تالاب پانتانال برزیل: با بزرگترین تالاب جهان آشنا شوید

نوشته شده توسط : دیبا عباسی در چهارشنبه 4 ژانویه 2023
Loading...

شاید شهرت تالاب پانتانال به پای جنگل‌های آمازون برزیل نرسد اما این تالاب با بیش از ۴۷۰۰ گونه گیاهی و جانوری به عنوان یکی از غنی ترین محیط های زیستی روی کره زمین شناخته می‌شود. سه کشور بولیوی، برزیل و پاراگوئه میزبان پانتانال و حیات وحش استثنایی آن هستند. تالابی که جگوار و تمساح کمیاب کایمن را در خود داشته جدال این دو گونه جانوری از مناظر جذاب آن می‌باشد. در اینجا بیشتر درباره اکوسیستم تالاب و بهترین فصل سفر به آن می‌خوانیم.

تالاب‌ها در سراسر جهان زیستگاه نادرترین حیوانات بوده و امکان دیدن این موجودات دوست داشتنی را در محیط طبیعی زندگی خود فراهم می‌کنند. تالاب پانتانا‌ل به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری تور برزیل و بزرگترین تالاب جهان شناخته شده و در کنار جنگل‌های آمازون هر ساله میزبان گردشگران عاشق طبیعت هستند که به این کشور سفر می‌کنند. سافاری‌های پانتانال تجربه‌ای متفاوت از گشت و گذار در طبیعت را در خاطرات سفر شما به برزیل به ثبت می‌رساند.

بزرگترین تالاب جهان

پانتانال که در قلب آمریکای جنوبی قرار دارد عنوان بزرگترین تالاب گرمسیری جهان را به خود اختصاص داده است. پانتانال با ۴۲ میلیون هکتار مساحت کمی بزرگتر از کشور انگلستان است و سه کشور بولیوی، برزیل و پاراگوئه را در برمی‌گیرد. در این تالاب بیش از ۴۷۰۰ گونه گیاهی و جانوری زندگی کرده و آن را به خاص‌ترین زیستگاه طبیعی جهان تبدیل کرده‌اند. بیشترین تعداد جگوار و کایمن آمریکای جنوبی در این تالاب زندگی می‌کنند. پانتانال علاوه بر داشتن زیستگاه طبیعی منحصربه‌فرد به عنوات یک مرکز اقتصادی مهم نیزشناخته می‌شود. دامداری، تولید سویا و صنعت گردشگری در این تالاب تنها در سال ۲۰۱۵ حدود ۷۰ میلیلرد دلار به اقتصاد برزیل کمک کرد. جریان آب رودخانه که کاملا برای حرکت قایق‌ها مناسب است، رساندن آب به زمین‌های کشاورزی اطراف تالاب و جلوگیری از رخ دادن سیلاب همه و همه از مزایای حضور پانتانال هستند.

موقعیت جغرافیایی تالاب پانتانال

تالاب پانتانال یکی از بزرگترین مخازن گیاهی و جانوری جهان محسوب می‌شود. این تالاب در ایالت ماتوگروسو جنوبی برزیل قرار گرفته‌ و قطعا در آینده نزدیک همگام با جنگل‌های آمازون به یکی از برترین جاذبه های گردشگری برزیل تبدیل خواهد شد. طبق تخمین دانشمندان این تالاب محل زندگی بیش از ۷۰ نوع پستاندار، ۶۵۰ گونه پرنده، ۵۰ گونه خزنده و بیش از ۳۰۰ گونه ماهی است. پانتانال تنوع ساکنانش را مدیون چرخه فصلی است که سال‌هاست در آن جریان دارد. چرخه‌ای که در کنار موقعیت جغرافیایی محبوبیت ویژه‌ای به تالاب بخشیده است. سافاری‌های متنوعی که در منطقه برگزار می‌شود امکان دیدن این موجودات استثنایی را در محیط طبیعی زندگی‌شان برای گردشگران فراهم کرده است.

شما می‌توانید جهت رزرو تور برزیل و بازدید از تالابانتانا‌ل با همکاران ما در آژانس هواپیمایی ستاره در واحد تورهای خارجی در ارتباط باشید. همکاران ما همراه با رزرو تور، برای دریافت ویزای کشور برزیل نیز اقدام می‌کنند.

اکوسیستم تالاب پانتانال

پانتانال یکی از بزرگ ترین اکوسیستم‌های تالابی آب شیرین در جهان را دارد. دو رودخانه اصلی منطقه به نام‌های Cuiaba و Paraguay از این تالاب سرچشمه گرفته و تنوع گیاهی و جانوری فضای تالاب را بیش از اندازه زیبا و چشم نواز کرده است. پانتانال مکانی ست که در طول سال به طور چشمگیری تغییر می‌کند. در فصل بهار و با شروع بارندگی‌ها زمین‌های منطقه از آب پوشیده می‌شوند اما بعد از ۶ ماه آب‌ها ناپدید و همه جا خشک می‌شود و دقیقا همین چرخه فصلی ست که جهان تالاب را تعریف می‌کند. نوع زمین شناسی پانتانال اکوسیستم چرخشی این تالاب را ممکن می‌سازد.

آبرگیری بزرگ اما کم عمق که در فصل بهار به آرامی با آب پر شده و با رسیدن فصل سرما مجددا خالی می‌شود. اما حتی در فصل خشک نیز جریان آبی آرام در امتداد تالاب در حرکت است که از کوهستان‌های اطراف سرچشمه می‌گیرد. بدین ترتیب می‌توان اکوسیستم پانتانال را چرخه‌ای منحصربه فرد در دنیا دانست.

گونه های جانوری تالاب پانتانا‌ل

اکوسیستم پانتانال باعث شده تا این تالاب زیستگاه متنوع‌ترین و نادرترین گونه‌های جانوری آمریکای جنوبی باشد. پستانداران، پرندگان، خزندگان و انواع ماهی‌ها ساکنان پانتانال هستند. حیواناتی که در این تالاب زندگی می‌کنند توانسته‌اند خود را با چرخه طبیعی آن تطبیق دهند. اما شاید در این میان جگوارها را بتوان در میان لیست خواص‌ترین و البته محبوب‌ترین حیوانات تالاب قرار داد. موجوداتی زیبا که جدال آن‌ها برای بقا صحنه‌های بی‌نظیری را خلق کرده است. در فصل بهار به دلیل سرازیر شدن آب حیوانات در سراسر تالاب پراکنده شده و شاید سخت‌تر بتوان گله‌ها را در یک جا دید. اما در نیمه تابستان سطح آب پایین‌تر آمده و حیوانات به ویژه پرندگان مجبور می‌شوند در سطح آب پایین پزواز کنند از این رو دیدنشان راحت‌تر خواهد بود.

 رودخانه‌های پانتانال بسیار شفاف بوده و گردشگران در یک سافاری جذاب می‌توانند ماهی‌های رانگارنگ را از نزدیک ببینند. پوشش گیاهی درون رودخانه نیز از دیگر جاذبه های تالاب هستند.

جاذبه‌های تالاب پانتانال

ماجراجویی و کشف طبیعت وحشی را می‌توان بهترین بخش سفر به تالاب پانتانال دانست. سفری هیجان انگیز که شما را به قلب کشور برزیل می‌برد. سافاری‌های حیات وحش، دیدن منحصربه‌فردترین مناظر طبیعی، قدم زدن در میان بزرگترین تالاب دنیا و البته قایق سواری در میان رودخانه از پرطرفدارترین جاذبه‌های پانتانال هستند. در منار پانتنال یک اکوسیستم جذاب دیگر قرار دارد که ترکیبی از بوته‌‌های کوچک، درختان در هم تنیده و گل‌های رنگارنگ را می‌توان در آن دید. “ای پی” با درختان صورتی که طول آن به ۴۸ متر نیز میرسد نماد این اکوسیستم به شمار آمده و قطعا از جاذبه‌هایی ست ارزش دیدن دارد. این علفزار با درختان زیبا سرادو نام داشته و اطراف پانتانال را احاطه کرده‌اند. نیمی از گونه‌های جانوری و گیاهی سرادو منحصربه‌فرد بوده و در هیچ کجای دنیا یافت نمی‌شوند. از این رو سرادو را نیز می‌توان از جاذبه های خاص منطقه پانتانال به شمار آورد.

بهترین زمان مناسب برای سفر به تالاب پانتانا‌ل

همانطور که در پاراگراف‌های قبل اشاره کردیم در فصل بهار آب تالاب بالا آمده و و دیدن حیوانات را سخت‌تر می‌کند اما در فصل تابستان با پایین رفتن آب می‌توان ساکنان پانتانال را دید. بنابراین اواسط تیر تا اواسط ماه شهریور بهترین زمان یرای سفر پانتانال و لذت بردن از جاذبه‌های آن به شمار می‌رود. بیشتر تورهای برزیل نیز به مقصد تالاب در این فصل برگزارمی‌شوند. باران از ابتدای ماه نوامبر شروع به باریدن کرده و رودخانه‌ها را یگی پس از دیگر پر می‌کند. بنابراین آب در بستر رودخانه‌ها به بالاترین سطح خود می‌رسد. این وضع تا ماه مارچ ادامه دارد. قطعا به همین دلیل است تابستان را بهترین فصل سفر به پانتانال می‌دانند. انواع خزندگان، ماهی‌ها و پستانداران را در پانتانال می‌توان دید.

سوالات متداول

چرا پانتانال تا این اندازه معروف است؟

پانتانال با بیش از ۴۷۰۰ گونه گیاهی و جانوری یکی از غنی ترین محیط های زیستی روی این سیاره است. در واقع، پانتانال بیشترین تعداد از گونه های حیات وحش در آمریکای جنوبی از جمله جگوار و کایمن را دارد.

آیا پانتانال بخشی از آمازون است؟

آمازون و پانتانال دو مکان بسیار متفاوت هستند که دو تجربه بسیار متفاوت را نیز ارائه می‌دهند. هر کدام از این دو منطقه به طور غیرقابل انکاری منحصربه‌فرد و الهام‌بخش هستند.

بهترین زمان برای بازدید از پانتانال چه زمانی است؟

بهترین زمان برای رفتن به پانتانال از تیر تا شهریوراست زمانی که میزان بارندگی در کمترین حد خود قرار گرفته و حیوانات در اطراف دریاچه‌ها و رودخانه‌های oxbow جمع می‌شوند.

بیشتر بخوانید …

بهترین فصل سفر به برزیل

جاهای دیدنی برزیل

کپی برداری از مطالب آژانس هواپیمایی ستاره ونک صرفا با ذکر منبع بلامانع است.
از این مطلب خوشتان آمد؟ به اشتراک بگذارید.
دیبا عباسی
ارسال نظر
ثبت نام
عضو هستید؟ وارد شوید

رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ کلیک کنید

ورود به پنل کاربری
عضو نشده‌اید؟ ثبت نام
فراموشی رمز عبور

برای ورود به سایت کلیک کنید