دیدار با پادشاهان ایران باستان، در نقش رستم شیراز

نوشته شده توسط : دیبا عباسی در دوشنبه 3 فوریه 2020
Loading...

عجیب است مکانی که در حاشیه شهر قرار گرفته، نه دریا دارد و نه حتی طبیعتی سرسبز چنان محبوب باشد که از مشرق تا مغرب مشتاق دیدارش باشند! اینجا نقش رستم است مجموعه‌ای باشکوه که آثاری ارزشمند از عیلامیان تا ساسانیان را در حافظه خود به یادگار دارد. شاید این حس افتخار به گذشته پرشکوه ایران است که همه را مجذوب این مجموعه باشکوه کرده است.

نقش رستم مجموعه‌‌ای باستانی ست که در مرودشت شیراز و در فاصله ۶ کیلومتری از تخت جمشید قرار گرفته است. این مکان را در گذشته سه گنبدان یا دو گنبدان می‌خواندند اما بعدها پس از کشف سنگ نگاره‌ای که بین ساسانیان و رستم پهلوان ایرانی ارتباط برقرار می‌کرد، این محوطه نقش رستم نام گرفت.

نقش‌هایی از دو ایزد و ایزد بانوی عیلامی، سنگ نگاره‌های ساسانی، آرامگاه شش پادشاه قدرتمند هخامنشی و کعبه زرتشت بخشی از آثار ارزشمندی هستند که تاریخ باشکوه ایران باستان را به تصویر کشیده و بازدیدکنندگان چه ایرانی و چه غیر ایرانی را شیفته خود می‌کنند.

اگر در حال برنامه‌ریزی برای تور شیراز هستید، پیشنهاد می‌کنیم یک روز کامل از سفرتان به مرودشت و بازدید از دو مجموعه باستانی تخت جمشید و نقش رستم اختصاص دهید. بی شک پس از این سفر یک روزه بیش از بیش به ایرانی بودن خود افتخار خواهید کرد. (خرید بلیط هواپیما تهران شیراز)

مطالب مرتبط

سفر دو روزه به شهر عاشقان، شیراز

.

آثار ارزشمندی که در نقش رستم می‌بینیم

.

آرامگاه‌های پادشاهان هخامنشی

در بدو ورود به محوطه نقش رستم، آرامگاه‌های هخامنشی اولین بنایی است که شما را به دنیای ایران باستان می‌برند. شاهان هخامنشی آرامگاه‌های خود را بر دیوارهای کوه بنا کرده و آن‌ها مهر و موم می‌کردند. در قسمت بالایی هر آرامگاه نقش و نگارهایی قدیمی کشیده شده است که هرکدام بخشی از جشن‌ها، آیین و اعتقادات ایران باستان را به نمایش درآورده‌اند. بهتر است بازدید را از سمت راست صخره جایی که آرامگاه خشایار شاه قرار دارد آغاز کنید، در ادامه آرامگاه داریوش اول، اردشیر دوم و داریوش دوم را خواهید دید. جالب است بدانید که ساختن این سبک از آرامگاه بعد از داریوش اول باب شده و تا کنون هیچ نمونه‌ای قدیمی‌تری از آن در محوطه‌های باستانی یونان، مصر و خاور دور دیده نشده است.

نقش برجسته اردشیر و اهورا مزدا

این نقش برجسته تصویر اردشیر بابکان مؤسس سلسله ساسانی را نشان می‌دهد که آخرین پادشاه اشکانی را شکست داده و در حال گرفتن حلقه گل از اهورا مزدا است.

نقش برجسته شاپور و امپراتور روم

کمی آنطرف‌تر از آرامگاه‌های هخامنشی نقش برجسته‌ای خواهید دید که سلطه بی چون و چرای پادشاهان ایرانی را به تصویر کشیده است. این تصویر با شکوه شاپور پادشاه ساسانی است که تاج بر سر بر روی اسب نشسته و فیلیپ عرب، والرین و گردیان مقابلش زانو زده‌اند.

مطالب مرتبط

۶ حقیقت جالب در مورد شیراز

.

نقش برجسته بهرام دوم

بهرام دوم از دیگر پادشاهان ساسانی دو نقش برجسته ارزشمند را در محوطه نقش رستم به یادگار گذاشته است. در یکی نقش پادشاه را می‌بینید که در وسط ایستاده یک سمت سه تن از درباریان و در سمت دیگرش خانواده او به همراه یک موبد زرتشتی به تصویر کشیده شده‌اند. نقش برجسته دوم پیروزی پادشاه ذر جنگ‌هایش را نشان می‌دهد.

تصویر زیبای آناهیتا و نرسی

این نقش برجسته زیباترین تصویر به جا مانده از دوران ساسانی است که تاج‌گذاری نرسی را به نمایش گذاشته است. تمامی جزئیات این نقش برجسته به وضوح قابل مشاهده است و داستانی جالب دارد. نرسی متفاوت‌ترین پادشاه ساسانی بود که حلقه قدرت خود را به جای اهورامزدا از آناهیتا (ایزد بانوی آب و جنگاوری) دریافت کرد. تصویر سمت راست مربوط به آناهیتا است که حلقه قدرت یا دیهیم را به نرسی می‌دهد.

مطالب مرتبط

آشنایی با ۸ غذای محلی شیراز

.

نقش برجسته ایزد و ایزد بانو

تصویر ایزد و ایزد بانو قدیمی‌ترین اثری است که در مجموعه نقش رستم شیراز به ثبت رسیده اما متأسفانه بهرام دوم آن را محو کرده و تصویر خود و درباریان را جایگزین آن کرد اما همچنان قسمت‌هایی از آن قابل مشاهده است. در باقی مانده تصویر ایزد و ایزد بانو بر تخت نشسته، در سمت راست پیرمردی با مو، ریش و لباس بلند دست به سینه ایستاده و در سمت چپ تصویر زنی ظریف که تاج بر سر دارد مشخص است. این دو را شاه و ملکه که حضور ایزد و ایزد بانو ایستاده‌اند توصیف کرده‌اند.

کعبه زرتشت

سازه‌ای با معماری عجیب که قدمت آن به دوران هخامنشی بازمی‌گردد و ساسانیان نیز از آن استفاده کرده‌اند. این بنای سنگی چهارگوش مقابل آرامگاه داریوش قرار گرفته است. ساختمان این سازی قدیمی به رسم هخامنشی با سنگ بدون مواد ساخته شده، اما متأسفانه نشانی از نام و کاربرد آن در دوره هخامنشی در دسترس نیست. محل نگه‌داری آتش مقدس یا متون اوستایی، محل نیایش و گنج‌خانه از مواردی هستند که باستان شناسان برای کاربرد کعبه زرتشت بیان کرده‌اند.

راه‌های دسترسی به مجموعه تاریخی نقش رستم

اگر با ماشین شخصی سفر می‌کنید برای رسیدن به نقش رستم بایستی به مرودشت که در ۶۰ کیلومتری شیراز قرار دارد بروید. پس از آن تابلوهای راهنما شما را به این محوطه باستانی می‌رسانند. در غیر اینصورت می‌توانید به ترمینال کاراندیش شیراز رفته و ماشین‌های مرودشت را سوار شوید.

قیمت بلیط ورودی: ۵۰۰۰ تومان

ساعت بازدید: همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۸:۳۰ عصر

مطالب مرتبط

دل‌انگیزترین سوغاتی‌های شیراز

کپی برداری از مطالب آژانس هواپیمایی ستاره ونک صرفا با ذکر منبع بلامانع است.
از این مطلب خوشتان آمد؟ به اشتراک بگذارید.
دیبا عباسی
ارسال نظر
ثبت نام
عضو هستید؟ وارد شوید

رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ کلیک کنید

ورود به پنل کاربری
عضو نشده‌اید؟ ثبت نام
فراموشی رمز عبور

برای ورود به سایت کلیک کنید