شهر ممنوعه چین کجاست؟ معرفی جامع

نوشته شده توسط : دیبا عباسی در سه‌شنبه 1 آگوست 2023
Loading...

شهر ممنوعه در قلب پکن پایتخت چین قرار دارد و یکی از مهم‌ترین و شاخص‌ترین اماکن تاریخی این کشور است. این شهر تاریخچه‌ای ۶۰۰ ساله دارد و قصر، محل اقامت امپراتوری در دوران ۲۴ امپراتور در سلسله‌های مینگ و کینگ بوده است. عظمت و شکوه معماری این مجموعه بزرگ موجب شد تا به‌عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شود و از طرفی، به یکی از مقاصد اصلی گردشگران در سراسر جهان تبدیل شود. در این مقاله قصد داریم تا بیشتر با این شهر ممنوعه آشنا شویم و جزئیات آن را مفصل بررسی کنیم. پس اگر به تاریخچه کشور بزرگ چین و اماکن تاریخی آن علاقه دارید، این مقاله را تا پایان مطالعه کنید.

معرفی کلی شهر ممنوعه چین

شهر ممنوعه در چین که با نام موزه قصر نیز شناخته می‌شود، یک مجموعه بزرگ از قصرهای واقع در شهر پکن چین است. مساحت مجموعه شهر ممنوعه در چین، ۱۸۰ جریب (۷۲ هکتار) است و از ۹۸۰ ساختمان و ۹۹۹۹ اتاق تشکیل شده است که یکی از بزرگ‌ترین و بهترین سازه‌های چوبی باستانی محافظت شده در جهان به شمار می‌آید. در اطراف این مجموعه، دیوارهای بلند و خندق قرار دارد که برای محافظت در برابر تهدیدات خارجی، ساخته شده‌اند.

تاریخچه شهر ممنوعه چین

شهر ممنوعه چین از زمان سلسله مینگ در سال ۱۴۲۰ تا انتهای سلسله کینگ در سال ۱۹۱۲، محل اصلی اقامت امپراتوری‌های چین و خانواده‌های آن‌ها بوده است. ساخت شهر ممنوعه از سال ۱۴۰۶ در اوایل سلسله مینگ تحت حاکمیت امپراتور یونگل آغاز شد. حدود یک میلیون کارگر طی ۱۴ سال جهت ساخت این مجموعه، کار کرده‌اند. حدود ۲۰۰ سال بعد، سلسله مینگ سقوط کرد و سلسله مانچو کینگ در سال ۱۶۴۴ به سلطنت رسید. سپس در سال ۱۹۱۱، امپراتوری کینگ نیز توسط جمهوری خواهان سقوط کرد. پویی به‌عنوان آخرین امپراتور پس از برکناری خود تا سال ۱۹۲۴ و تا زمان اخراج خود به دلیل کودتا، در این مجموعه حضور داشت. این مجموعه به مدت ۵۰۰ سال، محل اقامت و حکومت ۲۴ امپراتوری بوده است.

 این قصر به‌عنوان مرکز سیاسی و تشریفات چین، طراحی شد. این شهر برای قرن‌ها، مرکز سیاسی چین بوده است. این مجموعه در کاربری‌هایی مانند ادارات دولتی، سالن‌های تشریفاتی، کتابخانه‌ها، باغ‌ها و میادین متنوع برای هزاران نفر از مردم استفاده شد.

این مجموعه در سال ۱۹۸۷ جزو میراث سازمان جهانی یونسکو با توجه به پیشینه و ارزش فرهنگی آن به ثبت رسید. این مجموعه یکی از بهترین نمونه‌ها جهت مشاهده معماری باستانی قصرها و ساختمان‌های باشکوه چین محسوب می‌شود.

مشاهده قیمت تور چین

چگونگی ممنوعه شدن شهر

شهر ممنوعه چین، یک شهر ممنوعه به دلیل محدودیت‌های بازدیدکنندگان است. نام شهر ممنوعه، ترجمه عبارت چینی زین چنگ به معنای شهر ممنوعه بنفش است. علت نام‌گذاری این نام به این مجموعه، ممنوع بودن ورود مردم به مجموعه قصرهای باستانی در طی عصر باستان بوده است. ازآنجایی‌که هدف امپراتوری چین، تجمیع قدرت خود در یک محل برای انجام امور سیاسی و تشریفاتی امپراتوری بوده است، بنابراین سربازان و نیروهای امنیتی امپراتوری حداکثر تلاش خود را برای جلوگیری از ورود مردم عادی به این مجموعه می‌کردند.

بیشتر بخوانید …

معرفی ساحل سرخ چین

مکان دقیق شهر ممنوعه در چین

شهر ممنوعه چین در مرکز پکن ساخته شده است و در ناحیه دونگ چنگ پکن و در خیابان جینگ شن قرار دارد. می‌توان دلایل زیادی را جهت انتخاب این نقطه به‌عنوان مرکز امپراتوری چین و از منظر راهبردی برشمرد. این مجموعه، مرکز نمادین و محور تعاملات و تصمیمات سیاسی و تشریفاتی امپراتوری چین بوده است. موقعیت مرکزی آن، گویای محوریت قدرت برتر امپراتور و اقتدار او بر کل کشور بوده است.

 یکی از معیارهای دیگر در انتخاب این محل، توجه به اصول فنگ شویی بوده است. فنگ شویی یک شیوه و رویکرد باستانی چینی است که هدف آن ایجاد هماهنگی میان سازه‌های ساخته شده توسط انسان با محیط اطراف و جریان انرژی مثبت بوده است. در محل شهر ممنوعه، عوارض و ویژگی‌های طبیعی زیادی وجود دارند که انرژی مثبتی را در این محیط پدید می‌آورند.

همچنین استفاده از دیوارهای بلند و خندق‌ها و مصالح مستحکم، سبب شده است تا شهر ممنوعه چین، دژی مستحکم در برابر هجوم مخالفان و دشمنان امپراتوری باشد.

تصاویر و اسناد تاریخی از شهر ممنوعه

مطالعه اسناد تاریخی موجب می‌شود تا پژوهشگران و مورخان، میراث فرهنگی غنی و تغییرات سیاسی چین باستان را بشناسند. این اسناد در حفظ و تفسیر شهر ممنوعه به‌عنوان یک اثر فرهنگی مهم کمک می‌کنند و به افشا شدن رازهای پشت هر یک از دیوارهای این مجموعه، کمک می‌کنند.

اسناد تاریخی مرتبط با شهر ممنوعه، نگرش‌های ارزشمندی را پیرامون شیوه زیست امپراتوری‌های چین، خانواده آن‌ها و کل درباریان و تغییرات محوطه مجموعه شهر ممنوعه پدید می‌آورند. این اسناد شامل فرمان‌ها و قوانین امپراتوری، تاریخچه و مدارک رسمی، مکاتبات تمامی مسئولین در دوره‌های مختلف امپراتوری‌های مختلف، پلان‌ها و نقشه‌های معماری و خاطرات و یادداشت‌های روزانه شخصی هستند.

فرمان‌ها و احکام رسمی توسط امپراتورها صادر شدند و به‌عنوان فرمان‌های حکومتی در موضوعاتی همچون شیوه حکمرانی، انتصاب مسئولین، ترفیع رتبه مسئولین اجرایی و نظامی، تنبیهات مسئولان و امور مهم دیگر حکومت‌داری، ارائه می‌شدند.

مدارک و پرونده‌های رسمی تاریخی شامل جنبه‌های مختلف اقدامات حکومت شامل مراسم‌ها، تشریفات مذهبی و تعاملات دیپلماتیک هستند. این مدارک پیرامون فعالیت‌های روزانه و مسئولیت‌های امپراتوری و مقامات رسمی آن است.

مکاتبات میان امپراتورها و وزرای آن‌ها و همچنین سفرای خارجی، نشان‌دهنده روابط دیپلماتیک و تبادل میان چین و کشورهای دیگر در طی دوره‌های مختلف تاریخی است.

پلان‌ها و نقشه‌های معماری، اطلاعات دقیقی را پیرامون جانمایی، طراحی و ساخت شهر ممنوعه چین ارائه می‌کنند. این نقشه‌ها، اطلاعات ارزشمندی را در مورد معماری سنتی چین، برنامه‌ریزی و طراحی شهری و تکنیک‌های مهندسی استفاده شده در آن زمان عرضه می‌کنند.

یادداشت‌ها و خاطرات شخصی امپراتورها یا نزدیکان آن‌ها حاوی اطلاعات جذاب‌تر و شرح‌حال آن‌ها پیرامون تفکرات، احساسات و تجربیات شخصی‌شان است. در برخی از این یادداشت‌ها، جزئیاتی در مورد فعالیت‌های روزانه آن‌ها، سرگرمی‌ها، علایق و روابط آن‌ها با اعضای خانواده و درباریان و ملازم امپراتور مطرح شده‌اند.

برای مشاهده قیمت و خرید تور چین از ستاره ونک کلیک کنید.

خرید تور چین

کشف شهر ممنوعه: ماجراها و کاوش‌ها

کاوش شهر ممنوعه، همانند قدم زدن در تاریخ و کشف اسرار چین باستان است. هنگام عبور بازدیدکنندگان از دروازه‌های بزرگ و ورود به مجموعه قصرها، آن‌ها وارد دنیایی پر از شکوه و تجمل می‌شوند.

شهر ممنوعه، مرکز مجموعه بزرگی از گنجینه‌ها و آثار تاریخی است. در موزه قصر، حدود یک میلیون شیء تاریخی مانند نقاشی‌ها، خوش‌نویسی‌ها، سرامیک‌ها و پوشش و لباس‌های امپراتوری وجود دارند. این اشیاء مؤید فرهنگ غنی و باشکوه چین است و می‌توانند گویای شیوه زیست امپراتورها و خانواده‌های آن‌ها باشند.

هنگام کاوش شهر ممنوعه چین، می‌توان باغ‌های مخفی و دریاچه صاف بین دیوارهای مجموعه را مشاهده کرد. این فضاهای ساکن و بی جنبش، به‌عنوان محل استراحت شخصی برای امپراتورها و معشوقه‌های آن‌ها محسوب می‌شوند. بازدیدکنندگان با پیاده‌روی در امتداد مسیرهای پرپیچ‌وخم و عبور از پل‌های پرزرق‌ وبرق، می‌توانند لحظات آرامش بخشی را در این مجموعه دنج و پر از سکوت، تجربه کنند.

آثار باستانی و معماری شهر ممنوعه

مجموعه قصرهای شهر ممنوعه چین دارای ۹۸۰ ساختمان است که بزرگ‌ترین قصر امپراتوری در جهان محسوب می‌شود. معماری شهر ممنوعه، شاهکار طراحی سنتی چین با جانمایی متقارن و دکوراسیون رنگارنگ است.

این ساختمان‌ها با مصالح سنتی مانند چوب و سنگ ساخته شده‌اند و بام ساختمان‌ها دارای تزئینات و نقاشی‌های پرآذین و کاشی‌های جذاب براق است. توجه به‌جزئیات و مهارت در هر جنبه از معماری، موجب گیرایی و شکوه هر چه بیشتر این مجموعه شده است.

در ساختمان‌های سنتی چین، به‌جای ارتفاع، بیشتر به عرض سازه توجه شده است و این موضوع در ساختمان‌های باشکوه و مجلل، بیشتر عیان می‌شود. این ساختمان‌ها غالباً دارای یک سکوی بسته و سنگین با یک بام بزرگ است و از دیوارهای تکیه‌گاهی عمودی استفاده نشده است.

در بسیاری از عناصر معماری ساختمان‌های شهر ممنوعه از رنگ قرمز استفاده شده است، زیرا به عقیده مردم چین، این رنگ عامل خوش‌شانسی است. کاخ‌ها و قصرها دارای سقف‌های کوتاهی در مقایسه با معماری غربی هستند.

زمین شهر ممنوعه به‌صورت مستطیلی به ضلع ۹۶۱ متر (۳۱۵۳ فوت) از شمال به جنوبی و ۷۵۳ متر (۲۴۷۰ فوت) از شرق به غرب، لحاظ شده است. در اطراف این مجموعه، دیوارهایی به ارتفاع ۷٫۹m (26 فوت) و خندق‌هایی به عمق ۶ متر (۲۰ فوت) و عرض ۵۲ متر (۱۷۱ فوت) احداث شده‌اند.

شاخص‌ترین عناصر معماری شهر ممنوعه چین

یکی از شاخص‌ترین عناصر معماری شهر ممنوعه چین، استفاده از وو (دروازه یا گذرگاه) و احداث ورودی جنوبی به ارتفاع ۳۸ متر (۱۲۵ فوت) است. این دروازه به سمت محوطه بزرگی باز می‌شود که رودخانه طلایی در آن قسمت قرار دارد و پنج پل مرمرین نیز در این بخش، ساخته شده‌اند.

ساخت تالار امپراتور با ارتفاع بیشتر از محوطه بیرونی، شاخص‌ترین بخش آن محسوب می‌شود. این ساختمان، بزرگ‌ترین ساختمان مجموعه محسوب می‌شود و بزرگ‌ترین سازه چوبی موجود در چین است. در کنار سه تالار محوطه درونی، باغ امپراتوری به مساحت ۳ جریب احداث شده است که محلی برای آرامش و استراحت امپراتور و خانواده او بوده است.

سازه‌های مجموعه شهر ممنوعه چین، با الوارهای چوبی متعلق به جنگل‌های جنوب غربی چین و بلوک‌های بزرگ سنگ مرمر ساخته شده‌اند. آجرهای طلایی جهت استفاده در کف چندین تالار مهم استفاده شده‌اند. در بام‌ها از کاشی‌های براق زردرنگ استفاده شد.

پس از تکمیل مجموعه در سال ۱۴۲۰، ۱۴ امپراتور مینگ و ۱۰ امپراتور کینگ از این مجموعه به‌عنوان قصر امپراتوری خود استفاده کردند. اما پس از سال ۱۹۱۲ و سقوط امپراتور پویی، محوریت و کاربری سیاسی این مجموعه در چین، خاتمه یافت. در سال ۱۹۲۵، موزه قصر تأسیس شد و در کل مجموعه شهر ممنوعه، سیطره یافت. امروزه موزه قصر به‌عنوان مجموعه بزرگی از آثار و اشیاء قیمتی و هنری شامل مجموعه اشیاء دو سلسله مینگ و کینگ محسوب می‌شود. البته این موزه، همچنان پربازدید ترین موزه در جهان با ۱۴٫۶ میلیون بازدیدکننده در سال محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید …

۲۰ نکته قبل از سفر به چین

تأثیر شهر ممنوعه بر فرهنگ و تاریخ چین

بدون تردید، نمی‌توان از نقش معنادار شهر ممنوعه چین بر تمدن و فرهنگ چین غفلت کرد. عناصر معماری به کار رفته در تمامی بخش‌های شهر ممنوعه، گویای غنای بالای فرهنگ چین است. طراحی بام‌های بزرگ شهر ممنوعه، اهمیت فرهنگی عمیقی دارد. وجود بام‌های شیب‌دار که شیب آن از تمامی جهت‌ها به سمت پایین است، گویای فرهنگ سلسله‌مراتب اجتماعی یک ساختمان در محل زندگی امپراتور و درباریان است.

همچنین رنگ‌هایی که طراحان در شهر ممنوعه چین استفاده کرده اند، گویای اهداف فرهنگی و زیبایی‌شناسی است. در زمان باستان، طراحان چینی از مفهوم وو ژینگ استفاده کردند که مؤید وقوع رویدادهای خاص بر اساس تعامل میان اجزاء مختلف است. این رویکرد در زمینه‌های مختلف علمی، سلامتی، معماری و هنرهای جنگی استفاده شد. وو ژینگ در اصل متکی بر پنج المان (فلز، چوب، آب، آتش و خاک) بود اما بعدها، در مورد جهت‌ها و رنگ‌ها (سبز، آبی، زرد، قرمز، سفید و سیاه) به کار گرفته شد که هر یک اهمیت قابل‌توجهی داشتند.

چینی‌ها اعتقاد زیادی به طالع بینی داشتند و از آن، در طراحی شهر ممنوعه استفاده کردند. به‌طور مثال، عدد نُه بزرگ‌ترین عدد فرد است و همراه با رنگ زرد مورد توجه بسیاری از طراحان قرار داشته است.

نقش شهر ممنوعه در ادبیات و افسانه‌های چینی

اهمیت فرهنگی و تاریخی شهر ممنوعه چین موجب شد تا از این اثر تاریخی در بسیاری از آثار ادبی شامل شعرها، رمان‌ها و مجموعه‌های ادبی، الهام گرفته شود. بسیاری از نویسندگان و شاعران شاخص چینی، به مجموعه شهر ممنوعه در آثار خود اشاره کرده‌اند. به‌طور مثال، لی بای، شاعر سرشناس چینی، شعری را عنوان بازدید از شهر ممنوعه نوشته است که زیبایی و شکوه قصر امپراتوری را ستایش می‌کند. این شهر، یکی از شعرهای کلاسیک ادبیات چین است و ماهیت شهر ممنوعه و تأثیر آن بر بازدیدکنندگان را بیان می‌کند.

علاوه بر شعر، شهر ممنوعه در رمان‌ها و آثار درام تاریخی گوناگون، نمایان شده است. در این آثار ادبی، به زندگی امپراتورها، معشوقه‌های آنان و درباریان در قصر اشاره شده است و خوانندگان شناخت مختصری از جنگ و تنازع قدرت میان درباریان و تعامل آن‌ها پیدا می‌کنند. این داستان‌ها، به بخشی از ادبیات چین تبدیل شده‌اند و سبب شکل‌گیری شناخت فرهنگی از شهر ممنوعه چین شده‌اند.

علاوه براین، افسانه‌ها و فولکلور مرتبط با شهر ممنوعه، به اهمیت فرهنگی آن افزوده اند. بسیاری از افسانه‌ها و حکایت‌ها در طی قرن‌ها در مورد شهر ممنوعه مطرح شده‌اند. این افسانه‌ها نشان‌دهنده خیال‌پردازی و تصور مردم بوده و به بخشی از فولکلور چین تبدیل شده است و به شهرت معنوی و جذابیت شهر ممنوعه افزوده اند.

بیشتر بخوانید …

مجسمه‌های غول‌پیکر چین کدام‌اند

چگونگی بازدید از شهر ممنوعه: راهنمای گردشگری

برای بازدید از شهر ممنوعه، ابتدا باید ساعات بازدید از این مجموعه را بدانید و بلیت بازدید را از وب‌سایت رسمی یا از طریق یک آژانس مسافرتی مشهور، خریداری کنید.

شهر ممنوعه در روز دوشنبه به‌جز روزهای ملی در چین، تعطیل است.

حداکثر تعداد بازدیدکنندگان آن در هر روز، ۸۰۰۰۰ نفر است. بلیت‌ها معمولاً هر روز در فصل‌های شلوغ، به‌سرعت فروخته می‌شوند. امکان خرید بلیت در محل وجود ندارد و باید به‌صورت آنلاین خریداری کنید.

۱ نوامبر تا ۳۱ مارس

۱ آوریل تا ۳۱ اکتبر

تاریخ

۰۸:۳۰-۱۶:۳۰

۰۸:۳۰-۱۷:۰۰

ساعت بازدید

صبح

۰۸:۳۰-۱۳:۱۰

عصر

۱۳:۰۰-۱۵:۴۰

صبح

۰۸:۳۰-۱۳:۱۰

عصر

۱۳:۰۰-۱۶:۱۰

زمان ورود

دروازه نیمروز، ورودی اصلی برای گردشگران محسوب می‌شود. سه راه برای رسیدن به شهر ممنوعه وجود دارد:

  • مترو: از خط ۱ مترو استفاده کنید و از (خروجی B) تیان‌آن‌من غربی یا ایستگاه تیان‌آن‌من شرقی (خروجی B) پیاده شوید.
  • اتوبوس: سوار اتوبوس شماره ۲، ۸۲ یا ۱۲۰ شوید و در ایستگاه تیان‌آن‌من شرقی پیاده شوید.
  • تاکسی: از حروف ‘请带我去故宫’ (لطفاً مرا به شهر ممنوعه ببرید) استفاده کنید.

جهت حضور در ساعات غیرشلوغ، پیشنهاد می‌کنیم:

  • درصورتی‌که مشکلی با آب‌وهوای سرد و خشک پکن در زمستان ندارید، سعی کنید در این فصل از این محل بازدید کنید. بر اساس تجربه ما، بهترین زمان برای بازدید از این مجموعه، از اواسط اکتبر تا پایان نوامبر است.
  • از محور مرکزی (central axis) استفاده نکنید زیرا بیشتر تورهای بزرگ چینی از آن استفاده می‌کنند.
  • به‌طورکلی، فصل اوج سفر به شهر ممنوعه، بین آوریل تا اکتبر و ماه‌های خلوت، بین نوامبر تا مارس است.

آینده شهر ممنوعه: حفظ و مرمت

بهسازی و مرمت شهر ممنوعه چین به‌عنوان یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی این کشور برای نسل‌های آینده، حیاتی است. در خصوص نگهداری، باید حداکثر حفاظت را از سازه‌های فیزیکی، اشیاء قیمتی و یکپارچگی کلی مجموعه قصرها داشت. باید از روش‌های مختلفی مانند نگهداری منظم، پروژه‌های نگهداری و تکنیک‌های محافظتی برای جلوگیری از خرابی ناشی از المان‌های طبیعی و فعالیت‌های انسانی استفاده کرد.

در خصوص بهسازی نیز بهبود تجربیات گردشگران جهت احترام و مشاهده هر چه بیشتر ارزش تاریخی و فرهنگی شهر ممنوعه، حائز اهمیت است. در این خصوص، می‌توان به ارتقای امکانات، اجرای رویکردهای گردشگری پایدار و بهبود برنامه‌های آموزشی جهت گسترش شناخت بیشتر از تاریخچه و اهمیت مجموعه شهر ممنوعه اندیشید.

علاوه براین، پیشرفت در حوزه فناوری، نقش مؤثری در آینده شهر ممنوعه ایفا می‌کند. روش‌های محافظتی دیجیتال، تجربیات واقعیت کاربری و نمایشگاه‌های تعاملی، راه‌های تازه‌ای را برای بازدیدکنندگان جهت بازدید از محل و یادگیری در مورد میراث غنی آن، می‌گشاید.  

بیشتر بخوانید …

همه چیز درباره سال نوی چینی

سخن پایانی

شهر ممنوعه چین، یکی از مهم‌ترین آثار باستانی این کشور محسوب می‌شود. این اثر تاریخی، نقش بسیار مهمی چه در تاریخ و چه در فرهنگ مردم و نخبگان جامعه چین داشته است. موزه قصر چین، پربازدید ترین موزه در جهان محسوب می‌شود که میلیون‌ها نفر از سراسر جهان، از این مجموعه تاریخی باشکوه بازدید می‌کنند. شلوغی و حجم انبوه بازدیدکنندگان موجب می‌شود تا بازدید از این مجموعه برای برخی از گردشگران مناسب نباشد. بنابراین می‌توان در ماه‌های خلوت سال که در این مقاله نیز اشاره شد، از این مجموعه کم نظیر بازدید کرد.

جهت سفر به چین و بازدید از شهرها و مکان های دیدنی این کشور نیاز هست برای ویزای توریستی چین اقدام نمایید.  

برای مشاهده قیمت و خرید تور چین از ستاره ونک کلیک کنید.

خرید تور چین
کپی برداری از مطالب آژانس هواپیمایی ستاره ونک صرفا با ذکر منبع بلامانع است.
از این مطلب خوشتان آمد؟ به اشتراک بگذارید.
دیبا عباسی
ارسال نظر
ثبت نام
عضو هستید؟ وارد شوید

رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ کلیک کنید

ورود به پنل کاربری
عضو نشده‌اید؟ ثبت نام
فراموشی رمز عبور

برای ورود به سایت کلیک کنید