آکواریوم‌ها راهی برای مطالعه و درک زندگی دریایی به ما ارائه می‌دهند. در آکواریوم‌ها می‌توان ماهی‌ها را در محیط طبیعی خود مشاهده کرد. استانبول غنی از فرهنگ و طبیعت، آکواریوم‌های دیدنی نیز دارد. در ادامه به معرفی آکواریوم استانبول می‌پردازیم تا با این آکواریوم هیجان‌انگیز آشنا شوید و بدانید برای لذت بردن بیشتر از آن بهتر است چه نکاتی را رعایت کنید، با ما همراه باشید.

آکواریوم استانبول در کجا قرار دارد؟

آکواریوم استانبول مهم‌ترین و بزرگ‌ترین آکواریوم استانبول است. این آکواریوم در دو طبقه در داخل مرکز خرید آکوا فلوریا قرار دارد. منطقه فلوریا در باکرکوی در سمت اروپایی استانبول واقع‌شده است. فلوریا یک منطقه توریستی سرزنده و پویا است که دارای مکان‌های گردشگری و طبیعی بسیاری است و از موقعیت استراتژیکی مشرف به سواحل دریای مرمره برخوردار است.

این آکواریوم در مرکز خرید آکوا فلوریا در جنوب غربی استانبول، در ۵ کیلومتری فرودگاه بین‌المللی آتاتورک قرار دارد، دسترسی به آکواریوم فلوریا با تاکسی یا حمل‌ونقل عمومی امکان‌پذیر است. می‌توانید با اتوبوس بروید و در نزدیک‌ترین ایستگاه به آکواریوم استانبول، فلوریا سوسیال تیسلری، پیاده شوید.

اگر قصد دارید از تکسیم به آکواریوم استانبول برسید. می‌توانید سوار اتوبوس F73 یا اتوبوس D76 بشوید و سپس با ۹ دقیقه پیاده‌روی به مقصد برسید یا با مترو از ایستگاه تکسیم به ایستگاه آکسارای بروید و سپس با اتوبوس شماره BN2 به مقصد خواهید رسید.

دسترسی به آکواریوم استانبول از امینونو با اتوبوس BN2 یا BN1، از ایستگاه امینونو به ایستگاه آکواریوم امکان‌پذیر است. جالب است بدانید که حتی شاتل رایگان به مقصد آکواریوم هم وجود دارد که از ۴ ایستگاه اصلی بین محله سلطان احمد و تکسیم، ‌شما را به آکواریوم می‌برد.

بیشتر بخوانید …

بهترین پارک های آبی در استانبول + تصویر

تاریخچه آکواریوم استانبول

آکواریوم استانبول در سال ۲۰۱۱ با مدرن‌ترین امکانات دنیا در دو سطح بزرگ ساخته‌شده و بیش از ۱۷ هزار گونه جانوری را در خود جای داده است. مساحت آن ۲۲ هزار مترمربع است که آن را به یکی از بزرگ‌ترین آکواریوم‌ها تبدیل می‌کند و هر روزه تعداد زیادی از بازدیدکنندگان را از سراسر جهان به خود جذب می‌کند.

این آکواریوم در دنیا شبیه هیچ آکواریومی نیست و در آن از جدیدترین تکنولوژی‌های تعاملی برای خلق موضوعات آموزنده و سرگرم‌کننده استفاده شده است. در واقع با بازدید از این آکواریوم می‌توانید از جنبه‌های فرهنگی، جغرافیایی و تاریخی هر منطقه مطلع شوید. علاوه بر این، فضای این آکواریوم مطابق با آخرین نیازهای جهانی برای موجودات زنده در یک زیستگاه سالم و واقعی بازتولید شده است.

آکواریوم استانبول از اعضای رسمی انجمن جهانی باغ‌وحش‌ها و آکواریوم‌ها است. هفده حوزه موضوعی دارد که بر انواع مختلف گونه‌های ماهی‌ها که در دریاها و اقیانوس‌ها زندگی می‌کنند تمرکز دارد. بازدیدکنندگان می‌توانند از گونه‌هایی از دریای سیاه، اقیانوس آرام، دریای سرخ و حتی جنگل‌های آمازون دیدن کنند و جهان را کشف کنند.

قسمت های مختلف اکواریوم استانبول

آکواریوم استانبول دارای بخش‌های مختلفی است که یکی پس از دیگری قرارگرفته‌اند. با گذر از هر یک از آن‌ها با موجودات دریایی، شرایط جغرافیایی منطقه و پوشش گیاهی آنجا، آشنا می‌شوید. توجه داشته باشید که طول مسیری که از هفت قسمت آکواریوم می‌گذرد حدود ۱٫۲ کیلومتر است. هر یک از این قسمت‌ها را به‌طور جداگانه در ادامه توضیح خواهیم داد:

دریای سیاه

اولین قسمت آکواریوم استانبول دریای سیاه است. در این قسمت انواع ماهی‌ها و آبزیان دریای سیاه را مشاهده می‌کنید. جالب است بدانید که کشتی نوح بازسازی شده یکی از جذاب‌ترین مناظر منطقه دریای سیاه است.

بسفر

پس از دیدن دریای سیاه وارد تنگه بسفر خواهید شد. در این قسمت انواع ماهی‌ها و موجودات دریایی که در تنگه بسفر زندگی می‌کنند را مشاهده می‌کنید. آکواریوم تنگه بسفر به‌صورت دو راهرو طراحی شده است. تنگه بسفر محلی برای ورود ماهی‌ها به دریای سیاه است. بخشی از زمین در این قسمت شیشه‌ای است. در نتیجه می‌توانید حرکت ماهی را زیر پای خود مشاهده کنید. اگر تا به اینجا تصمیم خودتون رو برای سفر  گرفتید بد نیست قبل از هر اقدامی قیمت تور ترکیه را مشاهده بفرمایید. 

دریای مرمره

در طراحی قسمت دریای مرمره از معماری بازار بزرگ استانبول الهام گرفته شده است. به‌طوری‌که حتی قسمت‌هایی از عمارت‌های مهم نیز در این قسمت به‌صورت تصویری به نمایش درآمده است. پس از دیدن محله مرمره و بازار بزرگ استانبول به مخزن آکواریوم خواهید رسید. جالب است بدانید که این مخزن آکواریوم بزرگ‌ترین مخزن آکواریوم استانبول به‌حساب می‌آید. انواع ماهی سفره، کوسه و ماهی دریای مرمره را در این قسمت مشاهده خواهید کرد.

تنگه داردانل

در این قسمت انواع ماهی‌های خاص در تانک‌های بسیار بزرگ را مشاهده خواهید کرد. در این منطقه ماهی‌هایی مانند ساق ماهی، مولوس وجود دارد.

دریای اژه

دریای اژه پنجمین قسمت از آکواریوم است، در این قسمت می‌توانید با ماهی‌ها به سفری تاریخی بروید. علاوه بر انواع ماهی‌ها، خرچنگ‌ها و هتراکتیس ماگنیفیکا در این بخش مجسمه‌های تاریخی و اساطیری را خواهید دید. همان‌طور که می‌دانید دریای اژه بین ترکیه و یونان واقع شده است و به همین دلیل در این بخش به فرهنگ و تمدن یونان پرداخته شده است.

کانال سوئز

در کانال سوئز به دنبال ماهی نگردید. این بخش از آکواریوم برای نگهداری گونه‌های آبزی طراحی نشده است. البته باید توجه داشته باشید که این منطقه دارای جاذبه‌های فراوانی است. مجسمه فردیناند دو لسپس، مهندس فرانسوی که کانال سوئز را ساخت، اولین جاذبه‌ای است که در این بخش می‌بینید.

دریای سرخ

پس از کانال سوئز وارد دریای سرخ می‌شوید. آکواریوم‌های این قسمت پر از ماهی‌های کوچک و بزرگ و رنگارنگ است. اگر به سفر به اعماق دریاها علاقه زیادی دارید، زمان بیشتری را برای تماشای این قسمت اختصاص دهید. علاوه بر آبزیان، صخره‌های مرجانی بسیار زیبا و منحصربه‌فردی را در آب‌های آکواریوم این قسمت خواهید دید.

قطب جنوب

در ادامه به قطب جنوب می‌رسیم. در این قسمت از آکواریوم استانبول نشانه‌های زیادی از قطب جنوب وجود دارد که از آن جمله می‌توان به کوه یخ کوچک، ماهی‌ها و آبزیان منحصربه‌فرد این منطقه و پنگوئن‌های بامزه اشاره کرد. دمای این قسمت از قاره قطب جنوب قطعاً کمتر از سایر نقاط است.

دریای مدیترانه

ماهی‌های زیبا و شگفت‌انگیز زیادی در دریای مدیترانه وجود دارد. در این بخش چند غار وجود دارد که جلوه بسیار طبیعی به آن بخشیده است.

تنگه جبل‌الطارق

پس از بازدید از دریای مدیترانه، به تنگه جبل‌الطارق خواهید رسید. آکواریوم واقع در این بخش بسیار زیبا و منحصربه‌فرد است. قطعاً با تماشای ماهی‌های این منطقه شگفت‌زده خواهید شد. جالب است بدانید که در دنیای واقعی تنگه جبل‌الطارق در دریای مدیترانه بین مراکش و اسپانیا قرار دارد. طراحان آکواریوم سعی کرده‌اند شباهت‌های بسیار واقعی در این قسمت ایجاد کنند.

بیشتر بخوانید …

بهترین هتل های استانبول کدام اند؟ بررسی مشخصات و ویژگیهای هر کدام

شرق اقیانوس اطلس

این بخش از آکواریوم استانبول یکی از جذاب‌ترین و متمایزترین بخش‌هاست. این بخش دارای یک کشتی بسیار قدیمی است. این کشتی یک کشتی باری زیبا و بازسازی شده لیبرتی است. در طول جنگ جهانی دوم، این کشتی‌ها نشان‌دهنده قدرت صنعتی آمریکا بودند. ماهی‌های زیادی هم در این منطقه وجود دارد.

خط الراس میانی آتلانتیک

در قسمت بعدی با خط الراس میانی آتلانتیک روبرو می‌شوید که در کشتی لیبرتی قرار دارد. از پنجره‌های کشتی می‌توانید انواع کوسه‌ها، ماهی‌ها، سگ‌ماهی‌ها و اسب‌های دریایی را تماشا کنید.

غرب اقیانوس اطلس

در این کانال‌ها آکواریوم‌های کوچک متعددی وجود دارد که انواع آبزیان از آن عبور می‌کنند. هر ماهی در نوع خود زیباست.

اقیانوس آرام

این بخش شامل آکواریوم‌های متعددی است که شامل گونه‌های آبزی اقیانوس آرام و ماهی‌ها است. این بخش شامل یک نمایشگر بزرگ است که اطلاعات مختلفی را نمایش می‌دهد. حتی ممکن است بتوانید ستاره دریایی را ببینید که در یکی از این مخازن استوانه‌ای در وسط این قسمت قرار دارد.

مشاهده قیمت تور استانبول

زیردریایی ناتیلوس

این بخش امکان سوار شدن به زیردریایی برای بازدیدکنندگان وجود دارد. این یک زیردریایی واقعی نیست اما یک شبیه‌سازی بسیار خوب است. وقتی سوار این زیردریایی می‌شوید، موجوداتی مانند اسب آبی را در فاصله بسیار کمتری خواهید دید.

جنگل بارانی آمازون

با رسیدن به بخش جنگل‌های بارانی آمازون، گشت‌وگذار شما در آکواریوم به پایان می‌رسد. این قسمت حدود ۱۰۰۰ مترمربع مساحت دارد و پوشش گیاهی آمازون در اینجا بازسازی شده است. انواع ماهی‌های آمازون نیز در این قسمت از آکواریوم استانبول زندگی می‌کنند.

تفریحات موجود در آکواریوم استانبول

در آکواریوم استانبول، انواع مختلفی از سرگرمی‌ها و تفریحات برای بازدیدکنندگان فراهم شده است، از جمله:

سینمای ۵ بعدی

در این آکواریوم ۲ سینمای ۵ بعدی وجود دارد که با نمایش فیلم‌های سه بعدی و شبیه‌سازی عناصر آب، باد و مه تجربه منحصربه‌فردی را برای بازدیدکنندگان ایجاد می‌کند. البته برای رفتن به سینما و تماشای فیلم‌های سه بعدی باید هزینه جداگانه‌ای پرداخت کنید.

شبیه‌ساز هلیکوپتر سواری

اگر به دنبال هیجان هستید می‌توانید سوار شبیه‌ساز هلیکوپتر سواری را امتحان کنید؛ که به صورت نمادین سوار هلیکوپتر می‌شوید و یک تور مجازی خواهید داشت.

بیشتر بخوانید …

میدان تکسیم استانبول کجاست؟ معرفی و آشنایی با تاریخچه میدان تکسیم

عکاسی

اگر دوست دارید تجربه فراموش‌نشدنی بازدید از آکواریوم استانبول را ثبت کنید. خدمات حرفه‌ای عکاسی در آکواریوم  ارائه می‌شود. عکس شما مقابل صفحه سبز رنگی گرفته می‌شود و سپس می‌توانید از بین ۵ پس‌زمینه مختلف که همگی فضای جادویی دنیای زیر آب را با زیبایی تمام منعکس می‌کنند، یکی را انتخاب کنید تا همیشه یادآور بازدید فوق‌العاده شما از استانبول آکواریوم باشد.

غذا دادن به ماهی

یکی از جالب‌ترین برنامه‌های آکواریوم استانبول می‌تواند غذا دادن به ماهی‌ها و موجودات دریایی باشد. فقط توجه داشته باشید که این کار در ساعت خاصی از روز انجام می‌شود و شما باید ساعت ۱۵ آنجا باشید. تغذیه در بخش غربی اقیانوس اطلس انجام می‌شود؛ اما اگر دوست دارید غذا خوردن ماهی‌ها و کوسه‌ها را تماشا کنید، باید ساعت ۱۱ صبح به مخزن اصلی بروید و از نزدیک شاهد این روند باشید.

غواصی با کوسه‌ها

در آکواریوم استانبول می‌توانید با کوسه‌ها شنا کنید و تجربه‌ای بی‌نظیر داشته باشید. البته لازم نیست برای غواصی حرفه‌ای باشید، فقط باید شنا بلد باشید و بقیه مراحل زیر نظر مربیان مجرب و تیم حرفه‌ای انجام می‌شود. این تانک حاوی بیش از بیست نوع کوسه است.

امکانات رفاهی و آسایشی آکواریوم استانبول

کافه‌های متعددی در مسیر آکواریوم وجود دارد تا بازدیدکنندگان در صورت تمایل بتوانند در آن‌ها استراحت کنند. همچنین یک رستوران با منظره کانال پاناما از یک طرف و منظره دریا از طرف دیگر دارد. از گیفت شاپ بزرگ آکواریوم با مساحت ۴۷۰ مترمربع می‌توانید بهترین هدیه‌ها و سوغاتی‌ها را تهیه کنید. آکواریوم استانبول پارکینگی به مساحت ۳۲۰۰۰ مترمربع با ۱۲۰۰ جای پارک دارد تا اگر با خودروی شخصی از آن دیدن می‌کنید، نگران جای پارک نباشید.

شرایط و ساعات بازدید از آکواریوم استانبول

آکواریوم فلوریا هر روز هفته پذیرای بازدیدکنندگان است. ساعات کاری آکواریوم در روزهای کاری بین ساعت ۱۰ صبح تا ۱۹ عصر و آخر هفته‌ها (شنبه و یکشنبه) تا ساعت ۲۰ است. بهتر است بین ۲ الی ۳ ساعت زمان برای بازدید اختصاص دهید.

هزینه ورودی آکواریوم استانبول ۵۰۰ لیر ترکیه است. قیمت بلیط با تخفیف برای کودکان ۲ تا ۱۲ ساله، دانش آموزان، معلمان و شهروندان بالای ۶۵ سال ۴۵۰ لیر است. برای کودکان زیر ۲ سال رایگان است.

همچنین می‌توانید به صورت آنلاین از پیشنهادها و پکیج‌های ویژه‌ای که در وبسایت استانبول آکواریوم ارائه می‌شود، استفاده کرده و بلیط خود را به صورت اینترنتی تهیه کنید.

بیشتر بخوانید …

راهنمای سفر زمینی به استانبول

دیدنی‌های اطراف آکواریوم استانبول

استانبول آکواریوم در مرکز خرید آکوا فلوریا قرار دارد و ترکیبی از سرگرمی و خرید را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند. این مرکز خرید وسیع، شیک و مدرن کنار دریا قرار دارد. فروشگاه‌ها، کافه‌ها و رستوران‌های متنوع مانند استارباکس و مادو، با منظره دریا از جاذبه‎های اطراف آکواریوم است.

مرکز خرید آکوا فلوریا با مساحت ۵۰۰۰۰ مترمربع، دارای ۱۴۵ فروشگاه از طیف گسترده‌ای از برندها است. سالن آمفی‌تئاتر با ظرفیت ۹۰۰ نفر و ۱۱ سالن سینما از دیگر ویژگی‌های این مرکز خرید است. ضمن اینکه ۱۵۰۰ پارکینگ دارد.

آکوا فلوریا با ۵۲۰۰۰ مترمربع فضای بیرونی و یک میدان بزرگ به مساحت ۱۳۰۰۰ مترمربع با محوطه‌های پیاده‌روی، هنری و گالری مکانی دلپذیر برای گشت‌وگذار است. همه روز هفته از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب می‌توانید از این مرکز خرید در نزدیکی آکواریوم دیدن کنید.

سخن آخر

استانبول را می‌توان دنیایی از جاذبه‌ها دانست که می‌تواند هر سلیقه‌ای را راضی کند. آکواریوم فلوریا استانبول یکی از این مکان‌هاست. در این مطلب کوشیدیم این آکواریوم معروف استانبول را به شما معرفی کنیم تا در صورت سفر و خرید تور استانبول از این آکواریوم بزرگ و محبوب دیدن کنید و ماجراجویی‌های هیجان‌انگیزی را در آن ‌تجربه کنید. 

سوالات متداول

بهترین آکواریوم در استانبول کدام است؟

آکواریوم استانبول بزرگ‌ترین آکواریوم موضوعی جهان و بهترین آکواریوم در استانبول است.

هزینه آکواریوم استانبول چقدر است؟

هزینه ورودی آکواریوم استانبول ۵۰۰ لیر ترکیه برای بزرگسالان است. قیمت بلیط برای کودکان ۲ تا ۱۲ ساله، دانش آموزان، معلمان و شهروندان بالای ۶۵ سال ۴۵۰ لیر است. برای کودکان زیر ۲ سال رایگان است.

برای مشاهده قیمت و خرید تور استانبول از ستاره ونک کلیک کنید.

خرید تور استانبول
کپی برداری از مطالب آژانس هواپیمایی ستاره ونک صرفا با ذکر منبع بلامانع است.
از این مطلب خوشتان آمد؟ به اشتراک بگذارید.
دیبا عباسی
مطالعه و نوشتن همیشه از موضوعات مورد علاقه من بوده‌اند. در همین راستا چند سالی ست که در زمینه تولید محتوا در حوزه گردشگری فعال هستم. نوشتن درباره آداب و رسوم سرزمین‌های دور و توصیف جاذبه‌هایشان از کارهایی ست که هر نویسنده به خصوص من را به وجد می‌آورد.
ارسال نظر
ثبت نام
عضو هستید؟ وارد شوید

رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ کلیک کنید

ورود به پنل کاربری
عضو نشده‌اید؟ ثبت نام
فراموشی رمز عبور

برای ورود به سایت کلیک کنید