دیدنی‌‌های آگرا، سرزمین عاشقانه‌های هند

نوشته شده توسط : دیبا عباسی در شنبه 9 مه 2020
Loading...

عاشقانه‌های بی‌پایان، سرگذشت‌های شنیدنی، بناهای حیرت‌انگیز و شهرهای افسانه‌ای تاریخ هزاران ساله هند را ساخته‌اند. سرزمینی شگفت‌انگیز که به هر گوشه‌وکنار آن سفر کنید در زیبایی و شکوه رازآلودش محو خواهید شد. اما در میان تمام این زیبایی‌ها “آگرا” حکایتی دیگر دارد. این شهر با بناهای باشکوه تلفیقی حیرت‌انگیز از صلابت و عشق است و چهره‌ای متفاوت از پادشاهان مغول را نمایان می‌سازد. در ادامه با این شهر جادویی بیشتر آشنا می‌شویم.

سه شهر دهلی، آگرا و جیپور مثلث طلایی تور هند را تشکیل می‌دهند. به هر کدام از این شهرها که قدم بگذارید دنیایی از زیبایی و شگفتی را مقابل خود خواهید دید. در این مطلب می‌خواهیم به دومین شهر از این مثلث طلایی یعنی آگرا سفر کنیم. این شهر سالیان زیادی محل امپراطوری با عظمت مغول بوده و بخش مهمی از تاریخ شنیدنی هند را به خود اختصاص داده است. در این سفر جذاب و خاطره‌انگیز با ما همراه شوید. (بلیط تهران آگرا)

آنچه در این مطلب می‌خوانید

جاذبه‌های گردشگری آگرا

.

تاج محل

هنر نزد ایرانیان است و بس! همین یک جمله کافی است تا بنایی به سرپرستی معماران ایرانی تبدیل به یکی از عجایب هفتگانه دنیا شود. بنای تاج محل روایتگر عشقی اسطوره‌ای است و به عنوان زیباترین سازه مرمری در هندوستان شناخته می‌شود.

به روایت تاریخ نویسان همسر ایرانی تبار شاه جهان هنگام تولد فرزندشان از دنیا می‌رود و شاه برای اثبات عشق بی‌پایان خود و زنده نگه داشتن یاد او بنایی با این شکوه و عظمت را برایش می‌سازد. ساختمان این بنا در یک باغ ایرانی قرار گرفته و ساخت آن حدودا ۱۵ سال طول کشیده است و در مجموع بیش از بیست‌هزار معمار از برجسته‌ترین معماران دنیا و به سرپرستی دو معمار ایرانی به نام‌های استاد احمد و حمید لاهوری برای تکمیل شدن آن تلاش کرده‌اند.

ساختمان سفید رنگ تاج محل بر روی صفحه‌ مرمری بزرگ بنا شده و در ساخت خود مجموعه هم از سنگ مرمر استفاده شده است. ایوان، گنبد و گلدسته‌ها بخش‌های مختلف بنا را تشکیل می‌دهند که با اشعاری به خط هنرمند ایرانی به نام امانت خان شیرازی تزیین شده‌اند. نکته جالب در مورد تاج محل رنگ ساختمان است که در هر ساعت از روز و با تابش نور خورشید به رنگ‌های سفید شیری و طلایی تغییر رنگ می‌دهد. گویند شاه جهان می‌خواسته در مقابل تاج محل ساختمانی مشابه اما به رنگ  سیاه برای آرامگاه خود بنا کند اما عمرش مهلت نداده و خود نیز در همین مکان در کنار همسر محبوبش به خاک سپرده می‌شود.

قلعه آگرا

در ارزش قلعه آگرا می‌توان گفت که این قلعه سال‌ها محل حکومت امپراطوری مغول بوده و به تنهایی بار نیمی از تاریخ پرفرازونشیب این امپراطوری را به دوش می‌کشد.

قلعه آگرا را به دلیل رنگ خاص آن با نام قلعه سرخ هم می‌شناسند. این کاخ در قرن ۱۶ میلادی و با تلفیق چندین سبک از معماری‌های مختلف ساخته شده است. در دیوارهای قلعه ماسه سرخ به کار رفته و استحکام و ‌عظمت آن‌ها قلعه را یک سروگردن بالاتر از سایر جاذبه‌های آگرا قرار داده است.

چندین قصر در مجموعه قلعه وجود دارند که به تبعیت از بنای اصلی با سنگ‌های سفید و سرخ ساخته شده‌اند. اما بیش از هر چیز این معماری باشکوه داخل هر قصر است که با ترکیب معماری ایرانی و هندی هنر معماران مغول را به نمایش می‌گذارند.

اکبر شاه، شاه جهان و شاه اورنگ زیب از مشهورترین امپراطورهای هند هستند که در قلعه سرخ  رنگ حکومت کردند و جالب است بدانید که شاه جهان در همین مکان زیبا بود که عاشق همسر خود ممتاز محل شد و شگفتی به نام تاج محل را بنا کرد. قلعه آگرا از آثار ثبت شده در میراث جهانی یونسکو می‌باشد.

مقبره اکبر شاه

امپراطوری مغول‌ها پرقدرت‌ترین و باشکوه‌ترین دوران امپراطوری در هندوستان است. پادشاهان این سلطنت عظیم قدرت، صلابت و عشق به هنر و معماری را در کنار هم داشتند وهر کدام یادگارهای ارزشمندی را از دوران حکومت خود در هندوستان به جای گذاشته‌اند. یکی از پادشاهانی که در دوران حکومتش هند را به اوج زیبایی و شکوفایی رساند “پادشاه اکبر” بود . این پادشاه بزرگ در ۱۴ سالگی به قدرت رسید و در نهایت به دلیل بیماری از دنیا رفت. اما قبل از مرگش دستور داد تا آرامگاهی را در شهر آگرا برای او بنا کنند و این چنین شد که بنای با شکوه مقبره اکبر ساخته شده و اکنون در میان زیباترین جاذبه‌های هندوستان و جهان جای گرفته است.

آرامگاه اکبر ساختمانی سه طبقه و تقریبا هرم شکل است که با ماسه سنگ‌های قرمز در میان فضای سرسبز بسیار زیبا ساخته شده است. این آرامگاه در مقایسه با سایر بناهای مغولی دارای معماری جدید و منحصربه‌فرد می‌باشد. دیوارهای آرامگاه با طرح‌های شگفت‌انگیز حکاکی شده‌اند و درون ساختمان مقرنس‌ها و تزیینات ایرانی خودنمایی می‌کنند. مقبره اکبر به طور نمادین در وسط بنا قرار گرفته و ۹۹ بار نام خدا با طرح‌های مختلف بر روی آن حک شده است اما به رسم دیرینه مغول‌ها آرامگاه اصلی در زیر زمین ساخته شده است. در اطراف این بنا چندین برج بزرگ ساخته شده‌ که شکوه و جلوه‌ای خاص به آرامگاه بخشیده‌اند.

شهر فاتح پورسیکری

فاتح پورسیکری از دیگر شاهکارهای دوران حکومت شاه اکبر است. این شهر به دستور شاه و برای قدردانی از صوفی بزرگ شیخ سلیم چیتی ساخته شد به همین دلیل بناهای آن به گونه‌ای طراحی شده‌اند که دورتادور آرامگاه را دربر بگیرند.  شهر فاتح پورسیکری قرار بود جای پایتخت مغول‌ها در آگرا را بگیرد اما به دلیل کمبود آب در این مکان پروژه ناتمام ماند و پایتخت مجددا به آگرا واگذار شد. ولی بناهای مجموعه ارزش خود را حفظ کرده و اکنون معماری زیبای مغول را برای گردشگران به نمایش می‌گذارند.

بلنددروازا از معروف‌ترین بناهای ساخته شده در فاتح پورسیکری است. این بنا دروازه‌ای بزرگ با ارتفاع ۵۴ متری است به مناسبت فتح گجرات به دستور شاه اکبر ساخته شد. بلند دروازا معماری بی‌نظیر دارد. در ساخت این بنا از سنگ آهک قرمز استفاده شده و مرمر و گرانیت را در تزیینات خارق‌العاده‌اش می‌توان دید. نوشته‌ای ایرانی با مضمون: « عیسی، فرزند مریم گفت که جهان پلی برای عبور است، خانه‌ای در آن نسازید. کسی که یک روز امیدوار باشد، ممکن است برای ابدیت امیدوار بماند ولی دنیا بیش از یک ساعت ماندگار نیست. آن را به عبادت سپری کنید زیرا باقی آن مشخص نخواهد بود.» بر کتیبه اصلی دروازه حک شده که نظر گردشگران را به خود جلب کرده است.

ساختمان دیوان خاص محلی برای سخنرانی‌، کاخ جدابای محل اقامت ملکه و مقبره شیخ سلیم چیتی از دیگر بناهای زیبای شهر فاتح پور سیکری هستند.

پارک ملی کلادو

بعد از دیدن بناهای خارق‌العاده در آگرا بازدید از حیات‌وحش می‌تواند تنوعی هیجان‌انگیز در سفر شما ایجاد کند. بنابراین بهتر است قبل از خداحافظی با این شهر جادویی سری هم به پارک ملی کلادو بزنید. در این پارک پرندگان بهاراتپور و چندین گونه جانوری دیگر در کمال آرامش زندگی می‌کنند.

پارک ملی کلادو در گذشته محل تفریح و شکار شاهزادگان هندی بود. آن‌ها با شکار حیواناتی مانند گراز وحشی، چیتا، سامبار و پرندگان قدرت و مهارت خود را به رخ یکدیگر می‌کشیدند. اما اکنون به یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر آگرا تبدیل شده و محیطی حفاظت شده و امن برای زندگی این جانوران می‌باشد. انواع پلیکان‌ها، اردک‌ها، عقاب‌ها، مرغ‌های مگس‌خوار، چیتاها و گرازها ساکنان پارک کلادو هستند.

فیل‌سواری، ماشین‌های جیب و وسیله‌هایی به نام ریشکاو سه راه برای گشت‌وگذار در پارک کلادو هستند. شما می‌توانید یکی از این را‌ه‌ها را انتخاب کرده و از دیدن زندگی حیوانات دوست‌داشتنی لذت ببرید.

مطالب مرتبط

نکات ضروری که قبل از سفر به هند باید بدانید

راهنمای دریافت ویزای هند

بهترین شهرهای توریستی هندوستان

کپی برداری از مطالب آژانس هواپیمایی ستاره ونک صرفا با ذکر منبع بلامانع است.
از این مطلب خوشتان آمد؟ به اشتراک بگذارید.
دیبا عباسی
ارسال نظر
ثبت نام
عضو هستید؟ وارد شوید

رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ کلیک کنید

ورود به پنل کاربری
عضو نشده‌اید؟ ثبت نام
فراموشی رمز عبور

برای ورود به سایت کلیک کنید