بهترین نقاط برای دیدن شفق قطبی در روسیه

نوشته شده توسط : دیبا عباسی در سه‌شنبه 17 ژانویه 2023
Loading...

اگر به علم نجوم علاقه دارید یا عاشق رصد کردن آسمان هستید بدون شک درباره شفق قطبی بسیار شنیده و رویای دیدن این پدیده طبیعی حیرت انگیز را در سر دارید. خبر خوب اینکه روسیه به عنوان یکی از کشورهایی که زیباترین شفق‌های خوبی را دارد شناخته شده و مناطق مختلف آن هر ساله میزبان گردشگرانی هستند که برای دیدن شفق‌های خوبی به این کشور سفر می‌کنند. در ادامه به شما خواهیم گفت که بهترین نقاط برای دیدن این نورهای شگفت انگیز آسمانی کدامند؟

کشور روسیه به داشتن زمستان‌های سرد و برفی معروف است از این رو بیشتر تابستان را برای سفر به این کشور مناسب می‌دانند اما پدیده‌ای طبیعی که فقط و فقط در زمستان‌های روسیه اتفاق افتاده و بازدیدکنندگان را متحیر می‌کند این معادله را به هم زده و حتی در فصل زمستان نیز گردشگران را به سمت روسیه می‌کشاند. گوزن‌های سفید، سگ‌های هاسکی بسیار زیبا که عاشق کشیدن سورتمه هستند و مهم‌تر از همه شفق‌های قطبی از جاذبه‌های زمستانی تور روسیه هستند.

پدیده شفق قطبی چیست؟

به زبان ساده پدیده ظهور نورهای متحرک و رنگی در آسمان را شفق قطبی می‌گویند. به زبان علمی این پدیده درعرض‌های نزدیک به دو قطب زمین بر اثر برخورد ذرات باردارِ بادِ خورشیدی و یونیزه شدن مولکول‌های موجود در یونوسفر زمین به وجود می‌آید. پدیده شفق‌های قطبی Aurora معمولا قوس‌های مایل به سبز، قرمز و یا زرد در آسمان ایجاد کرده و با چشم غیرمسلح نیز قابل دیدن هستند. این پدیده به طور معمول در عرض‌های جغرافیایی جنوبی بالا رخ می‌دهد. از آنجایی که شفق‌های قطبی فقط در زمان و نقاط خاص رخ می‌دهند برای بیشتر افراد دور از دسترس هستند. ایسلند، آلاسکا، گرینلند و روسیه از مناطق بکری هستند که می‌توان این پدیده حیرت انگیز را در آن‌ها تماشا کرد. خوشبختانه روسیه برای گردشگران ایرانی عاشق نجوم قابل دسترس بوده و هرساله تورهای متنوعی از مبدا ایران به روسیه برای دیدن شفق قطبی برگزار می‌شود.

بهترین مکان‌ها برای دیدن شفق قطبی

نام کشور روسیه همیشه و همیشه در میان مقاصد محبوب گردشگری دیده می‌شود. جاذبه‌های این کشور به قدری خاص و متنوع هستند که نمی‌توان به راحتی از کنارشان رد شد. در این بین پدیده شگفت انگیز شفق‌های قطبی نیز روسیه را بیش از بیش منحصربه‌فرد کرده‌اند. با فرا رسیدن فصل زمستان نقاطی روسیه میزبان بازی رنگ و نور در آسمان هستند. از این رو بسیاری از گردشگران سردی هوا را به جان خریده و برای دیدن این منظره منحصربه‌فرد راهی روسیه می‌شوند. در ادامه با بهترین مکان‌ها برای دیدن شفق‌های قطبی آشنا می‌شویم. همچنین برای رزرو تورهای روسیه ویژه دیدن شفق‌های قطبی می‌توانید با همکاران ما در آژانس هواپیمایی ستاره ونک در ارتباط باشید.

مورمانسک در شبه جزیره کولا | Murmansk

مورمانسک شهری در شمال غربی روسیه است که در انتهای خلیجی عمیق در دریای بارنتس قرار دارد. موزه تاریخ با آثار فرهنگی و باستان شناسی، موزه هنر که آثاری از قرن‌های ۱۸ تا ۲۰ را به نمایش می گذارد، کاخ بسیار زیبای SM و یخ شکن لنین که یک کشتی از کار افتاده با انرژی هسته ای دهه ۱۹۵۰ است از جاذبه‌های گردشگری این شهر هستند. اما مورمانسک نه به خاطر حضور موزه‌ها بلکه به دلیل پدیده شفق‌های قطبی در بین گردشگران محبوب و معروف شده است. برای اینکه دیدن این پدیده برای گردشگران جذاب‌تر به نظر رسد هتل‌هایی شبیه به خانه اسکیموها طراحی شده که به آن ایگلو می‌گویند. گردشگران می‌توانند در حین اینکه در یک خانه اسکیمویی اقامت دارند بازی رنگ و نور در آسمان را تماشا کنند.

شهر مورمانسک دارای فرودگاه بوده و شما می‌توانید با یک پرواز دو ساعته از مسکو خود را به این شهر برسانید.

آرکانگلسک| َArkhangelsk

آرکانگلسک یا به انگلیسی Archangel and Archangelsk شهری در مرکز اداری استان آرخانگلسک روسیه است. اگر ترجیح می‌دهید به جای دیدن شفق قطبی در منطقه شهری به دل طبیعت بکر بروید آرکانگلسک بهترین گزینه است. به اعتقاد بسیاری شفق‌های قطبی این منطقه بسیار دیدنی‌تر و زیباتر از مناطق شهری هستند و ماجراجویی را نیز به خاطره‌های سفر اضافه می‎‌کنند. شما این امکان را دارید که از طریق شهر مورمانسک خود را به آرکانگلسک برسانید. البته تمام امکانات رفاهی و گردشگری برای شما در نظر گرفته شده و دغدغه‌ای بابت اقامتتان نخواهید داشت. اگر هم اقامت در هتل را به ماندن در دل طبیعت ترجیحمی‌دهید می‌توانید در شهر به تماشای شفق‌های قطبی بنشینید.

ناریان مار| Naryan-Mar

ناریان مار یکی از دورافتاده‌ترین مناطق سیبری است. شاید در ابتدا شنیدن توصیف دورافتاده برایتان تردید ایجاد کند اما به جرات می‌توان گفت که ناریان مار زیباترین شفق قطبی در سراسر روسیه را دارد. بنابراین بی دلیل نیست که بسیاری از افرادی که اهل ماجراجویی هستند این منطقه را برای دیدن شفق‌های قطبی انتخاب می‌کنند. علاوه بر این ناریان مار طبیعتی بکر و سحرانگیز دارد. حیات وحش این منطقه به قدری دیدنیست که به راستی خاص‌ترین سفر عمرتان را برایتان رقم خواهند زد. شما می‌توانید در یک سفر ۳ ساعته از مسکو خود را به ناریان مار برسانید.

نوایا زملیا | Novaya Zemlya

نوایا زملیا امکان دیدن شفق‌های قطبی را بر روی دریای یخ زده قطب برایتان امکان پذیر می‌کند. این جزیره در شمال شرقی روسیه قرار گرفته و سکونتگاه خاص‌ترین و منحصربه‌فردترین حیوانات قطبی است. گوزن‌های سرخ و روباه‌های قطبی از ساکنان پرطرفدار نوایا زملیا هستند که بدون شک از دیدنشان شگفت زده خواهید شد. نکته مهم اینکه در نوایا زملیا خبری از هتل‌های لوکس نیست اما امکانات رفاهی برای گردشگران فراهم است. البته سفر و اقامت در نوایا زملیا به راحتی مورمانسک نیست چرا که این منطقه جز مناطق خاص در روسیه به شمار آمده و سفر به آن نیازمند دریافت مجوزهای قانونی دارد.

شبه جزیره تایمیر | Taymyr Peninsula

تایمیر جزیره‌ای بکر در دورترین منطقه شمالی روسیه است. دمای هوا در این جزیره منفی ۴۰ تا منفی ۶۰ درجه سانتی گراد بوده و با این وصف سفر به از عهده هر کسی برنمی‌آید. تایمیر را با نام لبه سرد نیز می‌شناسند. البته از آنجا که هر چیز زیبایی آسان به دست نخواهد آمد در صورت تحمل سختی‌های سفر به تایمیر زیباترین منظره زندگیتان را خواهید دید. شفق‌های قطبی در این جزیره هر بیننده‌ای را جادو می‌کنند. برای رسیدن به تایمیر باید یک پرواز ۴ ساعته از مسکو به شهر نوریلسک داشته سپس با ماشین‌های مخصوص به روستای دیکسون، ایگارکا و یا خاتانگا بروید. این روستاهای دورافتاده خاص‌ترین مناظر دنیا را در خود دارند.

سالکارد بهترین منطقه برای تماشای شفق قطبی

در انتهای مطلب به خاص‌ترین، منحصربه‌فردترین و زیباترین منطقه روسیه برای دیدن پدیده شفق قطبی می‌رسیم. سالکارد را به معنای واقعی می‌توان شهر عجایب نامید. شهری که شفق‌های قطبی، گوزن‌های سفید و قهوه‌ای و طبیعت بکر را در کنار هم داشته محل زندگی قوم سامویدها است. این قوم آداب و رسوم خاص خود را داشته و شغل اصلی آن‌ها پرورش گوزن است. از این رو اگر سالکارد را به عنوان مقصد خود انتخاب کنید می‌توانید همزمان از دیدن شفق‌های قطبی، گوز‌ن‌ها و سگ‌های ساموید سفید لذت ببرید.

سوالات متداول

چه زمانی می توانید شفق قطبی را در مورمانسک ببینید؟

در مورمانسک، شب قطبی به مدت ۴۰ روز (از ۰۱ دسامبر تا ۱۰ ژانویه) ادامه دارد. فوریه و مارس برای دیدن شفق شمالی در روسیه مناسب هستند.

کجا می توانم شفق قطبی را در روسیه ببینم؟

بهترین مکان های روسیه برای دیدن شفق‌های قطبی مورمانسک، شبه جزیره کولا، آرخانگلسک، ناریان-مار، نوایا زملیا،  شبه جزیره تایمیر و یامال هستند.

بیشتر بخوانید …

بایدها و نبایدهای سفر به روسیه

در سفر به سنت پترزبورگ، روسیه از چه جاذبه‌هایی دیدن کنیم؟

برای مشاهده قیمت و خرید تور روسیه از ستاره ونک کلیک کنید.

خرید تور روسیه
کپی برداری از مطالب آژانس هواپیمایی ستاره ونک صرفا با ذکر منبع بلامانع است.
از این مطلب خوشتان آمد؟ به اشتراک بگذارید.
دیبا عباسی
ارسال نظر
ثبت نام
عضو هستید؟ وارد شوید

رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ کلیک کنید

ورود به پنل کاربری
عضو نشده‌اید؟ ثبت نام
فراموشی رمز عبور

برای ورود به سایت کلیک کنید