اجاره ماشین در تایلند

نوشته شده توسط : سارا اشرف نژاد در پنج‌شنبه 1 فوریه 2024
Loading...

بسیاری از توریستانی که به این منطقه می‌آیند اجاره ماشین را به استفاده از وسایل نقلیه عمومی ترجیح می‌دهند. اگر می‌خواهید در سفر خود به این سرزمین، آزادی عمل داشته باشید و به‌جز شهر و سواحل زیبا، مناطق روستایی و بکر را نیز ببینید، اجاره‌ ماشین در تایلند این فرصت را برای شما فراهم می‌کند. می‌توانید هر زمان که دوست داشتید توقف کنید و از مسیر لذت ببرید.

قبل از این‌که قرارداد اجاره ماشین را امضا کنید، چند نکته وجود دارد که باید بدانید. به عنوان مثال، هزینه‌‌ی اجاره ماشین در تایلند، بهترین مکان برای اجاره، و مهم‌تر از همه، ایمن بودن آن. در این مقاله تمام اطلاعاتی که در مورد اجاره خودرو در تایلند نیاز دارید را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

شرایط کرایه خودرو در تایلند

همیشه قبل از اجاره ماشین در تایلند شرایط آن را مطالعه کنید؛ زیرا که ممکن است در این کشور قانون یا الزامات بیمه کاملاً متفاوت باشد. از جمله شرایط مهم این شرکت‌ها:

 • مسافت پیموده شده

شرایط هر شرکت ممکن است متفاوت باشد اما معمولا مقدار مسافت پیموده شده برای آن‌ها اهمیتی ندارد.

 • مجوز رانندگی بین المللی (IDP)

مجوز رانندگی بین المللی یا IDP که همان ترجمه‌ی معتبر گواهینامه‌ی شماست و همراه داشتن آن الزامی می‌باشد. فراموش نکنید که IDP را قبل از سفر به تایلند در کشور خود تهیه کرده و حتما همراه داشته باشید.

 • محدودیت‌های سنی

حداقل سن برای اجاره ماشین در تایلند ۲۱ سال و حداکثر سن ۹۹ سال است! نکته‌ی مهم قابل ذکر در این قسمت این است که باید حداقل یک سال کامل از دریافت گواهینامه‌تان گذشته باشد.

هم‌چنین محدودیت‌های سنی در مورد نوع ماشینی که می‌خواهید اجاره کنید وجود دارد. هرچه مدل رده بالاتر باشد، حداقل محدودیت سنی راننده بیشتر خواهد بود. البته هر کدام از این شرکت‌ها قوانین متفاوتی دارند؛ به‌طور مثال: برای اجاره خودرو از شرکت‌های Sixt و Avis به حداقل ۲۳ سال سن نیاز دارید؛ یا بعضی از این شرکت‌ها برای رانندگان کمتر از ۲۶ سال هزینه اضافی دریافت می‌کنند.

 • ارائه پاسپورت

حتما پاسپورت خود را به همراه داشته باشید که بدون ارائه‌ی آن، اجاره‌ ماشین در تایلند غیرممکن است.

 • سوخت‌گیری

برای سوخت‌گیری در تایلند، بدون این‌که نیاز به پیاده شدن داشته باشید، متصدی پمپ بنزین باک شما را پر می‌کند. ممکن است در حین سوخت‌گیری از شما بپرسند که می‌خواهید شیشه‌ی جلوی ماشینتان را تمیز کنید یا نه؛ اگر چنین پیشنهادی به شما شد بدانید که این خدمات رایگان است!

 

مراحل پایانی اجاره ماشین:

هنگامی که قرارداد را امضا کردید، باید کل قیمت اجاره را به اضافه ودیعه پرداخت کنید (مگر اینکه قبلاً این کار را به صورت آنلاین انجام داده باشید). سپس یکی از کارکنان شما را تا ماشین همراهی می‌کند تا بتوانید هرگونه خسارت قبلی را بررسی کنید. در صورت وجود آسیب یا خراشی بر روی ماشین، حتما از آن عکس بگیرید. سپس بنزین را بررسی و از وجود لاستیک یدک اطمینان حاصل کنید. توجه داشته باشید که وقتی ماشین کرایه می‌کنید، باک بنزین باید پر باشد و شما نیز آن را با باک پر برگردانید. بنابراین قطعاً در برخی مواقع نیاز به سوخت گیری خواهید داشت!

 

مزایای اجاره ماشین در تایلند

 • سهولت پیدا کردن سفر با کودکان
 • آزادی عمل در انتخاب مقاصد
 • از بین رفتن نگرانی در مورد چمدان‌ها
 • عدم نیاز به حمل کوله‌ها
 • بالا رفتن تعداد توقف‌ها در مسیر
 • صرفه جویی در پول

 

بیشتر بخوانید:

از تایلند چه سوغاتی‌هایی می‌توان خرید؟

 

چگونگی انتخاب شرکت اجاره ماشین یا موتور

روش‌های متعددی برای کرایه‌ی خودرو در تایلند وجود دارد که در ادامه به معرفی چند مورد از آن‌ها می‌پردازیم.

اجاره آنلاین ماشین

اجاره ماشین در تایلند به صورت آنلاین بسیار آسان است. تنها با چند کلیک، وسایل نقلیه مورد نظر را جستجو، قیمت‌ها و شرایط را مقایسه و اقدامات صدور بیمه را انجام دهید. حتی می‌توانید ترتیبی دهید که خودرو مدنظرتان را در هتل یا فرودگاه به شما تحویل دهند.

از جمله شرکت‌هایی که به صورت آنلاین فعالیت می‌کنند:

 • rentalcars.com: این سایت اتومبیل‌های اجاره‌ای را از اکثر شرکت‌های بزرگ این حوزه مانند Avis، Hertz، Europcar، Sixt و غیره مقایسه می‌کند. با استفاده از این سایت از سردرگمی بین انتخاب شرکت اجاره خودرو مناسبتان خلاص می‌شوید.

 

شرکت‌های اجاره ماشین محلی

شرکت‌های اجاره‌ای در تایلند همه جا هستند، به خصوص در فرودگاه ها.

اگر ترجیح می‌دهید برای تعیین نوع ماشین، بیمه و پرداخت، رو در رو صحبت کنید، این روش برای شما مناسب‌تر است.

 

آژانس‌های بین‌المللی کرایه اتومبیل

این شرکت‌های معتبر در سراسر تایلند شعبه دارند و بهترین گزینه برای اجاره خودرو در تایلند هستند. 

 

با این‌که که اجاره خودرو از طریق یک شرکت محلی به‌طور قطع هزینه کمتری خواهد داشت، اما توصیه می‌کنیم با یک شرکت بین المللی قرارداد ببندید؛ زیرا که شرکت‌های محلی اغلب خودروهای قدیمی دارند و احتمالا تعمیر و نگهداری  خودروها در اولویتشان نباشد. همچنین، کارکنان این آژانس‌ها معمولا انگلیسی را خوب صحبت نمی‌کنند و ممکن است در صورت خرابی یا تصادف، تماس‌های شما بی‌پاسخ بمانند. در حالی که شرکت‌های بین‌المللی تعداد زیادی شعبه در سراسر کشور دارند و اگر خودروتان مشکلی داشت، این شرکت‌ها سریعتر به کمکتان می‌آیند.

اسناد و مدارک مورد نیاز برای اجاره ماشین در تایلند

 • کارت شناسایی یا پاسپورت.
 • گواهینامه رانندگی تایلندی یا IDP
 • کارت های اعتباری
 • گذرنامه

 

 

اگر قصد یک سفر ترکیبی با چند مقصد طلایی در این محدوده را دارید، پیشنهاد ستاره ونک به شما تور ترکیبی تایلند، سنگاپور و مالزی است. 

 

 

نکات و توصیه‌های ایمنی برای رانندگی در تایلند

تایلند یکی از بالاترین نرخ‌های تصادفات رانندگی در جهان را دارد؛ که تا حدودی به دلیل زیرساخت‌های ترافیکی گیج‌کننده، رانندگی بد و موتورهای زیاد است. می‌توان گفت اتفاقاتی مانند سرقت، خرابی یا تصادف خودرو در تایلند تقریبا اجتناب ناپذیر می‌باشد؛ بنابراین قبل از سفر باید بدانید که در چنین شرایطی چگونه برخورد کنید.

علاوه بر این‌که جاده‌های خارج شهر کم نور و حتی گاها بی نور هستند، بسیاری از رانندگان نیز بدون چراغ پشت فرمان می‌نشینند! بنابراین سعی کنید بعد از تاریکی هوا رانندگی نکنید. مطمئنا قوانینی در تایلند وجود دارد، اما بسیاری از رانندگان از آن‌ها پیروی نمی‌کنند! به‌طور مثال سرعت مجاز آشکارا نادیده گرفته می‌شود ، وسایل نقلیه از چپ و راست سبقت می‌گیرند و موتورها حتی در معابر پیاده هم رفت و آمد می‌کنند.

در صورت بروز حادثه چه کنیم؟ در صورت بروز هر گونه آسیب جزئی مانند خراش یا فرورفتگی بر روی ماشین، فقط به رانندگی ادامه دهید و پس از بازگشت به شرکت اطلاع دهید تا به همراه متخصص مربوطه‌ی شرکت خسارت را بررسی و با بیمه بپردازید.

در صورت خرابی خودرو چه کنیم؟ اکثر شرکت‌های اجاره‌ای بین‌المللی، کمک‌های اضطراری رایگان دارند. قبل از امضای قرارداد کرایه خودرو، در این مورد سوال بپرسید و شماره تلفن ضروریشان را یادداشت کنید.

در حین حادثه، ماشین خود را در قسمت امن از جاده پارک کرده و چراغ‌های خطر را روشن کنید. سپس با شماره تلفن کمک اضطراری بیمه تماس بگیرید و منتظر بمانید تا مکانیک بیاید. اگر کسی پاسخگوی تماس شما نبود، شرکت اجاره‌ای خود را در گوگل سرچ کرده و شماره تلفن نزدیک‌ترین شعبه را پیدا کنید. بدین منظور همیشه آب و غذای اضافی در ماشین به همراه داشته باشید.

در صورت تصادف چه کنیم؟ اگر صدمات جسمی داشتید با آمبولانس اورژانس به شماره ۱۶۶۹ تماس بگیرید.

برای کمک، با پلیس توریستی تایلند به شماره ۱۱۵۵ تماس بگیرید.

و یا با شماره کمک اضطراری شرکت اجاره خودرو تماس بگیرید.

بیمه‌ی کامل ماشین فراموش نشود!

اهمیت و نحوه انتخاب بیمه مناسب

هنگام اجاره خودرو در تایلند به هیچ وجه نباید از بیمه غافل شوید. بنابراین قبل از امضای قرارداد، از بیمه بودن خود و ماشین انتخابیتان اطمینان حاصل کنید. توجه داشته باشید که همیشه برای اجاره خودرو به بیمه جداگانه‌ای نیاز دارید که توسط شرکت اجاره خودرو ارائه می شود.

 

رایج‌ترین بیمه‌ها در تایلند عبارتند از:

 • بیمه مسئولیت:

صدمات و یا خسارات وارد شده به اشخاص ثالث و اموال آن‌ها را پوشش می‌دهد. این بیمه اجباری است.

 • بیمه پوشش حوادث شخصی یا PAI:

این بیمه در زمان اجاره خودرو، با هزینه روزانه اضافه ارائه می‌شود. PAI در صورت تصادف، هزینه‌های پزشکی را برای راننده وهمراهانش پوشش می‌دهد. همچنین این بیمه در صورت ضربه شدید یا فوت به مسافران شما غرامت می‌دهد.

 • حفاظت از سرقت یا TP:

این بیمه بخشی از هزینه خودرو کرایه‌ای را در صورت دزدیده شدنش پوشش می‌دهد.

 • بیمه خسارت ناشی از برخورد یا CDW:

تقریبا می‌توان گفت این بیمه همان بیمه‌ی بدنه است که ممکن است شرکت مربوطه بسیاری از موارد آن را مانند پنجره‌ها و آینه‌ها، چرخ‌ها و لاستیک‌ها و فضای داخلی یا باتری را حذف کند.

 

پس از امضای قرارداد اجاره، حتما و حتما خود و ماشینتان را در برابر حوادث و خسارات بیمه کنید. بیمه نامه‌های پوشش کامل روزانه حدود ۴۰۰ بات هزینه دارند.

بررسی هزینه اجاره خودرو در تایلند  

هزینه اجاره ماشین در تایلند به نوع خودرو، مدت زمان اجاره و نرخ قیمت شرکت اجاره بستگی دارد و کل مبلغ اجاره به همراه ودیعه پرداخت می‌شود. کرایه شامل مالیات بر ارزش افزوده می‌باشد، اما هزینه‌های سوخت، بیمه و هرگونه نیاز اضافی مانند صندلی ماشین کودک یا سیستم GPS جداست.

شما می‌توانید یک خودروی اقتصادی را با قیمت تقریبی ۱۲۰۰ بات در روز کرایه کنید. این خودروهای اقتصادی شامل مدل‌هایی مثل هوندا جاز یا سوزوکی سیاز می‌شوند که دارای دنده اتومات و فضایی برای چهار تا پنج سرنشین نیز هستند.

همچنین می‌توانید یک خودرو شاسی بلند را با حدود ۲۰۰۰ بات در روز کرایه کنید که شامل مدل‌هایی مانند تویوتا فورچونر و ایسوزو Mu-X با دنده اتومات هستند.

همانطور که گفته شد قبل از تحویل خودرو اجاره‌ای خود باید باک آن را پر کنید. بنابراین بهتر است در مورد بهای سوخت نیز صحبت کنیم؛ قیمت یک لیتر سوخت حدود ۳۶ بات است و پر کردن یک باک (۴۲ لیتر) حدود ۱۵۰۰ بات هزینه دارد.

توجه داشته باشید که ماشین‌ها برای حداقل ۲۴ ساعت اجاره داده می‌شوند و دیر بازگرداندن ماشین تقریباً همیشه باعث شارژ یک روز دیگر اجاره می‌شود؛ این در حالی است که بازگرداندن زودهنگام ماشین باعث کم‌تر شدن هزینه پرداختی‌تان نمی‌شود و خوش‌بختانه هیچ محدودیتی در تعداد مایل هایی که مجاز به رانندگی هستید وجود ندارد. اگر زیر ۲۶ سال سن دارید، ممکن است از شما خواسته شود که هزینه ای بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ بات را به عنوان راننده جوان بپردازید یا اگر بالای ۶۵ سال سن دارید، ممکن است از شما خواسته شود که هزینه راننده ارشد را بپردازید!

قوانین و مقررات رانندگی در تایلند

همان‌گونه که اشاره شد اکثر رانندگان تایلندی قوانین را رعایت نمی‌کنند اما چند قانون کلی وجود دارد که بهتر است به آنها اشاره کنیم:

 • رانندگی از سمت چپ است.
 • سبقت از سمت راست است.
 • اگر چندین خط در یک جهت وجود داشته باشد، سبقت گرفتن از سمت چپ در شرایط مناسب مجاز است.
 • گردش به چپ در چراغ قرمز مجاز است.
 • استفاده از بوق هنگام سبقت گرفتن از وسیله نقلیه دیگر مجاز است.
 • در جاده های کوهستانی، زدن بوق قبل از رفتن به یک پیچ اجباری است.

 

چند نمونه از قوانین غیر رسمی که تایلندی‌ها از آن تبعیت می‌کنند:

 • بزرگترین وسیله نقلیه حق تقدم دارد.
 • هنگامی که یک وسیله نقلیه به شما نور بالا می‌دهد، به این معنی است که او در مسیر درست حرکت می‌‌کند!
 • پارک کردن در خط اضطراری یا استفاده از آن به عنوان یک لاین اضافی برای رانندگی مرسوم است.

توصیه‌های نهایی به مسافران

مواردی که همیشه باید به همراه داشته باشید:

 • کلیه اسناد اجاره خودروتان
 • گواهینامه بین المللی رانندگی
 • گذرنامه
 • موبایل با سیم‌کارت تایلندی
 • آب کافی و مقداری غذا در ماشین

 

هم چنین:

 • از موبایل خود با نقشه‌های Google به عنوان GPS استفاده کنید و مواقعی که دسترسی به اینترنت وجود ندارد نقشه ها را از Maps.me دانلود کنید.
 • تمام شماره تلفن های مهم (کمک‌های اضطراری، پلیس، آمبولانس، شرکت اجاره) را در موبایل خود ثبت کنید.
 • رانندگی در بانکوک توصیه نمی شود زیرا که ترافیک در آنجا فوق العاده زیاد و غیرقابل پیش بینی است.

 

سخن پایانی

قبل از اجاره ماشین در تایلند باید چند نکته را در نظر بگیرید. رانندگی در این‌جا ممکن است برای کسانی که با خودرو غیر اتومات نمی‌رانند و تجربه رانندگی در سمت چپ جاده را ندارند، چالش برانگیز باشد. اگر به مهارت خود اطمینان دارید و می‌توانید اتفاقات غیرمنتظره این کشور شلوغ و پر ترافیک را مدیریت کنید، اجاره ماشین در تایلند ارزش این چالش را دارد!

برای مشاهده قیمت و خرید تور تایلند از ستاره ونک کلیک کنید.

خرید تور تایلند

سوالات متداول

آیا رانندگی در تایلند آسان است؟

خیر، باید خود را برای هر چیزی آماده  کنید.

محدودیت سرعت در تایلند چقدر است؟

داخل شهرها: ۶۰ کیلومتر در ساعت/ جاده‌ها: ۹۰ کیلومتر در ساعت/ بزرگراه‌ها: ۱۲۰ کیلومتر در ساعت

آیا تایلند برای تنها سفر کردن مناسب است؟

بله و حتی تایلند به سرزمین سفر‌ با کوله‌پشتی و مقرون به صرفه بودن شناخته می‌شود. در همه مراکز اصلی، از بانکوک گرفته تا چیانگ مای و چیانگ رای، به راحتی می‌توانید راه خود را پیدا کنید و از امنیت خود مطمئن باشید.

آیا اوبر در تایلند کار می کند؟

خیر اوبر در تایلند فعالیت نمی‌کندولی گزینه‌های جایگزین دیگری مانند Grab، Bolt و InDrive وجود دارند.

آیا دوربین کنترل سرعت در تایلند وجود دارد؟

بله تایلند هم دارای دوربین‌های کنترل سرعت ثابت است و هم دوربین‌های سیار.

آیا تاکسی در تایلند گران است؟

تاکسی‌ها در تایلند نسبت به کشورهای غربی بسیار ارزان هستند. شروع کرایه تاکسی از ۳۵ بات است.

به چه جزایری می‌توان با ماشین وارد شد؟

پوکت/ سامویی/ کو فانگان/ لانتا/ چانگ

کپی برداری از مطالب آژانس هواپیمایی ستاره ونک صرفا با ذکر منبع بلامانع است.
از این مطلب خوشتان آمد؟ به اشتراک بگذارید.
سارا اشرف نژاد
از همان ابتدای شروع به تحصیل، علی رغم تمام تبلیغات محیطی منفی بر علیه رشته انسانی، شیفته ادبیات و زنگ انشا بودم. به تدریج که به همراه کتاب‌های رمانم بزرگ‌ و بزرگ‌تر شدم، برای یافتن پاسخ سوالات بنیادی‌ام وارد رشته ادیان و عرفان شدم و این نقطه‌ی آشنایی من با فلسفه و هستی شناسی بود که دختری عاشق نوشتن و کشف جهان از من ساخت! اکنون من مسافری قصه گو در کوچه پس کوچه‌های ایران و جهان هستم که با نوشته‌هایم شمارا همراه خود به سفر می‌برم..
ارسال نظر
ثبت نام
عضو هستید؟ وارد شوید

رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ کلیک کنید

ورود به پنل کاربری
عضو نشده‌اید؟ ثبت نام
فراموشی رمز عبور

برای ورود به سایت کلیک کنید