سفر دو روزه به شهر عاشقان، "شیراز"

نوشته شده توسط : پونه مولایی در پنج‌شنبه 20 ژوئن 2019
Loading...

“خوشا شیراز و وضع بی‌مثالش   خداوندا نگهدار از زوالش”. شیراز یکی از پرجاذبه‌ترین مقاصد گردشگری ایران است که سالیانه انبوه گردشگران ایرانی و خارجی روانه آن می‌شوند. جذابیت‌های باستانی و طبیعی آن همانند رباینده دل‌هاست که از دیدن آن سیراب نخواهید شد. اما اگر زمان سفر کوتاه باشد باید یک برنامه‌ریزی جامع داشته باشید که فرصتی را از دست ندهید.

شیراز یکی از شهرهای باستانی ایران است به همین خاطر هزاران آثار تاریخی بی‌نظیر در دنیا را از آن خود کرده است. اما اگر زمان سفرتان کوتاه است باید زمان‌بندی و برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشید که از هیچ‌چیز غافل نشوید.

آژانس هواپیمایی ستاره ونک، در ادامه برای تور شیراز در دو روز برنامه‌ریزی مناسبی را در اختیارتان قرار می‌دهد.  

روز اول/ گشت شهری

از هر گوشه شیراز که عبور کنیم یک جاذبه تاریخی، به شما چشمک می‌زند که برای یک‌بار هم که شده نظری به آن کنید. اما اگر بخواهید به هر مجموعه سرک بکشید نه‌تنها در دو روز بلکه ۱۰ روز هم کافی نخواهد کرد. پس بهتر است زمان را مغتنم بدارید و به توریستی‌ترین مکان‌ها سر بزنید.

صبح را با بازدید از ارگ کریم‌خان شروع کنید. بنای به‌جامانده از دوران سلسله زندیه که کریم‌خان آنجا را به‌عنوان محل زندگی برگزید. ایوان‌ها و طاق‌های ارگ باظرافت خاصی ساخته‌شده و دیدن آن ما را با فضا و فرهنگ روزگاران قدیم آشنا می‌کند.

بعد از سیاحت کامل ارگ کریم‌خان، به خیابان پشتی بروید و یک فالوده شیرازی ناب را نوش جان کنید. فالوده و بستنی شکرریز ازجمله خوب‌های این منطقه است.

بازار وکیل شیراز را هم نباید از دست داد. یکی از قدیمی‌ترین و سنتی‌ترین بازارهای موجود در ایران که جز آثار ملی هم بشمار می‌آید. تاق‌های بلند و منقش شده آن بیش از ۱۱ متر ارتفاع دارد. سوغاتی‌های خود را از بازارچه سنتی خریداری کنید تا دغدغه این امر را نداشته باشید.

از بازار به سمت محله گود عربان حرکت کنید تا بعدازظهر در مسجد نصیر الملک باشید. جلوه‌ای از  نور و زیبایی که از دریچه پنجره‌های مشبک مسجد بر سر و روی شما می‌پاشد. نقش و نگار سقف و ایوان آن همتا ندارد و بی‌شک شما قدم در زیباترین مسجد دنیا گذاشته‌اید. در کنار آن خانه نصیر الملک قرار دارد که ازجمله خانه‌های قدمی شیراز است.

اگر طبق برنامه‌ریزی عمل کرده باشید، می‌توانید در مسجد نصیر الملک و یا شاه‌چراغ که در نزدیکی آن است، نماز را اقامه کنید.

صرف یک ناهار سنتی در کوچه، پس کوچه‌های شیراز

بعد از گشت‌وگذار از صبح هنگام، حسابی باید گرسنه شده باشید. ازجمله رستوران‌های شیراز که در این اطراف است؛ می‌توان به رستوران خانه پرهام اشاره کرد. یک‌خانه قدیمی ۲۰۰ ساله که بوی بهارنارنج و کلم‌پلوی آن شما را به یاد قدیم‌های خانه مادربزرگ‌ها می‌اندازد. در پرهام غذاهای سنتی شهر شیراز را امتحان کنید.

برای کمی استراحت به هتل بازگردید و نفسی تازه کنید.  

یک بعدازظهر پر جنب‌وجوش در شیراز

بعدازظهر از هتل بیرون بزنید که از گرمای هوا هم کاسته شده باشد و خود را به سعدیه برسانید. همان‌طور که از نام سعدیه برمی‌آید اینجا آرامگاه شاعر برجسته پارسی گوی “سعدی” است. بی‌شک اشعار و پندهای آن را بارها به گوش جان سپرده‌ایم و حال زمان دیدار با استاد سخن رسیده است. محوطه آرامگاه سرسبز و باصفاست و دیوارنوشته‌هایی از اشعار این شاعر نامی در کنار سنگ‌قبر آن به چشم می‌خورد و فرصت بازخوانی دوباره آن‌ها به دست می‌آید.

مرور شعرخوانی که تمام شد به باغ دلگشاه که یکی از باغ‌های معروف شیراز است سر بزنید.  باغ دلگشاه یادگاری از دوران سلسله ساسانیان است که در دوران صفویه هم مورداستفاده قرارگرفته و در زمان قاجاریه عمارت فعلی آن ساخته‌شده است. جوی آبی از وسط باغ می‌گذرد که حس طراوت و سرزندگی را دوچندان می‌کند.

 

دیدار با شاعر غزل‌سرای ایران

مگر می‌شود به شیراز آمد و به دیار لسان‌الغیب نرفت. باوجوداینکه مقبره حافظ از موقعیت فعلی کمی دور است اما اگر به حافظیه نروید حسرت آن به دلتان خواهد ماند.

تالار حافظیه در دوران زندیه بنا نهاد شده که معماری اصیل اسلامی در آن موج می‌زند. در هر گوش از شیراز که بنای تاریخی وجود دارد، یک باغ و بوستان هم در کنارش قد علم کرده و آرامگاه حافظ هم از این قاعده مستنثنی نیست.

زمانی که وارد اینجا شوید خودتان معنی حقیقی عشق را خواهید شناخت. گردشگرانی که عاشقانه دیوان حافظی در دست دارند و با صوتی گوش‌نواز زمزمه می‌کنند. هنگام غروب و یا در شب زیبایی آن صدچندان می‌شود.

ازقضا باغ جهان‌نما در نزدیکی حافظیه است. انواع درختان و گل‌های رنگی در سراسر باغ سر از خاک بیرون آورده و معدنی از اکسیژن، عطر و بوی گیج‌کننده به استشمام می‌رسد. اگر تا به الآن فرصت عکس گرفتن را نداشتید، در جهان‌نما حسابی تلافی کنید و در هر گوشه آن عکسی به یادگار بگیرید.

خوردن غذا در یک رستوران یا کنار خیابان!

برای برنامه شام دو انتخاب دارید. یا می‌توانید یا به رستوران بین‌المللی هفت‌خوان بروید و یا غذاهای خیابانی شیراز را امتحان کنید. انتخاب هر یک از آن‌ها به سلیقه شما بستگی دارد.

اسم رستوران هفت‌خوان برگرفته از هفت‌خوان رستم در شاهنامه فردوسی است که شامل هفت‌طبقه و در هر طبقه یک سبک غذایی سرو می‌شود.  اگر گروهی سفر می‌کنید و هرکدام ذائقه متفاوتی دارید اینجا درست جای شماست. هفت‌خوان در نزدیکی باغ جهان‌گشا است.

شیراز تا نیمه‌های شب هم شلوغ و پر رفت‌وآمد است. با نزدیک شدن به نیمه‌شب بساط غذاهای خیابانی کنار خیابان‌ها برپا می‌شود. دود زغال جگر، دل و قلوه در آسمان کاملاً پیدا است. اگر اهلش هستید شما هم امتحان کنید.

روز دوم/  گشت آثار باستانی

اگر می‌خواهید آثار باستانی شیراز را از دست ندهید، روز دوم صبح زود بیدار شوید چون بناست به خارج از شهر بروید. با ماشین به سمت استان مردشت بروید تا از نزدیک با بخشی از تمدن هزار سال ایران آشنا شویم.

این تور باستانی که اوج و شکوه عصر باستان سرزمین پارس را نمایان می‌کند و عمده بناهای به‌جای مانده در آن، متعلق به سلسله هخامنشیان می‌باشد.

 

تخت جمشید؛ شکوه سرزمین کهن پارس

اولین توقف را در تخت جمشید داشته باشید. چون وسعت این مکان به‌قدری زیاد است که ساعت‌ها باید در آن تفرج کنید. تخت جمشید نام یک شهر باستانی در زمان هخامنشیان بوده که کاخی به همین نام هم در آن بنا گردیده که از آن به‌عنوان مظهر شکوه و قدرت این امپراتوری نام می‌بردند.

این کاخ در دوران زمامداری داریوش اول، خشایار شاه و اردشیر اول بناشده و دیوارهای آن نقوشی از ملل گوناگون را که برای پیشکش هدایا به این مکان می‌آمدند و همچنین جملاتی به زبان میخی؛ نقش بسته است. این کاخ شامل قسمت‌های مختلفی ازجمله: کاخ آپادانا، کاخ صد ستون، کاخ سه در، کاخ هدیش، کاخ ملکه، دروازه‌های بنا و آرامگاه اردشیر سوم می‌شود. 

متأسفانه این بنا در زمان حمله اسکندر مقدونیه به آتش کشیده شد و از آن چیزی جز ستون و سازه‌، باقی‌نمانده که در پس آن هزاران راز از دنیای قدیم نهفته است.

اگر موفق شدید که از دیدن این بنا دست بکشید! به سراغ بازدید از آرامگاه اردشیر سوم که در دل کوه محوطه تخت جمشید است؛ بروید.

بناهای باستانی، در مسیر جاده اصفهان- شیراز

توصیه می‌کنیم بعد از بازدید آثار تخت جمشید وقت را تلف نکنید و فورا به سمت مجموعه بعدی عزیمت کنید. دوباره سوار ماشین شوید و به سمت جاذبه‌های دیگر مردشت بروید. در مسیر جاده اصفهان- شیراز توقفی کوتاه داشته باشید تا به نقش رجب سری بزنید.

در دامنه‌های کوه رحمت آثار حکاکی شده برگرفته از دوران ساسانیان برجای‌مانده است. در هر قسمت آن نقوشی حک‌شده که به نقش رجب یا نقش قهرمانان معروف است که تصاویری از پادشاهان این سلسله را نمایان می‌کند.

در ضلع شمالی آن تصویری از شاپور اول سوار بر اسب دیده می‌شود. در نقش برجسته دوم مراسم تاج‌گذاری اردشیر بابکان و در نقش برجسته سوم تاج‌گذاری شاپور یکم حک‌شده است.

پس از روئیت نقش رجب مسیرمان را دوباره ادامه می‌دهیم.

نکته‌ای برای بازدید خارج از شهر

یک نکته را فراموش نکنید! برای گشت‌وگذار خارج از شهر حتماً با خود خوراکی و آب همراه داشته باشید چون در جاده هستید ممکن است، پیدا کردن مغازه و یا رستوران سخت باشد. البته در مکان‌های تفریحی مانند تخت جمشید و یا آرامگاه کوروش مغازه و مراکز اغذیه‌فروشی یافت می‌شود.

دیدار از سلاطین هخامنشی

اگر با یک‌راه بلد برای سیاحت می‌روید که هیچ مشکلی برای پیدا کردن آثار ندارید. اما اگر تنها هم می‌روید، نگران نباشید. در مسیر جاده تابلوهای بسیاری برای راهنمایی وجود دارد که درراه گم نشوید.

مکان بعدی نقش رستم هست که در فاصله شش کیلومتری تخت جمشید قرار دارد. این محوطه یادگاری از سلسله عیلامیان، هخامنشیان و ساسانیان است. در امتداد کوه‌های استخر، آرامگاه چهار تن از  پادشاهان هخامنشی (داریوش یکم، خشایار شاه، اردشیر یکم و داریوش دوم) جای گرفته است.  

در آن نقش برجسته‌هایی از دوران عیلامیان و ساسانیان به چشم می‌خورد که شامل سنگ‌نگاری از اهورامزدا و اردشیر بابکان، پیروزی شاپور بر امپراتوری رم، بهرام و درباریان، آناهیتا و نرسی، نبرد شاپور دوم و هرمز دوم می‌شود.

روبه روی آرامگاه داریوش دوم کعبه زرتشت قرارگرفته که هنوز هم کاربرد آن موردبحث است و علت ساخت و استفاده آن در زمان باستان مشخص نیست.

وداع با شهر شیراز

با یک مسیر طولانی به آخرین مقصد روز دوم شیراز گردی می‌رسیم. آرامگاه کوروش بزرگ و فرزند وی، شاه کمبوجیه حسن ختام سفر ما خواهد بود. این مقبره‌ها در محوطه پاسارگاد واقع‌شده است.

پیکر کوروش شاه نامی باستان و بنیان‌گذار سلسله هخامنشیان در سنگ بناهای زرد آهکی آرام‌گرفته که بر روی مقبره آن به زبان میخی نوشته‌های وجود دارد.

آرامگاه کمبوجیه (پسر بزرگ کوروش و پادشاه دوم هخامنشی) هم در همین محوطه قرارگرفته و مقبره آن شباهت بسیاری با کعبه زرتشت دارد.

در پاسارگاد امکانات رفاهی و اغذیه‌فروشی موجود است.

سفر دو روزه برای شیراز کافی نیست

واقعیت امر این است که دو روز برای بازدید از آثار تاریخی شیراز بسیار کم است و فرصت لذت بردن از همه آن‌ها را از بین می‌برد. اگر قصد رفتن به تور شیراز را دارید، برای آن چندین روز زمان بگذارید و اگر شما به بهانه دیدن آثار باستانی می‌آیید بهتر است هتلی در مجموعه تخت جمشید رزرو کنید که جز هتل‌های شیراز محسوب می‌شود.

البته در قسمت‌های دیگر شهر شیراز هم بناهای بسیار دیگری وجود دارد.

کپی برداری از مطالب آژانس هواپیمایی ستاره ونک صرفا با ذکر منبع بلامانع است.
از این مطلب خوشتان آمد؟ به اشتراک بگذارید.
پونه مولایی
ارسال نظر
ثبت نام
عضو هستید؟ وارد شوید

رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ کلیک کنید

ورود به پنل کاربری
عضو نشده‌اید؟ ثبت نام
فراموشی رمز عبور

برای ورود به سایت کلیک کنید