قوانین حمل بار در هواپیمایی ماهان

نوشته شده توسط : دیبا عباسی در چهارشنبه 7 آگوست 2019
Loading...

حمل بار و قوانین مربوط به آن از نکات مهمی است که هنگام بستن چمدان بایستی به آن توجه کرد. شرکت‌های هواپیمایی قوانین مشخص شده‌ای در این خصوص دارند که مسافران ملزم به رعایت آن‌ها می‌باشند. هواپیمایی ماهان نیز به عنوان یکی از ایرلاین‌های برتر ایرانی قوانین حمل بار مخصوص خود را دارد.

هواپیمایی ماهان از ایرلاین‌های معتبر ایرانی است که روزانه بیش از ۵۰ پرواز در مسیرهای داخلی و بین‌المللی دارد. این هواپیمایی با در اختیار داشتن کادری مجرب، خدمات بسیار عالی را در اختیار مسافران قرار می‌دهد. هواپیمایی ماهان همانند سایر ایرلاین‌های معتبر دنیا قوانینی برای حمل وسایل در پرواز دارد که مسافران در پروازهای داخلی و خارجی ملزم به رعایت آن‌ها می‌باشند.

میزان بار مجاز در هواپیمایی ماهان

بلیط ماهان در دو کلاس پروازی اکونومی و بیزینس به فروش می‌رسد که هر کدام از کلاس‌های پروازی قوانین مشخصی برای وزن بار مجاز دارند. مسافران کلاس بیزینس می‌توانند بار بیشتری را نسبت به مسافران کلاس اکونومی حمل کنند.

میزان بار مجاز در کلاس اکونومی: مسافران کلاس اکونومی در پروازهای داخلی مجاز هستند یک کیف کوچک ۵ کیلوگرمی را با خود به داخل کابین برده و ۲۰ کیلوگرم بار را با خود حمل کنند. در پروازهای خارجی نیز بردن یک کیف کوچک ۵ کیلوگرمی به داخل کابین و همراه داشتن ۳۰ کیلوگرم بار مجاز است.

میزان بار مجاز در کلاس بیزینس: میزان بار مجاز مسافران بیزینس کلاس در پرواز داخلی، ۷ کیلوگرم در داخل کابین و ۲۵ کیلوگرم بار است. مسافران این کلاس پروازی در پروازهای خارجی مجاز هستند یک کیف ۷ کیلوگرمی را با خود به داخل کابین برده و تا ۴۰ کیلوگرم بار را با خود حمل کنند.

وسایل مجاز در کابین هواپیما

طبق قوانین هواپیمایی ماهان همراه داشتن برخی از وسایل هنگام پرواز ممنوع بوده یا برای حمل آن‌ها قوانین خاصی وجود دارد. بر همین اساس بردن برخی از کالا به داخلی کابین غیرمجاز بوده و مسافران بایستی آن‌ها را به قسمت باربری تحویل دهند، این وسایل موارد زیر را شامل می‌شوند:

 • بردن ساک دستی بیش از ابعاد ۵۵*۴۰*۲۳ به داخل کابین ممنوع می‌باشد. محتوای ساک بایستی وسایل کوچک و ضروری را شامل شود.
 • حمل اسلحه سرد و گرم، تفنگ شکاری، شمشیر، چاقو و هرگونه وسایل نوک تیز و برنده در داخل کابین ممنوع می‌باشد.
 • همراه داشتن وسایل بزرگ با حجم زیاد در داخل کابین هواپیما ممنوع می‌باشد.
 • اگر موادی مانند شامپو، خمیردندان، لوسیون، عطر و یا مربا، عسل، شربت و … را همراه دارید آن‌ها را به صورت مرتب و ایمن بسته‌بندی کرده و سپس به داخل کابین ببرید.
 • مسافران می‌توانند وسایلی مانند کتاب، مجله، چتر، عصا، دوربین، ملحفه و غذای نوزاد را با خود به داخل کابین ببرند.

قوانین حمل بار

حمل وسایل ورزشی مانند تجهیزات گلف، تجهیزات اسکی، غواصی، تخته اسکی روی آب، موج‌سواری، کالسکه‌ تاشو نوزاد و دوچرخه با رعایت قوانین مجاز می‎باشد.

کالاهایی مانند یخ خشک، مهمات ورزشی (فشنگ، سلاح‌ دارای مجوز)، انواع ویلچرها، باتری خشک فقط با تائید کارمند مسئول هواپیمایی ماهان می‌توانند در قسمت بار پذیرش شود.

 • کالاهایی از قبیل اسپری‌ها، لوسیون بدن، شامپو، دارو با نسخه پزشک، انواع دماسنج جیوه‌ای، وسایل الکترونیکی (ساعت، ماشین حساب، دوربین، لپ‌تاپ، تلفن همراه) بایستی با دقت بسته‌بندی شده و سپس به قسمت بار تحویل داده شود.
 • حمل حیوانات خانگی در پرواز ماهان با رعایت قوانین ممکن می‌باشد. حیوانات خانگی مشمول اضافه‌بار می‌شوند و قبل از پرواز بایستی گواهی سلامت از دامپزشک را دریافت کرده باشند.
 •  حمل کلیه لوازم آتش بازی و مواد منفجره و قابل اشتعال ممنوع است.
 •  حمل مایعات قابل اشتعال مثل رنگ، تینر، استون، انواع پاک کننده، چسب، رزین و …ممنوع است.
 • همراه داشتن فندک، کبریت و مواد آتش‌زا ممنوع است.
 •  حمل مواد اکسید کننده و اکسید شونده مثل سفیدکننده‌ها و پاک‌کننده‌ها ممنوع است.
 • حمل مواد سمی و سموم دفع آفات نباتی ممنوع است.
 • حمل مواد رادیواکتیو و مواد عفونی ممنوع است.

قوانین اضافه بار

در صورتی که بار مسافر بیش از میزان تعیین شده باشد. مسافر ملزم به پرداخت جریمه خواهد شد. جریمه اضافه بار در کلاس‌های پروازی مختلف متفاوت است. مسافر پس از پرداخت جریمه می‌تواند بدون هیچ مشکلی به سفر خود ادامه دهد.

نکات مهم

 • شما می‌توانید سلاح‌های سرد (شمشیر، چاقو بزرگ و …) و سلاح‌های گرم (اسلحه، کلت و …) و عتیقه‌جات را در صورت داشتن مجوز همراه داشته و به قسمت پذیرش بار تحویل دهید. دقت کنید حمل این وسایل در کابین هواپیما ممنوع می‌باشد.
 •  بهتر است اشیا ارزشمند مانند مانند زیورآلات، مدارک (پاسپورت، شناسنامه)، لپ تاپ و … را با خود به داخل کابین ببرید چرا که در صورت گم‌شدن این لوازم در قسمت بار، مسئولیتی متوجه هواپیمایی ماهان نخواهد بود.
 • فرودگاه‌های بین‌المللی قوانین سخت‌گیرانه‌ای در ارتباط با حمل دارو دارد؛ بنابراین اگر از داروی خاصی استفاده می‌کنید، حتماً نسخه پزشک را همراه داشته باشید.

جهت خرید بلیط هواپیما ماهان در مسیرهای داخلی و خارجی با کارشناسان فروش بلیط در آژانس هواپیمایی ستاره ونک تماس بگیرید. 

کپی برداری از مطالب آژانس هواپیمایی ستاره ونک صرفا با ذکر منبع بلامانع است.
از این مطلب خوشتان آمد؟ به اشتراک بگذارید.
دیبا عباسی

ارسال نظر

ثبت نام
عضو هستید؟ وارد شوید

رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ کلیک کنید

preloader

لطفا منتظر بمانید

ورود به پنل کاربری
عضو نشده‌اید؟ ثبت نام
preloader

لطفا منتظر بمانید

فراموشی رمز عبور

برای ورود به سایت کلیک کنید