بهترین پروازهای اکونومی و بهترین پذیرایی از مؤسسه Business Travelers دریافت کند.

این شرکت هواپیمایی در طول دوران فعالیت خود با شرکت‌های هواپیمایی معتبر در سراسر جهان مانند ایرکانادا، آدریا ایرلاین، ایرنیوزیلند، هواپیمایی اتحاد، هواپیمایی مالزی، هواپیمای اسکاندیناوی، سنگاپور ایرلاین، یونایتد ایرلاینز و سوئیس اینترنشنال ایرلاینز و همچنین شرکت هواپیمایی ایران ایر قرارداد همکاری منعقد کند.

دفتر مرکزی ترکیش ایرلاین در شهر استانبول بوده و در دو فرودگاه بین‌المللی این شهر یعنی فرودگاه آتاتورک و سابیحا گوکچن دارای شعبه است. این شرکت در طول فعالیت خود روزهای پرفراز و نشیبی را پشت سر گذاشته تا بتواند به عنوان یکی از خطوط برتر هواپیمایی در اروپا و جهان شناخته شود. این شرکت در طول دوران فعالیت خود سرمایه‌گذاری‌های کلانی برای تجهیز و بالابردن کیفیت پروزهای خود انجام داده و در این زمینه به یکی از بهترین ایرلاین‌ها تبدیل شده است.

کلاس‌های پروازی

در حال حاضر پروازهای ترکیش ایرلاین به طور کلی در سه کلاس پروازی انجام می‌شود. هر کدام از این کلاس‌های پروازی امکانات متفاوتی دارند که به شرح زیر است:

 • کلاس اکونومی: ارزان‌ترین بلیط متعلق به این کلاس پروازی است؛ مسافرانی که این کلاس را انتخاب می‌کنند یک صندلی راحت و مجهز به مانیتور دارند و به امکاناتی مانند پورت USB و درگاه‌های شارژ تلفن همراه و لپ‌تاپ دسترسی دارند.
 • کلاس کامفورت: در این کلاس پروازی که با حرف C نمایش داده می‌شود کلیه خدمات مشابه کلاس اکونومی است با این تفاوت که صندلی‌ها کمی بزرگتر بوده و از صندلی‌های کناری فاصله بیشتری دارند.
 • کلاس بیزینس: در این کلاس مسافر بر روی یک صندلی تاشو با طول دو متر که دارای امکانات صوتی و تصویری است، مستقر می‌شود. مسیر ورود و خروج جداگانه نسبت به مسافران اکونومی و کامفورت، پیژامه و دمپایی، منوی غذایی متنوع‌تر، اینترنت پرسرعت و سرو خاویار در سفرهای بین قاره‌ای از دیگر امکانات این کلاس پروازی در ترکیش ایرلاین است.

در خصوص ترکیش ایرلاین باید به این نکته اشاره کرد که از لحاظ خدمات پذیرایی یکی از بهترین شرکت هواپیمایی در دنیا به حساب می‌آید؛ زیرا از دانش و تجربه بهترین سرآشپزها استفاده کرده و غذاهای متنوع را بر اساس دستورهای مدرن و سنتی برای مسافران سرو می‌کنند.

ناوگان ترکیش ایرلاین

در حال حاضر که حدود ۷۰ سال از آغاز فعالیت ترکیش ایرلاین می‌گذرد این شرکت ناوگان بزرگی متشکل از ۴۰۰ هواپیمایی مسافربری و ۲۰ هواپیمای باربری دارد و از این نظر به عنوان یکی از بزرگ‌ترین ایرلاین‌ها در دنیا محسوب می‌شود. مدل‌های مختلفی از هواپیماهایی مدرن و پیشرفته در این ناوگان حضور دارند که به شرح جدول زیر است:

مدل هواپیماتعداد در ناوگان (فروند)
ایرباس A330-20018
ایرباس A330-30040
ایرباس A350-90035
ایرباس A300-2001
ایرباس A321-20069
ایرباس A321 Neo7
ایرباس A319-1007
ایرباس A300-3101
ایرباس A320-20018
بوئینگ ۷۳۷-۷۰۰۱
بوئینگ ۷۳۷-۸۰۰۹۸
بوئینگ ۷۳۷-۹۰۰۱۵
بوئینگ ۷۳۷ MAX 865
بوئینگ ۷۳۷ MAX 101
بوئینگ ۷۷۷-۳۰۰۳۳
بوئینگ ۷۸۷-۹۰۰۲۵

ترکیش ایرلاین دارای یک ناوگان باربری است که در حدود ۲۰ فروند هواپیما برای ارائه خدمات به مسافران دارد. فهرست هواپیماهای این ناوگان به شرح زیر است:

مدل هواپیماتعداد در ناوگان (فروند)
ایرباس A600-3001
ایرباس AF310-3002
ایرباس AF330-30010
بوئینگ ۷۴۷-۴۰۰F3
بوئینگ ۷۷F4

در خصوص ترکیش ایرلاین و ناوگان آن باید به این موضوع اشاره کرد که این شرکت در حال مذاکره با شرکت ایرباس به منظور تکمیل ناوگان خود برای خرید ۸۵ فروند هوپیمای ایرباس A312 Neo و ۳۰ فروند هواپیمای ایرباس A350-900 است.

قوانین پرواز ترکیش ایرلاین

هر شرکت هواپیمایی یک سری قوانین در خصوص تغییر بلیط، کنسل کردن بلیط و حداکثر بار مجاز دارند که ترکیش ایرلاین نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ این قوانین در ترکیش ایرلاین بسته به کلاس پروازی مسافران متفاوت است به همین دلیل در زمان اقدام به خرید بلیط پروازهای این شرکت باید قسمت مربوط به قوانین آن را به دقت مطالعه کرده و مورد توجه قرار دهید.

وزن بار مجاز

مسافران هر نوع بلیط و کلاس پروازی که انتخاب کرده باشند به میزان مشخصی اجازه حمل بار به داخل هواپیما دارند و در صورتی که میزان بار از حد تعیین شده بیشتر باشد، باید جریمه پرداخت کنند. میزان بار مجاز هر مسافر در این ایرلاین برای پروازهای بیزینس ۳۰ کیلوگرم و برای پروازهای اکونومی و کامفورت ۲۰ کیلوگرم است.

حضور در فرودگاه پیش از پرواز

یکی از قوانین پروازهای ترکیش ایرلاین این است که مسافران به منظور دریافت کارت پرواز و پذیرش حداقل ۴ ساعت قبل از زمان پرواز باید در فروگاه حضور داشته باشد. البته برای پروازهایی که از ایران انجام می‌شود باید کمی به این زمان اضافه کرد زیرا مسافران مدت زمانی را برای پرداخت عوارض خروج از کشور معطل خواهند شد.

بیشتر بخوانید

معرفی شرکت هواپیمایی امارات

مقاصد ترکیش ایرلاین

در حال حاضر ترکیش ایرلاین خدمات پرواز به بیش از ۳۰۰ کشور جهان در قاره‌های مختلف را به مسافران ارائه می‌کند. ترکیش ایرلاین یکی از شرکت‌های محبوب برای ایرانیان جهت سفر به کشورهای مختلف می‌شود و پروازهای زیادی از مقصد تهران به سایر شهرهای جهان توسط پروازهای این شرکت انجام می‌شود که شامل موارد زیر است:

 • تهران مونیخ
 • تهران تورنتو
 • تهران سان فرانسیسکو
 • تهران لس آنجلس
 • تهران ونکوور
 • تهران مونترو رئال
 • تهران مادرید
 • تهران پاریس
 • تهران رم
 • تهران استانبول
 • تهران آنتالیا
 • تهران فرانکفورت
 • تهران برلین
 • تهران لندن

سخن پایانی

شرکت هواپیمایی ترکیش ایرلاین امروزه به عنوان یکی از معتبرترین و بهترین شرکت‌های هواپیمایی در جهان شناخته می‌شود, این شرکت پروازهای متعددی به بیش از ۳۰۰ مقصد در جهان در قاره‌های مختلف انجام داده و خدمات متنوعی را با بالاترین کیفیت به مسافران خود ارائه می‌کند. این ایرلاین در طول دوران فعالیت خود همواره تلاش کرده که ناوگان خود را به‌روز نگه داشته و از هواپیماهای مدرن برای پروازهای مختلف استفاده کند؛ همچنین این شرکت در ارائه خدمات مختلف پروازی به مسافران تلاش کرده همواره کیفیت این خدمات را بهبود بخشیده و در بالاتری سطح ممکن حفظ کند تا به این شکل در رده بهترین شرکت‌های هواپیمایی از نظر کیفیت خدمات پروازی قرار بگیرد.

کپی برداری از مطالب آژانس هواپیمایی ستاره ونک صرفا با ذکر منبع بلامانع است.
از این مطلب خوشتان آمد؟ به اشتراک بگذارید.
دیبا عباسی
مطالعه و نوشتن همیشه از موضوعات مورد علاقه من بوده‌اند. در همین راستا چند سالی ست که در زمینه تولید محتوا در حوزه گردشگری فعال هستم. نوشتن درباره آداب و رسوم سرزمین‌های دور و توصیف جاذبه‌هایشان از کارهایی ست که هر نویسنده به خصوص من را به وجد می‌آورد.
ارسال نظر
ثبت نام
عضو هستید؟ وارد شوید

رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ کلیک کنید

ورود به پنل کاربری
عضو نشده‌اید؟ ثبت نام
فراموشی رمز عبور

برای ورود به سایت کلیک کنید