تند ترین غذاهای ژاپنی | معرفی کامل + تصاویر

نوشته شده توسط : دیبا عباسی در سه‌شنبه 30 ژانویه 2024
Loading...

ژاپن به‌خاطر غذاهای منحصر به‌فرد، طعم‌های بی‌نظیر و فرهنگ غذایی غنی، معروف است. حتی خوردن تندترین غذاهای ژاپنی لذت‌بخش و با اطمینان از رعایت اصول تهیه و طبخ است. این سرزمین حساسیت بسیار به مواد اولیه ارگانیک و حفظ طعم طبیعی غذاها دارد. استفاده از مواد اولیه فصلی و رعایت اصول پخت‌وپز، محبوبیت غذاهای ژاپن را بیشتر کرده است. فرهنگ آشپزی ژاپنی به‌دلیل طعم‌های لطیف و هیجان‌انگیز با تنوع مواد غذایی بی‌نظیر شناخته می‌شود. همچنین، اهمیت به سلامت محیط زیست و حیوانات و کیفیت غذا، سرلوحه آشپزی در این سرزمین است. برای آشنایی بیشتر با فلسفه غذاهای ژاپنی و معرفی تندترین آن‌ها و چاشنی‌های آتشین با ما همراه باشید.

فلسفه غذاهای تند در ژاپن

شاید جالب باشد که بدانید غذاهای تند در ژاپن رایج نیستند. برخلاف غذاهای آسیایی که به‌دلیل آتشین بودن آن‌ها معروف هستند، غذاهای ژاپنی به دلایل مختلف، کم‌تر دهان‌سوز هستند. یکی از علل اصلی آن، تاریخ آشپزی در کشور ژاپن است. این سرزمین به‌دلیل جزیره‌ای بودن، سابقه طولانی با اتکا به غذاهای دریایی دارد.

تاریخچه آشپزی در این کشور نشان می‌دهد، کم‌‌تر به ادویه‌ها متکی است و بیشتر به حفظ طعم طبیعی غذاها می‌پردازد. از اصلی‌ترین مواردی که ژاپنی‌ها در دستور غذایی خود رعایت می‌کنند، تمرکز بر طعم‌های طبیعی و حداقل چاشنی و ادویه است. از مواد اصلی غذاهای ژاپنی می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • ماهی
  • برنج
  • رشته فرنگی
  • سبزیجات
  • توفو
  • جلبک دریایی
  • گوشت

از دیگر عوامل تاثیرگذار در تند نبودن غذاهای ژاپنی آب‌وهوای این کشور است. به‌دلیل وجود شرایط اقلیمی معتدل، شاید کم‌تر با ادویه‌های متنوع و تند روبه‌رو باشند. افراد در شرایط جوی گرم، مرطوب یا خشک بیشتر گرایش به غذاهای تند دارند.

اگر در  تور ژاپن به فلسفه تاریخی آشپزی در ژاپن دقت کنیم، بیشتر با غذاهای دریایی غنی مواجه می‌شویم. البته، چاشنی‌های تند در ژاپن وجود دارند که در طی این سال‌ها، نیاز به غذاهای پرحرارت را رفع کرده‌اند.

پیدایش غذاهای تند در ژاپن

در گذر زمان، کم کم مردم ژاپن مشتاق به تست غذاهای تند شدند. علاقه به افزودن غذاهای آتشین باعث شد طعم‌های مختلف، ادویه‌ها و سس‌های تند به منوی غذایی ژاپنی‌ها اضافه شوند. البته، نمی‌توان تاثیر فرهنگ‌های دیگر را در این خصوص نادیده گرفت. رفت‌وآمد به کشورهای دیگر و تجربه غذاهای تند از دلایل مهم علاقه مردم این سرزمین به غذاهای تند است.

نفوذ نسل‌ جوان و تمایل آن‌ها به تست طعم‌های مختلف هم از دیگر موارد پیدایش غذاهای دهان‌سوز در ژاپن است. در نهایت می‌توان گفت که ژاپن درحال حاضر غذاهای تند زیادی را در لیست خود گنجانده است. با این‌که همچنان تاکید مردم این کشور به حفظ طعم‌های طبیعی غذا و استفاده از مواد ارگانیک است.

جالب است بدانید که آشپزی در ژاپن حول مفهوم «واشوکو» به معنای فصلی می‌چرخد. بیشتر ادویه‌ها و چاشنی‌ها در این کشور بر اساس فصل‌های سال و سبزیجات قابل دسترسی به دست می‌آیند. همچنین قاعده‌ای برای استفاده از ظروف خاص، جهت طعم دادن بیشتر غذاها و آتشین کردن آن‌ها با گرما وجود دارد. از چاشنی‌های تند برای گرمادهی به ظروف و در نهایت تند کردن غذاها کمک می‌گیرند.

معرفی تندترین غذاهای ژاپنی

با افزایش علاقمندی مردم ژاپن به غذاهای تند، افزودن گرما به غذاهای سنتی بیشتر محبوبیت پیدا کرد. همچنین چاشنی‌های خاصی برای اضافه کردن حرارت به ظروف وجود دارند که طعم غذاها را تحت‌تاثیر قرار نمی‌دهد اما راهی برای تند کردن آن‌ها شمرده می‌شوند. در چند سال اخیر غذاهای محبوب آتشین زیادی در ژاپن طرفدار پیدا کرده است. در این خصوص از تندترین غذاهای ژاپنی می‌توان موارد زیر را نام برد:

ماپو توفو از تندترین غذاهای ژاپنی

یکی از معروف‌ترین غذاهای تند ژاپنی ماپو توفو است. این غذا به‌همراه گوشت چرخ کرده با ادویه سچوان سرو می‌شود که در صدر غذاهای ملی تند قرار دارد. یک سس غلیظ و ادویه با تندی بی‌حس‌کننده طعم این غذا را لذیذتر می‌کند. توفو مکعبی را با سبزیجات و گوشت خوک چرخ کرده در سس می‌جوشانند و با برنج سرو می‌کنند.

کیمیچی

کیمیچی یک سوپ رقیق است که طعم خود را از مواد موجود در آن می‌گیرد که این غذا به عنوان پایه است. غذاهای دریایی، گوشت خوک و رشته فرنگی نیز با آن سرو می‌شود. کیمیچی در ابتدا از شبه جزیره کره به ژاپن نفوذ کرد و درحال حاضر جزو غذاهای محبوب تند است.

دان دانمن (مردان تان تان)

به تان تان گاهی مردان تان تان نیز می‌گویند. رشته فرنگی سچوان به‌همراه سس گوشت چرخ کرده تند از دیگر غذاهای ژاپنی است. با این‌که تان تان به عنوان غذای سنتی چینی نیز شناخته می‌شود اما در لیست تندترین غذاهای ژاپنی هم قرار گرفته است.

چیگه از تندترین غذاهای ژاپنی

چیگا یا چیگه از دیگر غذاهای ژاپنی است که به لطف فلفل کره‌ای تند می‌شود. در سراسر رستوران‌های ژاپن این غذا که بر پایه خورش چیگا است، پیدا می‌شود. چیگا را اغلب روی برنج و با غذاهای کوچک یا نامول سرو می‌کنند.

مرغ تند

مرغ سوخاری کارایی از محبوب‌ترین غذاهای تند ژاپن است. از کارااژ کان قرمز تا فامیچیکی تند که بر پایه خمیر متکی است، طرفداران زیادی دارد.

ما لا تون

سوپ ما لا تون که از تندی، دهان شما را بی‌حس می‌کند در گروه غذاهای تند ژاپنی قرار دارد. در این سوپ از روغن چیلی و فلفل سچوان استفاده می‌کنند که به عنوان یک غذای اصلی با رشته‌های فرنگی سرو می‌شود. از این غذا نسخه‌های کره‌ای مشابه نیز در ژاپن یافت می‌شود.

رامن گکی کارا

از دیگر غذاهای آتشین و معروف در توکیو رامن فوق‌العاده تند است. از این غذا به‌همراه آبگوشت رایو، چار سیو، آجی تاما، رشته‌های فلفل لذت می‌برند. این غذا جزو شناخته‌شده‌ترین و تندترین غذاهای ژاپنی است که میزان تندی آن قابل تغییر است.

کاراشی رنکون

غذای تهیه شده از ریشه نیلوفر آبی که با خردل آتشین و خمیری به نام میسو درست می‌شود. این غذا از منحصر به‌فردترین و تندترین غذاهای ژاپنی است که محبوبیت زیادی دارد.

بیشتر بخوانید

مهمانخانه‌های سنتی ژاپنی

موتسو نیکومی

غذای هات پات تند از روده گاو به‌همراه خمیر میسو است. این غذا با فلفل چیلی آتشین می‌شود و این ترکیب را در گروه غذاهای تند قرار می‌دهد. البته کیفیت، طعم و مزه غذا حفظ می‌شود.

کاری ژاپنی

این غذا در طعم‌های ملایم، متوسط تند و دهان‌سوز در ژاپن وجود دارد تا بتواند سلیقه‌های مختلف را راضی نگه دارد. کاری سبز از پرطرفدارترین در این گروه است و انواع دیگر با نام‌های ژاپنی وجود دارند.

معرفی چاشنی های تند در ژاپن

با وجود این‌که ژاپنی‌ها به غذاهای گرم و پرحرارت معروف نیستند اما چاشنی‌های زیادی در این کشور وجود دارند. مواردی که با روش‌های سنتی و فصلی با طعم تند خود، لذت غذاهای تند را دوچندان می‌کنند.

از آن‌جا که مزایای سلامتی و کیفیت غذاهای ژاپنی زبانزد است، آشپزی در این کشور با اضافه کردن چاشنی‌ها، طعم‌های دهان‌سوز را هم تامین کرده است. در این خصوص می‌توانیم چاشنی‌های زیر را نام ببریم که با بسیاری غذاهای تند ژاپن درهم آمیخته می‌شوند.

چاشنی

مواد

شیچیمی توگاراشی

ترکیب هفت ادویه، فلفل چیلی، پوست پرتقال و دانه کنجد

یوزو کوشو

خمیر تند از فلفل چیلی و میوه بومی یوزو

واسابی

خمیر سبز تند از ترب کوهی

ریشه دایکون

ریشه یکی از سنتی‌ترین سبزیجات تند

شوگا

گیاه میوگا (نوعی سبزی وحشی تند)

علت کیفیت غذاهای ژاپنی

ژاپن کشوری است که به کیفیت غذاهای خود افتخار می‌کند که به راستی این حقیقت بر کسی پوشیده نیست. قواعد و اصول تهیه و طبخ غذا در این سزمین همه پیرو هماهنگی با طبیعت و با در نظر گرفتن سلامتی است. استفاده از غذاهای باکیفیت از دلایل مهم عمر طولانی افراد در این کشور شمرده می‌شود. قواعدی که ژاپنی‌ها در حفظ کیفیت غذاهای خود رعایت می‌کنند بر اساس موارد زیر است:

حفظ سلامت حیوانات

ژاپن با اطمینان از سلامت و تغذیه مناسب حیوانات، رژیم غذایی متکی بر آن‌ها را ایمن‌تر می‌سازد. حیوانات سالم، گوشت باکیفیت و طبیعی برای مصرف‌کننده به‌دنبال می‌آورند که باعث حفظ کیفیت غذاهای ژاپنی می‌شود.

بیشتر بخوانید

توجه به صنعت آبزی پروری

بر طبق اطلاعات موجود کشور ژاپن بزرگترین تولیدکننده غذاهای دریایی در جهان با تمرکز بر شیوه‌های ماهیگیری پایدار با حفظ اکوسیستم‌های دریایی است. استفاده از فناوری‌های پیشرفته برای نظارت و تامین سلامت پرورش‌های دریایی، کیفیت این غذاها را نیز بالا نگه می‌دارد.

توجه به حفظ و نگهداری مواد غذایی

ژاپن از روش‌های ترکیبی سنتی و پیشرفته برای حفظ مواد اولیه و افزایش ماندگاری آن‌ها استفاده می‌کند. این امر نیز خود باعث افزایش کیفیت و سلامت غذاهای ژاپنی می‌شود.

توجه به مزه غذا با حفظ طعم

غذاهای ژاپنی با مواد اولیه تازه و کم‌ترین فرآوری به دست می‌آیند. این کشور حتی برای تندترین غذاهای خود نیز از چاشنی‌ها و روش‌هایی استفاده می‌کند که طعم و مزه غذا طبیعی باشد.

رعایت اصول آشپزی واشوکو

قاعده استفاده از مواد اولیه در هر فصل در این مفهوم آشپزی نهفته است. بدین ترتیب کیفیت مواد همیشه تازه است که باعث بهبود غذاهای ژاپنی می‌شود. همه مواد اولیه غذاها باتوجه به فصول مختلف سال تامین می‌شوند.

تجربه شخصی از غذاهای ژاپنی

بی‌شک شما هم از کیفیت غذاهای ژاپنی و سرآشپزان معروف آن شنیده‌اید.«جی رو اونو» سرآشپز معروفی است که شهرت جهانی دارد و در طبخ سوشی بی‌نظیر عمل می‌کند. طبق گفته اوباما (رئیس جمهور پیشین آمریک) بهترین سوشی زندگی خود را در رستور اونو با پخت این سرآشپز خورده است. فلسفه سوشی در ژاپن منحصر به‌فرد و با آداب خاص است. من هم در سفر به ژاپن این مسئله را به وضوح لمس کردم که بسیار جذاب بود.

به رستوران سوشی یوشیتاکه در توکیو رفته بودم. جالب است بدانید که برای سرو سوشی، حتی دفترچه راهنمای آداب سوشی خوری وجود داشت. ژاپنی‌ها برای حفظ تعادل بین آشپز و مهمان، بسیار اهمیت قائل هستند. سوشی در این رستوران طعم خاص و بی‌نظیری داشت که جزو تجربه‌های به یاد ماندنی برای من شد. این رستوران به حق، لیاقت ۳ ستاره میشلن را داشت. تعامل با مشتری و کیفیت غذا در این رستوران خاطره خوبی را در ذهن من ثبت کرده است.

سخن پایانی

تندترین غذاهای ژاپنی بیشتر با حفظ طعم طبیعی مواد و با افزودن چاشنی‌ها و ادویه‌ها رواج پیدا کرده‌اند. این سرزمین تحت‌تاثیر فرهنگ‌های دیگر کشورها و نسل جوان به سمت غذاهای آتشین گرایش پیدا کرده است. از گذشته تاکنون ژاپن به عنوان کشوری با غذاهای سالم، ارگانیک و ایمن شناخته می‌شود که بیشتر به حفظ طعم‌های طبیعی تاکید دارد.

آب تمیز، قابلیت‌های خنک‌کننده و مواد تازه قابل دسترسی در این کشور تاریخچه غذاهای غنی را به وجود آورده است. همچنین به‌دلیل نزدیکی با آب، بیشتر غذاهای دریایی با طعم‌های شگفت‌انگیز در ژاپن زبانزد است. با این حال در بسیاری از رستوران‌های این سرزمین می‌توانید غذاهای دهان‌سوز را با چاشنی‌های متنوع سرو کنید.

سوالات متداول

تندترین غذاهای ژاپنی کدامند؟

بسیاری از غذاها مانند ماپو توفو، کیمیچی، دان دانمن، چیگه، مرغ تند، ما لا تون، رامن گکی کارا، کاراشی رنکون، موتسو نیکومی و کارای سبز از تندترین غذاهای ژاپنی هستند.

چرا غذاهای تند در ژاپن رایج نیستند؟

این سرزمین به‌دلیل جزیره‌ای بودن، سابقه غذاهای دریایی متکی به حفظ طعم طبیعی دارد. همچنین به‌خاطر آب‌وهوای معتدل از ادویه‌ها تند کم‌تری بهره‌مند است.

چاشنی‌های تند در ژاپن کدامند؟

شیچیمی توگاراشی، یوزو کوشو، واسابی، ریشه دایکون و شوگا از معروف‌ترین چاشنی‌های تند در ژاپن هستند. البته بسیاری از ادویه‌های تند نیز برای آتشین کردن غذاها در این کشور وجود دارد.

برای مشاهده قیمت و خرید تور ژاپن از ستاره ونک کلیک کنید.

خرید تور ژاپن
کپی برداری از مطالب آژانس هواپیمایی ستاره ونک صرفا با ذکر منبع بلامانع است.
از این مطلب خوشتان آمد؟ به اشتراک بگذارید.
دیبا عباسی
مطالعه و نوشتن همیشه از موضوعات مورد علاقه من بوده‌اند. در همین راستا چند سالی ست که در زمینه تولید محتوا در حوزه گردشگری فعال هستم. نوشتن درباره آداب و رسوم سرزمین‌های دور و توصیف جاذبه‌هایشان از کارهایی ست که هر نویسنده به خصوص من را به وجد می‌آورد.
ارسال نظر
ثبت نام
عضو هستید؟ وارد شوید

رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ کلیک کنید

ورود به پنل کاربری
عضو نشده‌اید؟ ثبت نام
فراموشی رمز عبور

برای ورود به سایت کلیک کنید