پس از ماه‌ها تعطیلی سفر و گردشگری، هتل‌ها مجددا فعالیت خود را آغاز کرده و پذیرای گردشگران می‌باشند. اما این مکان‌های عمومی برای پیشگیری از ابتلای میهمانان خود به ویروس کرونا چه اقداماتی را انجام می‌دهند و چگونه می‌توان از این ویروس مرموز در امان ماند و اقامتی آرامش‌بخش را تجربه کرد؟

این روزها رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای در امان ماندن از ویروس کرونا با زندگی انسان‌های سراسر جهان عجین شده است. بر همین اساس هتل‌ها نیز که همیشه محلی برای استراحت و تمدد اعصاب به شما می‌آیند خود را با سبک تازه زندگی وقف داده و با قوانین جدید و رعایت مقررات کرونایی آماده‌اند تا به سهم خود آرامش را به زندگی برگردانند. اما رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سفر و هنگام اقامت در هتل مسئله‌ای ست دو طرفه به این معنا که علاوه بر کادر هتل، مسافران نیز به سهم خود بایستی به قوانین پیشگیری از ویروس کرونا آگاهی داشته و آن‌ها راعایت کنند.

تست لحظه‌ای کارکنان و مسافران

بر طبق این قانون دمای بدن تمامی کارکنان و مسافران همگام ورود به هتل با تب سنج اندازه‌گیری شده و از ورود افرادی که دمای بدن آن‌ها بیشتر از ۳۷ درجه باشد جلوگیری می‌شود. این کار نه فقط یک بار در روز بلکه در هر رفت و آمد انجام می‌شود. از آنجایی که دمای بالای بدن یکی از علائم اولیه کرونا است با این کار که با هدف حفظ سلامت مسافران انجام می‌‍شود از ورود افراد مشکوک به ویروس کرونا به هتل جلوگیری خواهد شد.

آموزش جدید برای کارکنان

تمامی کرکنان شامل کارمندان بخش خانه‌داری، نیروهای حفاظت، کارکنان بخش رستوران و کافه، دربانان و … موظف هستند که پروتکل‌های بهداشتی را مطالعه کرده و رعایت آن‌ها را جز وظایف خود بدانند. علاوه بر این کارکندان طی آموزش‌های جدید روش نظافت خود را تغییر داده و به روزرسانی کرده‌اند. بر این اساس قسمت‌های مختلف هتل از جمله راهروها، آسانسور، لابی، دستگیره‌ درها و هر جایی که در تماس مستقیم با افراد قرار دارد به طور مرتب و طی فواصل کوتاه مدت ضدعفونی می‌شود. برای ضد عفونی این مکان‌ها متد قدیمی کنار گذاشته شده و از روش نظافت بیمارستان‌ها استفاده می‌شود.

همچنین کارکنان هر بخش با توجه به وظیفه‌ای که به عهده دارند و حساسیت کاری ملزم به استفاده از ماسک، دستکش، شیلد یا لباس‌های محافظ هستند.

اطلاعیه پروتکل‌های بهداشتی جهت پیشگیری از ویروس کرونا در نقاط مختلف هتل نصب شده است. در این اطلاعیه‌ها به خدمه ومسافران محل زدن ماسک یا پوشیدن دستکش یادآوری شده است.

ظرفیت آسانسورها کمتر شده و با توجه به اندازه آن‌ها در هر سرویس ۳ یا ۴ نفر می‌توانند از آسانسور استفاده کنند. علاوه بر این دکمه‌های آسانسور یک ساعت یک بار ضدعفونی می‌شوند.

چیدمان جدید و رعایت فاصله اجتماعی

ویروس کرونا چیدمان هتل‌ها را نیز تغییر داده است. به طوری که صندلی‌های لابی با فاصله بیشتری نسبت به هم قرار گرفته‌اند و افراد چنانچه برای انجام کاری نیاز به ماندن در محل را دارند بایستی فاصله اجتماعی را عایت کنند. این فاصله‌ها با علامت مشخص شده است.

رستوران‌های هتل نیز از تعداد میز و صندلی‌ها کاسته و در چیدمان آن‌ها فاصله ۶ قدمی را رعایت کرده‌اند. هر چند که این کار دسترسی مسافران به میزها و مواد غذایی را محدود کرده اما در نهایت منجر به در امان ماندن آن‌ها از ابتلا به ویروس کرونا می‌شود.

این فاصله گذاری تالارها و محل برگزاری جلسات در هتل‌ها را نیز شامل می‌شود. بدین ترتیب که در صورت نیاز به برگزاری کنفرانس افراد بایستی به صورت یک در میان از صندلی‌ها استفاده کرده و برای پذیرایی فقط و فقط از ظرف‌های پوشش‌دار استفاده شود.

قرار دادن ضدعفونی‌کننده‌ها در نقاط مختلف هتل

طبق پروتکل‌های بهداشتی پیشگیری از ویروس کرونا هتل‌ها موظف هستند که دستکش، ماسک و مواد ضدعفونی را در غالب یک پکیج در اختیار مسافران قرار دهند. علاوه بر این مواد ضدعفونی کننده بایستی در نقاط مختلف و در فاصله‌های محدود قرار داده شده باشد تا در صورت لزوم تمامی افرادی که در هتل رفت و آمد می‌کنند از کارکنان تا میهمانان به راحتی به آن دسترسی داشته باشند. این دستگاه‌ها پدالی یا هوشمند هستند و برای استفاده از آن‌ها نیازی به دخالت دست نیست.

تغییر سیاست نظافت اتاق‌ها

سرویس و نظافت اتاق‌ها از کارهای روزانه هتل‌ها حتی قبل از شیوع ویروس کرونا بوده است. اما در دروه کرونا نظافت اتاق‌ها شکل دیگری به خود گرفته و با حساسیت بیشتر انجام می‌شود. چرا که تمام وسایل اتاق مانند کنترل تلویزیون، دستگیره درها، کلید برق و حتی پرده اتاق‌ها در معرض تماس دست مسافران قرار می‌گیرند. به همین دلیل تمام قسمت‌های اتاق با بخارشو و مواد ضدعفونی پاک شده و کاملا تمیز و بهداشتی در اختیار میهمانان بعدی قرار می‌گیرد.

ملحفه‌ها و روتختی‌ها نیز به صورت روزانه در اتاق‌ها جمع‌آوری شده، درون کیسه پلاستیکی قرار  داده شده و جهت ضدعفونی به خشکشویی‌ها برده می‌شوند. بدین ترتیت شما می‌توانید بی هیچ دغدغه‌ای از اقامت خود در هتل لذت ببرید.

اختصاص دادن فضای ویژه به مبتلایان احتمالی ویروس کرونا

هتل‌ها موظف هستند یکی از واحدهای اقامتی خود را به مبتلایان احتمالی ویروس کرونا اختصاص دهند. تا چنانچه یکی از خدمه یا مسافران مشکوک به بیماری بود، تا رسیدن کادر پزشکی به اتاق ویژه منتقل شود. سیستم جهانی بهداشت قوانین سختگیرانه‌ای را در رابطه با این موضوع اعمال می‌کند و اگر شخصی در هتل مشکوک به ویروس باشد، سلامت او نه از طریق پزشکان هتل بلکه بایستی از طریق سازمان نظارت بر هتل‌ها تایید شده و بعد از تایید نهایی مجددا به کار خود در هتل ادامه دهد.

استخر ممنوع مگر برای گرفتن حمام آفتاب

استفاده از استخر در هتل‌ها ممنوع است. چرا که کلر موجود در آب استخرها یکی از شایع‌ترین راه‌های انتقال ویروس کرونا است. اما مسافران می‌توانند با رعایت نکات بهداشتی از صندلی‌های کنار استخر برای گرفتن حمام آفتاب و یا استراحت استفاده کنند. همچنین استفاده از سالن‌های ورزشی در هتل‌های نیز امکان‌پذیر می‌باشد.

پروتکل‌هایی که شما باید رعایت کنید

  • در مکان‌های سربسته مانند آسانسور و لابی هتل از ماسک استفاده کنید.
  • دست‌های خود را به طور مرتب بشویید.
  • قبل از استفاده از سرویس‌های بهداشتی عمومی محل مورد نظر را ضدعفونی کنید.
  • هنگام تردد در هتل به علامت‌ها دقت کرده و فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کنید.

بیشتر بخوانید…

پروتکل‌های بهداشتی ترکبه برای مسافران ورودی در دوره کرونا

چگونه در دوره کرونا سفری ایمن داشتخ باشیم؟

راه‌های پیشگیری از ویروس کرونا در هواپیما

کپی برداری از مطالب آژانس هواپیمایی ستاره ونک صرفا با ذکر منبع بلامانع است.
از این مطلب خوشتان آمد؟ به اشتراک بگذارید.
دیبا عباسی
ارسال نظر
ثبت نام
عضو هستید؟ وارد شوید

رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ کلیک کنید

ورود به پنل کاربری
عضو نشده‌اید؟ ثبت نام
فراموشی رمز عبور

برای ورود به سایت کلیک کنید