مجسمه بودای ژاپن | تاریخچه + آدرس و جزئیات

نوشته شده توسط : دیبا عباسی در پنج‌شنبه 25 ژانویه 2024
Loading...

کم‌تر کسی پیدا می‌شود که منکر زیبایی و هنر نهفته در مجسمه بودای ژاپن شود. حکایت تلفیق آیین و فرهنگ مردم این کشور از گذشته تاکنون در این تندیس‌ها به چشم می‌خورد. بسیاری از این آثار، نمادی از استقامت مردم، نشانه سبک زندگی و قدرت معنوی آن‌ها است. بسیاری از مراقبه‌های روحی، نشئت گرفته از آیین بوداییسم است. هزاران مجسمه بودا در پرجمعیت‌ترین مناطق کانونی ژاپن، مسیر بازدید گردشگران را باز کرده است. این تندیس‌ها، قطب‌های تاریخی، هنری و فرهنگی نیز شناخته می‌شوند. برای آشنایی بیشتر با تاریخچه، آدرس و جزئیات معروف‌ترین مجسمه‌های بودای ژاپن با ما همراه باشید.

تاریخچه مجسمه بودای ژاپن

بودیسم یکی از مذاهب به رسمیت شناخته شده در جهان است که ریشه در هندوستان دارد. آیین بودایی از بیش از ۲۰۰۰ سال پیش و در قرن ششم به ژاپن نفوذ کرد. علاوه‌بر بودا، شینتوئیسم از دیگر مذاهب غالب در ژاپن است.

این دو مذهب با همدیگر هم‌زیستی دارند و در فرهنگ ژاپن نیز رخنه کرده‌اند. مجسمه بودای ژاپن از مظاهر مذهب بودیسم شناخته می‌شود که هنر، فرهنگ و حکومت را تحت‌تاثیر قرار داده‌ است. از زمانی که آیین بودیسم به سواحل ژاپن رسید، ساخت مجسمه بودا با دگرگونی و تغییرات عظیمی مواجه شد.

در آغاز مجسمه‌های بودا، طرح‌ها و نقش‌های قوی کره‌ای و چینی داشتند. نقشی که نشانگر مسیر بازتاب بودیسم تا رسیدن به ژاپن را نمایش می‌داد. رفته رفته سبک جدید و منحصر به‌فردی شکل گرفت. در گذر زمان، مجسمه‌ها از اشکال خشن و انعطاف‌ناپذیر تغییر کردند. شکل‌ها و طرح‌های امروزی از مجسمه‌های بودا، حاصل این تغییرات است.

جهت اطلاع از قیمت تور ژاپن با  همکاران ما در واحد تورهای خارجی در ارتباط باشید.

معرفی شناخته شده‌ترین مجسمه‌های بودای ژاپن

در ساخت مجسمه بودای ژاپن از مواد مختلف مانند چوب، برنز و سنگ استفاده می‌کنند تا جذابیت بیشتر را به این آثار هنری ببخشند. جزئیات پیچیده استفاده از سایه و درخشندگی در حکاکی‌های بی‌نظیر، بیانگر هنر و احترام به آیین بودا است. ادغام هنر و معنویت در مجسمه‌های بودا جذابیت آن را دوچندان کرده است. در ادامه شناخته شده‌ترین مجسمه‌های بودا را معرفی می‌کنیم.

نارا دایبوتسو

در شهر نارا در ژاپن و در معبد تودای جی، مجسمه نارا دایبوتسو معروف به بودای بزرگ نارا وجود دارد. این مجسمه بودای ژاپن ساخته شده از جنس برنز است. ارتفاع ۱۵ متر دارد و جزو ۳ مجسمه مرتفع ژاپن است. برج این مکان، متعلق به قرن هشتم است و به عنوان قطعه مرکزی از میراث مذهبی ژاپن شمرده می‌شود. ظاهر و شکلی آرام و جذابیت‌های بصری فراوانی که دارد بر عظمت آن می‌افزاید.

یوشیکو دایبوتسو

یوشیکو دایبوتسو به معنای بودای بزرگ در استان آیباراکی واقع در یوشیکو است. طبق گزارشی از سایت «ولیو واک» اعلام شده است، یوشیکو در بین ۱۰ مجسمه بلند دنیا قرار دارد. این مجسمه با ۱۲۰ متر ارتفاع در سال ۱۹۹۳ رونمایی شد.

در تاریخچه یوشیکو آمده است که به افتخار تولد شینران، پیشگام فرقه بودایی جودو شینسو ساخته شده است. این مجسمه ۹ سال پیش تاج خود را از دست داد اما هنوز جزو بلندترین‌ها شمرده می‌شود.

بیشتر بخوانید

کاماکورا دایبوتسو

بودای بزرگ، کاماکورا در معبد کوتوکو-این ژاپن واقع است که ۱۱ متر ارتفاع دارد. این مجسمه بودای ژاپن برنزی با وزن کم‌تر از ۱۰۰ تن است. استحکام این مجسمه، نمادی بر ایمان راسخ و آرامش معنوی محسوب می‌شود که سرشار از نبوغ هنری است.

تاکائوکا دایبوتسو

این مجسمه بودایی در استان تویاما واقع است که ارتفاعی بیش از ۱۵ متر دارد. تاریخچه این بنا به اوایل قرن بیستم برمی‌گردد که سومین تندیس بزرگ جهان شناخته می‌شود. این تندیس به عنوان صلح و درون گرایی تلقی می‌شود و زیبایی آن بسیاری از بازدیدکنندگان را جذب کرده است.

مجسمه بودا فوکوکا

مجسمه باشکوهی چوبی از بودا به حالت نشسته در معبد توچو جی در فوکوئوکا ژاپن است. این بنا ۱۰ متر وسعت دارد و بزرگ‌ترین بودای چوبی در ژاپن شناخته می‌شود. قدمت این معبد از قرن بیستم است و بسیاری از گردشگران هر ساله برای دیدن این مجسمه به ژاپن می‌روند. این تندیس، نمادی از جنب و جوش فوکوکا و تضمین شهر در حفاظت از گنجینه‌های فرهنگی و معنوی است.

پربازدیدترین مجسمه‌های بودای ژاپن

گاهی افراد برای بازدید از مجسمه بودای ژاپن در سفرهای یک روزه به اطراف شهرها می‌روند. معابد عظیم با هزاران مجسمه میزبان گردشگران است تا هنر زیبای خود را به نمایش بگذارد. به پربازدیدترین مجسمه‌های بودا در ژاپن می‌توان لیست زیر را نیز اضافه کرد.

نام مجسمه بودای ژاپن

مکان

شائو دایبوتسو

استان آئوموری

نیهونجی دایبوتسو

در صخره‌های کوه نوکوگیری در استان چیبا

دایبوتسوی توکیو

در معبد جورنجی

گیفو دایبوتسو

در معبد شوهو جی در استان گیفو

تپه بودا

در جزیره هوکایدو

بیشتر بخوانید

جزیره اوکیناوا ژاپن کجاست؟ + تصاویر

تجربه سفر و بازدید از مجسمه بودا یکی از کاربران:

با این‌که گورستان جایی دوست‌داشتنی برای بازدید به حساب نمیاد اما من در سفری که داشتم مجسمه بودای ژاپن را در گورستان قدیم در زیباترین حالت خود، دیدم. این مکان به تپه بودا شناخته می‌شود که در جزیره‌ زیبا هوکایدو است. با اطلاعاتی که گرفتم در همین چند سال اخیر، فضای اطراف این مجسمه را به زمینی سرسبز تبدیل کرده‌اند.

دور تا دور مجسمه بودا، تپه‌ای پر از گیاهان اسطوخودوس بود. ازطریق تونلی زیر تپه به راحتی می‌شد همه جذابیت‌ها را دید. بنا به گفته معمار این مجسمه، قصد بازسازی فضا برای ایجاد اثر آرام‌بخشی آن بوده است. در یک جمله می‌توانم بگویم که واقعاً از دیدن این فضا، معماری و عظمت مجسمه بودا لذت بردم.

سخن پایانی

مجسمه بودای ژاپن تلفیقی از آثار هنری برجسته و کلاسیک تا تزیینی و پیشرفته به شمار می‌رود. بسیاری از این تندیس‌ها عناوین جهانی عظیم‌ترین و بلندترین را از آن خود کرده‌اند. مردم از جای جای جهان برای دیدن مجسمه‌ها، روانه ژاپن می‌شوند. جدا از تاثیر تاریخی و میراث تجارت این کشور، مجسمه‌های بودا، الهام‌بخش بسیاری از صنعتگران شده است.

حکاکی‌های زیبا، روایت‌های تاریخی و هنری متنوع، زیبایی این مجسمه‌ها را صدچندان کرده است. علاوه‌بر این، داستان‌ها و روایات جذابی پشت این تندیس‌های عظیم است. مردم ماجراجو همیشه به‌دنبال یافتن تاریخچه این تندیس‌ها هستند. برای بازدید از معبدها و مجسمه‌های بودا، صنعت گردشگری این کشور نیز پررونق شده است.

سوالات متداول

تاریخچه مجسمه بودای ژاپن به چه زمانی برمی‌گردد؟

پیدایش مجسمه‌های بودا در ژاپن به بیش از ۲۰۰۰ سال پیش و در قرن ششم برمی‌گردد. این مجسمه‌ها با نفوذ مذاهب بودیسم شکل گرفتند. رفته رفته با تغییرات در ظاهر و ساختار به اشکال کنونی رسیده‌اند.

مجسمه بودای بزرگ کجا واقع شده است؟

یوشیکو دایبوتسو معروف به بودای بزرگ در استان آبیاراکی واقع در یوشیکو است. این مجسمه جزو بلندترین تندیس‌ها با ارتفاع ۱۲۰ متر است. این بودا به افتخار تولد شینران، پیشگام فرقه بودایی رونمایی شد.

بزرگ‌ترین بودای چوبی کدام است؟

مجسمه بودا فوکوکا بزرگ‌ترین بودای چوبی در ژاپن است که شکلی به حالت نشسته دارد. در معبد توچو جی در فوکوئوکا ژاپن واقع است. قدمت این بودا به قرن بیستم برمی‌گردد.

برای مشاهده قیمت و خرید تور ژاپن از ستاره ونک کلیک کنید.

خرید تور ژاپن
کپی برداری از مطالب آژانس هواپیمایی ستاره ونک صرفا با ذکر منبع بلامانع است.
از این مطلب خوشتان آمد؟ به اشتراک بگذارید.
دیبا عباسی
مطالعه و نوشتن همیشه از موضوعات مورد علاقه من بوده‌اند. در همین راستا چند سالی ست که در زمینه تولید محتوا در حوزه گردشگری فعال هستم. نوشتن درباره آداب و رسوم سرزمین‌های دور و توصیف جاذبه‌هایشان از کارهایی ست که هر نویسنده به خصوص من را به وجد می‌آورد.
ارسال نظر
ثبت نام
عضو هستید؟ وارد شوید

رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ کلیک کنید

ورود به پنل کاربری
عضو نشده‌اید؟ ثبت نام
فراموشی رمز عبور

برای ورود به سایت کلیک کنید