کویر‌های برزیل ، تجربه شنا در کویر

نوشته شده توسط : دیبا عباسی در دوشنبه 21 آگوست 2023
Loading...

برزیل کشور شگفتی‌هاست. از طبیعت جذاب و عجیب و غریب با تنوع فوق‌العاده گرفته تا تنوع گونه‌های جانوری بسیار گسترده همه و همه به نوعی این کشور را دیدنی کرده‌اند. در این میان کویرهای برزیل که در منطقه حفاظت شده لینسویز ماراینسیز قرار دارند هرچند برای خود برزیلی‌ها یک جذابیت فوق‌العاده‌اند، برای توریست‌های بین‌المللی به اندازه سایر دیدنی‌های برزیل شناخته شده نیستند. در این مقاله بیشتر با این مکان شگفت‌انگیز آشنا خواهیم شد.

موقعیت جفرافیایی کشور برزیل

برزیل بزرگ‌ترین کشور آمریکای جنوبی و پنجمین کشور بزرگ جهان است و تقریبا نیمی از قاره آمریکای جنوبی را در بر می‌گیرد که مساحتی بیش از ۸.۵ کیلومتر مربع دارد. پایتخت این کشور برازیلیا و پرجمعیت‌ترین شهرهای آن ریو دوژانیرو و سائوپائولو هستند. یک نکته جالب اینجاست که این کشور با ۱۰ کشور مختلف در آمریکای جنوبی مرز مشترک دارد و در واقع تنها کشورهای این قاره که با برزیل مرز مشترک ندارند شیلی و اکوادور هستند. در سمت شرق برزیل اقیانوس اطلس قرار دارد که یک خط ساحلی بیش از ۷۰۰۰ کیلومتری با این کشور ایجاد کرده است.

برای سفر به برزیل و اطلاع از قیمت تور برزیل با کارشناسان ما در واحد تورهای خارجی در ارتباط باشید.

ویژگی های طبیعی کشور برزیل

جغرافیای برزیل وسیع و پیچیده است و مناظر آن قطعا برای هر کسی شگفت‌انگیزند. بیش از ۶۰٪ از جنگل‌های بارانی آمازون در برزیل قرار دارد و خط ساحلی عظیم این کشور شامل جنگل‌های حرا، تپه‌ها و تالاب‌ها، صخره‌های مرجانی خارق‌العاده تنها بخشی از شگفتی‌های این کشور به شمار می‌آيند. تنوع آب و هوایی و پوشش گیاهی این کشور بسیار بالاست. آب و هوای گرمسیری در مرکز کشور، کوهستانی در شمال شرقی، استوایی در شمال و آب و هوای معتدل در جنوب کشور است. البته که آب و هوای گرم و استوایی در کل کشور وجود دارد و حتی در قسمت‌های خشک نیز باران فراوانی وجود دارد. از طرف دیگر پوشش جانوری در این کشور نیز به طرز شگفت آوری متنوع است، به طوری که تنها ۶۰۰ گونه مختلف از پستانداران، ۱۵۰۰ گونه ماهی، ۱۶۰۰ گونه از پرندگان و ۱۰۰۰۰۰ گونه مختلف حشره در برزیل وجود دارد. همین پوشش عجیب و غریب طبیعی سبب شده در این کشور چندین و چند منطقه حفاظت شده و پارک ملی به وجود بیاید که تقریبا ۷٪ از کل مساحت برزیل را در بر می‌گیرد.

بیشتر بخوانید …

معرفی سواحل برزیل

معرفی کویرهای برزیل

در میان انواع جنگل و رودخانه و دریا و در آب و هوای گرم و استوایی، جالب است بدانید که برزیل کویر هم دارد، هرچند که شبیه هیچ کویر دیگری نیست. کویرهای برزیل در منطقه حفاظت شده‌ای قرار دارند که به آن لینسویز ماراینسیز (Lençóis Maranhenses) گفته می‌شود. این منطقه حفاظت شده در ساحل شرقی ایالت مارانهائو قرار دارد که خود ایالتی در شمال برزیل است. برای ورود به این پارک از چند شهر مختلف می‌توان اقدام کرد اما معروف‌ترین آن‌ها شهر Barreirinhas است که ۲۵۰ کیلومتر با مرکز مارانهانیو فاصله دارد و در آن تعداد بسیار زیادی اقامتگاه و هتل به همراه آژانس‌های ثبت نام تور کویرهای برزیل وجود دارند.

 این منطقه در سال ۱۹۸۱ تبدیل به یک منطقه حفاظت شده یا پارک ملی شد تا نظارت بیشتری روی آن وجود داشته باشد و به عنوان یکی از میراث جهانی نیز در یونسکو ثبت شده است. مساحت کلی این منطقه حفاظت شده ۱۵۵ هزار هکتار است که ۹۰ هزار هکتار آن را تپه‌های شنی متحرک و تالاب‌های تشکیل شده از آب باران تشکیل می‌دهند. این منطقه در مجاورت اقیانوس اطلس شمالی قرار دارد و حدود ۵۰ کیلومتر مرز اقیانوسی دارد. به همین دلیل هم شاید یک جورهایی بتوان گفت این منطقه بیش از آن که نوعی کویر یا بیابان باشد، به یک ساحل بسیار بسیار وسیع شباهت دارد.

تپه‌های شنی عظیم و گسترده سفید رنگ در نگاه اول مانند یک بیابان به نظر می‌رسند، اما این مکان را نمی‌توان بیابان یا کویر نامید. این منطقه درست در کنار حوزه آمازون قرار دارد و در ابتدای هر سال یک فصل بارانی را تجربه می‌کند. باران سبب ایجاد پدیده عجیبی می‌شود که در آن آب شیرین در دره‌های بین تپه‌های شنی جمع می‌شود و به دلیل پوشش خاص آن منطقه، نمی‌تواند توسط زمین جذب شود. همین هم سبب ایجاد تالاب‌های سبز و آبی بسیار زلال و عجیبی می‌شود که در بین تپه‌های شنی مانند یک معجزه به نظر می‌رسند.

شنا در کویر برزیل

از آن جایی که این مکان در یک پارک حفاظت شده واقع شده است، نمی‌توان با خودروی شخصی و بدون راهنما از آن بازدید کرد. در عوض تورهای محلی توریست‌ها را راهنمایی می‌کنند و با جیپ‌های مخصوص آن‌ها را به سمت تالاب‌های کویرهای برزیل راهنمایی می‌کنند. در میان این منطقه عظیم، تالاب‌هایی وجود دارند که از بقیه معروف‌تر، بزرگ‌تر و زیباتر هستند و حتی نام‌های مخصوص به خود را نیز دارند که با کمک تور به راحتی می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید و البته جذاب‌تر از همه، در آب زلال آن‌ها شنا کنید.

زیبایی این پارک ملی حفاظت شده تنها به تالاب‌های آن یا تپه‌های شنی نیست. پوشش گیاهی خاص در این منطقه شامل جنگل‌های حرا نیز شگفتی بیشتری به این منطقه بخشیده‌اند. در واقع مکان‌هایی (بیشتر نزدیک اقیانوس) وجود دارند که هم پوشش گیاهی و جنگلی را می‌بینید، هم تپه‌های شنی و هم تالاب‌هایی پز از آب زلال که در نوع خود واقعا شگفت انگیز است.

بیشتر بخوانید …

کارناوال برزیل + آشنایی با جشن‌ها

تپه های شنی ملحفه ( Maranhão)

اصطلاحlençóis  در نام پارک ملی دارای کویرهای برزیل، در زبان پرتغالی به معنای «ملحفه» است اما چرا؟ اگر از بالا به منظره این منطقه نگاه شود،‌ درست مانند این است که چندین ملحفه بزرگ با بی‌احتیاطی روی یک پیش‌ زمینه سبز و آبی از تالاب‌ها افتاده و مچاله شده باشد. وقتی که باد می‌وزد، شن‌ها جا‌به‌جا می‌شوند و مانند این است که این ملحفه عظیم در حال جابجا شدن است.

شنا در تالاب های کویری برزیل

می‌توانید یک روز را با تورهای مخصوص به گشت و گذار در این منطقه شگفت‌ انگیز از کویرهای برزیل بگذرانید یا این که چند شب را هتل‌های اطراف و یا در اقامتگاه‌های محلی بمانید و هر روز تجربه‌های جدیدی به دست آورید. ذکر این نکته مهم است که شنا در تالاب‌ها تنها جاذبه لینسویز ماراینسیز نیست. به جز آن می‌توانید شب‌ها از رصد ستارگان بدون وجود آلودگی نوری لذت ببرید یا حتی با راه رفتن پا برهنه در تپه‌های شنی، حس فوق‌العاده‌ای به دست آورید. به جز این‌ها اسب سواری در شن‌های کویری و البته انجام انواع تفریحات جذاب آبی تعدادی دیگر جذابیت‌های این مکان جذاب به حساب می‌آيند.

بهترین زمان سفر به کویر‌های برزیل

قبل از هرچیزی بگوییم که بازدید از این پارک ملی در تمام کل سال ممکن است. با این وجود اگر هدف تالاب‌ها و شنا در این کویر عجیب باشد، باید برنامه ریزی دقیق‌تری داشته باشید. بعد از فصل بارانی در سواحل شرقی مارانهائو که می‌تواند تا چهار ماه هم ادامه داشته باشد، تالاب‌ها و رودخانه‌ها بالاترین سطح خود را خواهند داشت که پرتوریست‌ترین زمان این منطقه هم هست. اکثر عکس‌های شگفت انگیزی که می‌بینید در چنین زمان‌هایی ثبت شده و امکان شنا و انواع تفریحات آبی نیز فراهم است.

 این دوره حدودا از ماه می تا آگوست ادامه می‌یابد. بعد از این زمان تالاب‌ها در اثر نور خورشید و باد شروع به خشک شدن می‌کنند. البته هرچند که در این زمان سطح آب به اندازه قبل بالا نیست، اما همچنان امکان انجام تفریحات آبی در کویرهای برزیل وجود دارد و البته تعداد توریست‌ها کمتر است و به اصطلاح زمان پیک تمام شده است. این دوره شامل سپتامبر تا اکتبر و از فوریه تا آپریل می‌شود. البته برخی روزها نیز ممکن است باران‌هایی در منطقه وجود داشته باشد پس بهتر است با احتیاط بیشتری سفر خود را رزرو کنید. پر نهایت در ماه‌های نوامبر تا ژانویه اوج دوران خشک در این مزقه است که به آن تابستان هم گفته می‌شود (هرچند از نظر زمانی در تابستان نیست). در این زمان اکثر قسمت‌ها خشک است هرچند که تالاب‌های دائمی مانند لاگوا دو پیکس (تالاب ماهی) و لاگوا دا اسپرانسا (تالاب امید) همچنان وجود دارند.

بیشتر بخوانید …

جاذبه های دیدنی ریو در برزیل

سخن پایانی

تجربه شنا در کویرهای برزیل از آن تجربه‌هایی است که قطعا در هیچ‌جای دیگری نمی‌توان به دست آورد. البته که این تنها جاذبه برزیل نیست و در کنار طبیعت نفس‌گیر و انواع ماجراجویی‌های این کشور، این جاذبه تنها یک دیدنی کوچک محسوب می‌شود. با آژانس ستاره ونک می‌توانید تور برزیل را با امکانات جذاب و راحت‌ترین روش ممکن رزرو کنید و یک سفر سراسر شگفتی را تجربه کنید.

برای مشاهده قیمت و خرید تور برزیل از ستاره ونک کلیک کنید.

خرید تور برزیل
کپی برداری از مطالب آژانس هواپیمایی ستاره ونک صرفا با ذکر منبع بلامانع است.
از این مطلب خوشتان آمد؟ به اشتراک بگذارید.
دیبا عباسی
ارسال نظر
ثبت نام
عضو هستید؟ وارد شوید

رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ کلیک کنید

ورود به پنل کاربری
عضو نشده‌اید؟ ثبت نام
فراموشی رمز عبور

برای ورود به سایت کلیک کنید