در سفر به روسیه از چه جاذبه‌هایی دیدن کنیم؟

نوشته شده توسط : دیبا عباسی در دوشنبه 22 آوریل 2019
Loading...
اگر فیلم سنت پترزبورگ را دیده باشید، حتماً شما هم مثل خیلی‌ها آرزوی سفری پرماجرا را به این کشور در سر دارید. البته نه به بهانه به دست آوردن گنج میراث تزار روسیه بلکه به دلیل گشت‌وگذار در پهناورترین کشور روی زمین. روسیه با دربرداشتن صدها کلیسا و بناهای تاریخی بدون شک اوقات خوبی را برایتان رقم خواهد زد.

 

 

شهرهای دیدنی روسیه

 

جاذبه‌های دیدنی مسکو

مسکو پایتخت کشور روسیه و بزرگ‌ترین شهر قاره اروپا است. این شهر فرهنگ و تمدنی غنی دارد و تاریخی پر فراز و نشیب را پشت سر گذاشته است. ساختمان‌ها و بناهای شهر مسکو همگی به راستی منحصربه‌فرد هستند و شکوه و ابهت تزارهای روسیه را به نمایش می‌گذارند. شهر مسکو با جاذبه‌های گردشگری فراوان به یکی از زیباترین شهرهای دنیا بدل شده است و سالانه گردشگران زیادی برای بازدید از این شهر دیدنی و رنگارنگ به روسیه سفر می‌کنند. در ادامه به معرفی معروف‌ترین مکان‌های دیدنی مسکو می‌پردازیم.

 

جاذبه‌های روسیه

شهر مسکو از زیباترین شهرهای گردشگری در دنیا است

 

میدان سرخ

در تمام شهرهای دنیا که تمدنی غنی دارند مکان‌هایی را می‌توان یافت که در میان سایر مکان‌ها از ارزش تاریخی ویژه‌ای برخوردار هستند، بناهایی مانند مجموعه کلوسئوم در یونان یا میدان نقش‌جهان اصفهان در این دسته قرار می‌گیرند. شهر مسکو نیز با دارا بودن پیشینه تاریخی ارزشمند از این قاعده مستثنا نیست. میدان سرخ مسکو جاذبه‌ای خارق‌العاده است که جایگاهی ویژه در میان ساکنان مسکو و حتی گردشگران دارد و به عنوان نماد شهر شناخته می‌شود.

این میدان برخلاف اسمش سرخ نیست، بلکه نام سرخ با استعاره از زیبایی بر روی آن گذاشته شده است. میدان سرخ در کنار رود معروف مسکوا قرار گرفته شده است. تقریباً اکثر بناهای تاریخی مسکو مانند کلیسای سنت باسیل و کاخ کرملین در میدان سرخ گرد هم آمده‌اند تا زیبایی این مجموعه عظیم را بیش از بیش به نمایش بگذارند.

 

 

جاذبه‌های روسیه

میدان سرخ مسکو

 

گوشه گوشه این میدان زیبا پر از خاطره هستند و داستان‌های جالبی برای گفتن دارند. بسیاری از تاج‌گذاری‌ها، جشن‌ها، شادی‌ها، جنگ‌ها، رژه‌های پیروزی و حتی شکست‌ها و اعدام‌های افراد مشهور روسیه در این مکان اتفاق افتاده است. به بیان دیگر می‌توان گفت میدان سرخ، بار سنگین تاریخ طولانی روسیه را به دوش خود می‌کشد. بعد از گذشت صدها سال این مکان اسرارآمیز هنوز هم اصالت خود را حفظ کرده و در حال حاضر بیشتر جشن‌ها و کنسرت‌ها و فستیوال‌های بزرگ فرهنگی، هنری شهر مسکو در آن برگزار می‌شوند.

میدان سرخ با مجموعه بی‌نظیرش توانسته نام خود را در آثار جهانی یونسکو به ثبت برساند و عنوان پربازدیدی‌ترین جاذبه روسیه را از آن خود کند.

 

جاذبه‌های روسیه

میدان سرخ پربازدیدترین جاذبه گردشگری در شهر مسکو است

 

کلیسای سنت باسیل

کلیسای سنت باسیل را می‌توان یکی از زیباترین و متفاوت‌ترین کلیساهای دنیا دانست. کلیسایی که با سقفی رنگارنگ و معماری عجیب در میدان سرخ مسکو خودنمایی می‌کند. این کلیسا با بیش از ۴۵۰ سال قدمت به دستور ایوان مخوف ساخته شد، اما سنت باسیل بر خلاف نام سازنده‌اش بسیار محبوب است.

کلیسا در ابتدا به نام شفاعت باکره مقدس نام‌گذاری شد اما بعدها به سنت باسیل تغییر نام داد. این بنای عظیم در مجموع از ۹ کلیسای کوچک‌تر ساخته شده است که همگی آن‌ها به کلیسای اصلی منتهی می‌شوند. ۹ کلیسا با گنبدهای رنگی رنگی خود از یکدیگر تفکیک می‌شوند.

پس از ورود به کلیسا، نقاشی‌ها و طراحی‌های بسیار زیبا و خلاقانه‌ای شما را شگفت‌زده خواهند کرد. محراب‌های داخل کلیسا هرکدام به نام امپراطورهای روسیه نام‌گذاری شده‌اند. اما محراب اصلی برای شکرگزاری پیروزی جنگ در مقابل قزان‌ها شفاعت مریم مقدس نام گرفت. کلیسای سنت باسیل در فهرست میراث جهانی جای گرفته و در حال حاضر با حفظ تمام گنجینه‌های خود به عنوان موزه، برای عموم گردشگران قابل بازدید است.

 

جاذبه‌های روسیه

کلیسای سنت باسیل مسکو

 

متروی مسکو

در همه جای دنیا مترو به عنوان یک وسیله نقلیه برای جابجایی شناخته می‌شود و شاید قرار دادن نام مترو در میان جاذبه‌های گردشگری کمی عجیب به نظر برسد. اما در روسیه کمی متفاوت است چرا که مترو روسیه علاوه بر سفر شهری شما را به سفری تاریخی در دل روسیه نیز خواهد برد.

با قدم گذاشتن در مترو روسیه سفر تاریخی شما آغاز می‌شود. طرح‌های جالب از کلیساهای قدیمی، سالن‌های رقص، دیوارهایی که هر کدام با طرح جداگانه داستانی جالب را روایت می‌کنند، ستون‌های مرمر با گچ کاری‌های سبک باروک، چلچراغ‌های پرزرق‌وبرق و موزاییک‌های ظریف با طرح‌های پیچیده تنها بخشی از جاذبه‌های این موزه زیرزمینی هستند.

موزه مسکو در سال ۱۹۳۵ با یک خط و ۱۱ ایستگاه آغاز به کار کرد، اکنون این مترو با ۱۳ خط و ۲۰۳ ایستگاه از بزرگ‌ترین خطوط مترو محسوب می‌شود.

 

جاذبه‌های روسیه

متروی شهر مسکو

 

کلیسای مسیح منجی 

کلیسای مسیح منجی بلندترین کلیسای ارتدکس در دنیا است. این بنا در سال ۲۰۰۰ ساخته شد. اما ایده ساخت کلیسا بر خلاف ساختمانش داستانی طول و دراز دارد. پیشنهاد ساخت کلیسا در سال ۱۸۱۲ و برای بزرگداشت پیروزی روس‌ها بر ناپلئون بناپارت فرانسوی به امپراطور وقت روسیه داده شد. اما طرح نهایی آن ۲۰ سال بعد توسط تزار نیکولاس اول مورد تائید قرار گرفت و در نهایت در سال ۱۸۳۹ اولین سنگ بنای کلیسا گذاشته شد.

حدوداً ۸۰ سال بعد و در دهه ۱۹۲۰، استالین به دلیل بدبینی زیاد دستور تخریب کلیسا را صادر کرد. طبق این دستور کلیسا به تدریج تخریب شده و تمام قسمت‌های آن از پله‌های مرمرین گرفته تا محراب‌هایش همگی از بین رفتند. البته از بیشتر سنگ‌های به‌جامانده در تکمیل مترو مسکو استفاده کردند.

نهایتاً در سال ۱۹۹۰ ارتدکس‌های روسیه تصمیم به ساخت مجدد کلیسا گرفتند و در سال ۲۰۰۰ این کلیسا قدرتمندتر از قبل و به عنوان یکی از معروف‌ترین کلیساهای ارتدکس جهان مجدداً فعالیت خود را آغاز کرد.

داخل کلیسا بسیار هنرمندانه طراحی شده و به‌قدری بزرگ است که ۱۰۰۰۰۰ نفر به‌طور همزمان می‌توانند از آن بازدید کنند. امروزه این کلیسا با نمایی از سنگ مرمر و گرانیت همراه با گنبدهای طلایی، به‌عنوان سمبلی از امید در شهر مسکو شناخته شده و سالانه گردشگران زیادی از آن بازدید می‌کنند.

 

جاذبه‌های روسیه

کلیسای مسیح منجی

 

کاخ کرملین

کاخ کرملین با قدمت ۶۰۰ ساله یکی از زیباترین کاخ‌های جهان است که صدها سال میزبان بسیاری از تزارها و سلاطین روسیه بوده است. این بنای عظیم و باشکوه درواقع از مجموع چهار قصر، چهار کلیسا و برج‌های کرملین در مرکز شهر مسکو ساخته شده است.

کرملین که قرن‌ها محل زندگی پادشاهان روسیه بوده، داستان‌ها و رازهای زیادی را در دل خود دارد. این مجموعه بزرگ روز‌به‌روز همراه با روسیه پیشرفت کرده و در هر دوره بخش‌های مختلفی به آن اضافه شده تا در نهایت به شکل امروزی درآمده و همچنان به‌عنوان قدرتمند ساختمان روسیه مهم‌ترین تصمیم‌گیری‌های سیاسی در آن گرفته می‌شود.

کاخ کنگره‌ها برای برگزاری جلسات مختلف، سالن‌ بزرگ تئاتر با ظرفیت ۶۰۰۰ نفر همراه با وسایل پیشرفته همچون تجهیزات صوتی با امکان ترجمه همزمان صدا به ۲۹ زبان از امکاناتی هستند که در عصر تکنولوژی به سالن‌های کاخ اضافه شده‌اند.

همچنین کرملین دارای ۸۰۰ اتاق مجزا است که تعدادی از آن‌ها به طور اختصاصی برای زندگی شخص اول مملکت روسیه و خانواده‌اش طراحی شده‌اند. نقشه قسمت‌های اضافه شده به کاخ بسیار حرفه‌ای طراحی شده‌اند و معماران آن موفق به دریافت جایزه لنین روسیه شدند.

 

جاذبه‌های روسیه

کاخ کرملین مسکو

 

جاذبه‌های سنت پترزبورگ

سن‌پترزبورگ، دومین شهر بزرگ کشور روسیه و بدون اغراق یکی از زیباترین شهرهای دنیا است. این شهر از فراز و نشیب‌های زیادی در طول تاریخ سربلند بیرون آمده بوده به همین دلیل تبدیل به نمادی برای مقاومت و امید در میان مردم روسیه شده است. بسیاری از مردم بر این باورند که نام سنت پترزبورگ از مؤسس آن پتر» گرفته شده اما در واقع نام این شهر برای بزرگداشت کشیش معروف به‌نام پیتر یا همان شمعون به‌نام سنت پترزبورگ نام‌گذاری شده است. او یکی از ۱۲ یار وفادار مسیح است که در تابلو شام آخر لئوناردو داوینچی می‌توان تصویر او را دید.

سنت پترزبورگ به‌عنوان یک شهر فرهنگی جاذبه‌های فراوانی دارد و گردشگران می‌توانند از دیدن بزرگ‌ترین موزه‌ها، زیباترین کلیساها و مهم‌ترین جشن‌های هنری و فرهنگی جهان لذت ببرند.

 

جاذبه‌های روسیه

سنت پترزبورگ از شهرهای فرهنگی و تاریخی روسیه است

 

موزه هرمیتاژ

موزه هرمیتاژ نه تنها بزرگترین موزه روسیه است بلکه به عنوان قدیمی‌ترین موزه تاریخ و فرهنگ بشر نیز شناخته می‌شود و اشیا ارزشمندی از تابلوهای نقاشی گرفته تا و سکه‌های قدیمی در آن نگه‌داری می‌شوند.

این موزه از چندین بخش مختلف تشکیل شده است که در هرکدام آثار ارزشمندی نگه‌داری می‌شود. یکی از بناهای اصلی موزه کاخ زمستانی است که در گذشته محل زندگی تزارهای روسی بوده و در آن وسایل استفاده شده تزارها قابل مشاهده هستند.

در اتاق‌های دیگر مجموعه لباس‌ها، نشان‌ها، جواهرات سلطنتی و همچنین بزرگ‌ترین کلکسیون طلای باستانی متعلق به اروپای شرقی و آسیای غربی را می‌توان دید. همچنین بیش از ۳ میلیون اثر هنری، شامل شاهکارهایی از لئوناردو داوینچی، پیکاسو و رامبراند در این موزه در معرض دید عموم گذاشته شده‌اند.

 

جاذبه‌های روسیه

موزه هرمیتاژ سنت پترزبورگ

 

قصر پتر و پال

قلعه پیتر و پال در سال ۱۷۰۳ و به دستور پیتر کبیر در شهر سنت پترزبورگ روسیه ساخته شد. این قلعه اولین بنای معماری شهر است و همچنین به عنوان ارگ اصلی شهر سن‌پترزبورگ از ارزش تاریخی بسیار زیادی برخوردار می‌باشد. در ابتدا این قلعه با هدف دیده‌بانی از رودخانۀ نوا و دسترسی به دریای بالتیک ساخته شد، به همین دلیل قلعه طوری در کنار رودخانه قرار گرفته که همۀ کشتی‌هایی که از مسیرهای آبی به روسیه می‌رسیدند، از گذرگاه آن عبور کرده و به دقت بازرسی می‌شدند. داخل قلعه بناهای تاریخی بسیاری از جمله کلیسای جامع قلعه پیتر و پال، اتاق‌های امپراتوری، برج ناقوس کلیسای جامع، مجسمه پیتر کبیر و ضرابخانه وجود دارند.

 

جاذبه‌های روسیه

قصر پتر و پال سنت پترزبورگ

 

قصر پترهوف

پترهوف قصری دیدنی در سن‌پترزبورگ است که ساخت آن در سال ۱۷۱۴ و به دستور پیتر کبیر آغاز شد و پس از مرگش نیز ادامه یافت، این قصر در منطقه Petrodvortsovy و در ضلع جنوبی سواحل خلیج فنلاند قرار دارد. در این مجموعه بسیار بزرگ علاوه بر عمارت باشکوه، ۱۵۰ فواره و ۴ آبشار نیز وجود دارد. بسیاری از تاریخ‌دانان بر این باورند که قصر پترهوف به عنوان نمادی برای ابراز عشق تزار به کشور روسیه ساخته شده است.

 

جاذبه‌های روسیه

قصر پترهوف سنت پترزبورگ

 

کلیسای رستاخیز

کلیسای رستاخیز یا به روایت دیگر کلیسای بنا شده بر خون ریخته شده یکی از بهترین جاهای دیدنی سن‌پترزبورگ می‌باشد. بر طبق افسانه‌های قدیمی عیسی مسیح از این محل دوباره رستاخیز می‌کند و به همین دلیل به این کلیسا جامع زنده شدن مجدد مسیح هم می‌گویند. این کلیسا مجموعه‌ای فوق‌العاده و متنوع از آيکون‌های موزاییکی مانند سبک آکادمیک، سبک مدرن و بیزانس است همچنین کلیسای رستاخیز به دلیل به کار بردن بیش از ۷۵۰۰ مترمربع موزاییک (بیشتر از هر کلیسایی در جهان) معروف شده است.

 

جاذبه‌های روسیه

کلیسای رستاخیز سنت پترزبورگ

 

کاخ کاترین یا دهکده تزارها

کاخ کاترین یا دهکده تزارها از حیرت‌انگیزترین جاذبه‌های سنت پترزبورگ است. این مجموعه در ۳۰ کیلومتری شهر قرارگرفته است.

تزارسکویه یا دهکده تزارها مکانی زیبا و سرسبز است که در آن قصر تابستانی کاترین اول، همسر پیتر کبیر قرار دارد. این قصر از سالن بزرگ و با شکوهی به طول ۳۰۰ متر با پله‌های بزرگ و اتاق‌های دلنشین تشکیل شده است. آب‌طلا و آیینه‌کاری از تزیینات به کار برده شده در کاخ کاترین هستند. یکی از جذاب‌ترین بخش کاخ، اتاق کهربا است. تمام وسایل این اتاق از قبیل میز و صندلی و تزئینات دیوار و سقف از سنگ کهربا ساخته شده‌اند که متأسفانه بیشتر آنها در جنگ جهانی دوم، توسط سربازان نازی غارت شدند. قصر با‌شکوه کاترین، گالری کامرون، پارک زیبای کاترین همراه با دریاچه مصنوعی آن، قصر و پارک الکساندر از جمله مهم‌ترین قسمت‌های این محل هستند.

 

جاذبه‌های روسیه

کاخ کاترین و دهکده تزارها

 

برای رزرو تور روسیه با همکاران بخش فروش در آژانس هواپیمایی ستاره ونک تماس بگیرید

کپی برداری از مطالب آژانس هواپیمایی ستاره ونک صرفا با ذکر منبع بلامانع است.
از این مطلب خوشتان آمد؟ به اشتراک بگذارید.
دیبا عباسی
مطالعه و نوشتن همیشه از موضوعات مورد علاقه من بوده‌اند. در همین راستا چند سالی ست که در زمینه تولید محتوا در حوزه گردشگری فعال هستم. نوشتن درباره آداب و رسوم سرزمین‌های دور و توصیف جاذبه‌هایشان از کارهایی ست که هر نویسنده به خصوص من را به وجد می‌آورد.
ارسال نظر
ثبت نام
عضو هستید؟ وارد شوید

رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ کلیک کنید

ورود به پنل کاربری
عضو نشده‌اید؟ ثبت نام
فراموشی رمز عبور

برای ورود به سایت کلیک کنید