بهترین پارک های ژاپن

نوشته شده توسط : دیبا عباسی در یکشنبه 7 ژانویه 2024
Loading...

ژاپن، میزبان برخی از زیباترین و دست‌نخورده‌ترین پارک‌های دنیا است. این پارک‌ها که در آن‌ها طبیعت باشکوه خودنمایی می‌کند، از جزایر گرمسیری دورافتاده گرفته تا کوه‌های آتشفشانی و جنگل‌های انبوه، دامنه‌ای از تنوع زیست‌محیطی و زیبایی‌های طبیعی را در خود جای داده‌اند. از پارک ملی اوگاساوارا با زیبایی‌های مرجانی تا پارک ملی فوجی که بلندای بی‌مانند کوه فوجی در آن به چشم می‌خورد. هر کدام از این پارک‌ها قطعه‌ای از بهشت را به نمایش می‌گذارند. در این مطلب، با ما همراه باشید تا با برخی از بهترین پارک های ژاپن آشنا شویم.

پارک ملی اوگاساوارا از بهترین پارک های ژاپن

پارک ملی اوگاساوارا، شامل جزایر نواحی گرمسیری واقع در حدود ۱۰۰۰ کیلومتری جنوب ژاپن، در سال ۱۹۷۲ به‌عنوان پارک ملی شناخته شد. این جزایر با مساحتی حدود ۶۶۲۹ هکتار، جزء استان توکیو محسوب می‌شوند. اوگاساوارا به دلیل قرارگیری در مناطق دورافتاده و عدم اتصال به سرزمین اصلی، دارای گونه‌های گیاهی و جانوری منحصربه‌فرد و اکوسیستم‌های خاصی است. این پارک در ژوئن ۲۰۱۱ به‌عنوان میراث جهانی ثبت شد.

مناظر آن شامل چشم‌اندازهای خاص جزایر گرمسیری، سنگ‌های آتشفشانی و یکی از معدود مناظر کارستی زیرآبی در ژاپن است. مناظر کارستی زیرآبی، اشکال زمین‌شناسی هستند که در نتیجه فرسایش سنگ‌های کربناتی توسط آب ایجاد می‌شوند. این پدیده باعث ایجاد حفره‌ها، شکاف‌ها و سایر اشکال زمین‌شناسی عجیب‌وغریب در زیر آب می‌شود و در پارک ملی اوگاساوارا یکی از جاذبه‌های خاص زمین‌شناسی به شمار می‌رود.

 همچنین، حضور پستانداران دریایی مانند نهنگ‌های کوهان‌دار و دلفین‌ها، لاک‌پشت‌های سبز، صخره‌های مرجانی و ماهی‌های گرمسیری، مناظر زیرآبی فوق‌العاده‌ای را ایجاد می‌کنند. این پارک همچنین به خاطر مرکز پیشرفته گردشگری زیست‌محیطی‌اش شناخته شده است که با تأسیس قوانین مستقل برای تماشای نهنگ‌ها، پیشگام در حوزه گردشگری زیست‌محیطی ژاپن است.

جزایر اوگاساوارا دارای اکوسیستم‌های منحصربه‌فردی هستند. در جزیره‌های چیچی‌جیما و آنی‌جیما، جنگل‌هایی از درختان کوتاه با عنوان جنگل‌های خشک وجود دارد که گونه‌های بومی با برگ‌های تغییریافته در اقلیم خشک این جزایر را در خود جای داده است. در جزیره هاها-جیما، جنگل‌های با درختانی بلند که نیاز رطوبت و باران دارند، قرار دارند.

به دلیل دورافتادگی و عدم امکان مهاجرت موجودات زنده از سرزمین اصلی، تنها تعداد محدودی از موجودات که توانایی سفر از طریق آسمان و دریا را داشتند، به این جزایر رسیدند و به‌مرورزمان تکامل یافتند. در نتیجه، جزایر اوگاساوارا به خانه تعداد زیادی از گونه‌های بومی تبدیل شده‌اند: از جمله ۳۶٪ گیاهان، ۲۸٪ حشرات و ۹۴٪ حلزون‌های زمینی که فقط در این جزایر یافت می‌شوند.

جهت اطلاع از قیمت تور ژاپن با همکاران ما در واحد تورهای خارجی در ارتباط باشید.

پارک ملی جزایر کراما

جزایر کراما، واقع در حدود ۴۰ کیلومتری غرب شهر ناها، استان اوکیناوا، شامل مجموعه‌ای از بیش از ۳۰ جزیره کوچک و تعدادی صخره‌های سنگی می‌شوند. این جزایر در تاریخ ۵ مارس ۲۰۱۴ به‌عنوان سی‌ویکمین پارک ملی ژاپن اعلام شدند که هم‌زمان با روز مرجان است.

پارک ملی جزایر کراما مناظر متنوع و بی‌نظیری شامل آب‌های شفاف فوق‌العاده، صخره‌های مرجانی، زیستگاه نهنگ‌های کوهان‌دار، سواحل شنی، صخره‌های دریایی، پوشش گیاهی مناطق بادخیز و خود مجموعه جزایر را در بر می‌گیرد. این پارک شامل ۳۵۲۰ هکتار خشکی و ۹۰,۴۷۵ هکتار فضای دریایی است و اکثر مساحت آن را دریا تشکیل می‌دهد.

جزایر کراما که ابتدا بخشی از کوه‌های شمالی جزیره اصلی اوکیناوا بودند، در نتیجه فرآیندهای زمین‌شناسی به مجموعه‌ای از جزایر کوچک تبدیل شدند. منطقه ساحلی آن‌ها دارای صخره‌های دریایی بلند با ارتفاعی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر است. ویژگی‌های زمین‌شناسی جزایر شامل سنگ‌های دوران مزوزوئیک است و دارای سواحل شنی سفید متشکل از تکه‌های مرجانی است.

جزیره توکاشیکی-جیما، بزرگ‌ترین جزیره در مجموعه جزایر کراما است که در امتداد شمال به جنوب گسترده شده و دارای زمین‌های تپه‌ای و نسبتاً ملایم است. بلندترین نقطه این جزیره، کوه آکاما با ارتفاع ۲۲۷.۳ متر است. جزیره زامامی-جیما و جزیره آکا-جیما از دیگر جزیره‌های دیدنی پارک ملی هستند و مناظر طبیعی خیره‌کننده و متنوعی را ارائه می‌دهند.

از دیگر مزایای این پارک ملی دسترس‌پذیری آسان به آن است. بندر توماری، شهر ناها در اوکیناوا تا پارک ملی تنها حدود ۳۵ تا ۵۰ دقیقه با قایق تندرو طول می‌کشد. بازدیدکنندگان می‌توانند در اقیانوس زیبا و معروف به «کراما بلو»، تجربه غواصی و شناوری را داشته باشند و در زمستان از تماشای نهنگ لذت ببرند.

پارک ملی شیکوتسو تویا از بهترین پارک های ژاپن

۱٫     دریاچه شیکوتسو

دریاچه شیکوتسو با عمق حداکثری ۳۶۰ متر، دومین دریاچه عمیق ژاپن است. به دلیل آب‌وهوای سرد و کم بودن رسوب وارد شده به دریاچه، این دریاچه یکی از بالاترین سطوح شفافیت را در بین دریاچه‌های ژاپن داراست. کوه تارومائه در کنار دریاچه شیکوتسو، واقع شده است و بخشی از چشم‌انداز خیره‌کننده منطقه را تشکیل می‌دهد.

۲٫     جوزانکی

این محدوده دارای توپوگرافی کوهستانی است و شامل آتشفشان‌های نسبتاً قدیمی مانند کوه موینه، کوه سورانوما و کوه ساپورو است. این کوه‌ها با پوشش گیاهی کوهستانی خود و مناظر دیدنی‌شان، برای یک سفر یک‌روزه پیاده‌روی از اطراف ساپورو عالی هستند. جوزانکی اونسن، واقع در امتداد رودخانه تویوهیرا، یکی از بهترین مناطق چشمه‌های آب گرم هوکایدو است.

۳٫     نوبوریبتسو

این منطقه برای چشمه‌های آب گرم و «دره جهنم» با فعالیت‌های آتشفشانی، مناظر گوگردی و بخارهای فوران کننده‌اش بسیار معروف است و برخی از بهترین چشمه‌های آب گرم در اینجا واقع شده‌اند. همچنین دریاچه کوتارا با آب بسیار شفافش در اینجا واقع شده که به دلیل فضای خاص خود به‌عنوان دریاچه‌ای اسرارآمیز شناخته می‌شود.

۴٫     دریاچه تویا

دریاچه تویا یک دریاچه کالدرای تقریباً دایره‌ای با قطر حدود ۴۰ کیلومتر است. در وسط دریاچه، جزیره ناکاجیما قرار دارد که از فعالیت‌های آتشفشانی شکل گرفته است. منطقه اطراف دریاچه شامل زمین‌های کشاورزی و سکونتگاه است. در شمال دریاچه کوه آتشفشانی اوسوزان قرار دارد که حدود ۲۰۰۰۰ سال پیش فعال شده و از ویژگی‌های برجسته این منطقه است.

۵٫     کوه یوتی

کوه یوتی که به خاطر شکلش با کوه فوجی مقایسه می‌شود. با ارتفاع ۱۸۹۸ متر از سطح دریا، یک آتشفشان کلاسیک است. منظره کوه با شیب‌های زیبا و پوشش گیاهی متمایز تماشایی است و چشم‌انداز از قله آن بسیار خیره‌کننده است.

موقعیت پارک در نزدیکی مرکز شهر ساپورو و فرودگاه شین-چیتوسه، دسترسی آسان برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند. علاوه بر بازدید با خودروی شخصی یا تورهای اتوبوسی برای دیدن پدیده‌های آتشفشانی و تجربه طبیعت یا گشت‌های توریستی برای تفریحات چشمه‌های آب گرم، افراد برای کوهنوردی و مشاهده پوشش گیاهی کوهستانی به این پارک می‌آیند.

بیشتر بخوانید

جنگل بامبو در ژاپن + جاذبه ها + تصاویر

پارک هیگاشیویاما

پارک هیگاشیو‌یاما که در شهر ناگویا واقع شده، یکی از مهم‌ترین مراکز حفاظت از حیات‌وحش و ترویج گیاه‌شناسی در ژاپن است. این مجموعه شامل باغ‌وحش با تنوع گونه‌های حیوانی از سراسر جهان و باغ گیاه‌شناسی با گونه‌های گیاهی نادر و خاص است.

باغ‌وحش هیگاشیو‌یاما دومین باغ‌وحش شلوغ ژاپن پس از باغ‌وحش اوئنو در توکیو، خانه بیش از ۵۵۰ گونه حیوانی است و به خاطر نگهداری و نمایش انواع حیوانات از جمله پستانداران، پرندگان، خزندگان و آبزیان شناخته شده است. این مکان محبوب خانواده‌ها و دوستداران طبیعت است. این باغ‌وحش همچنین دارای یکی از قدیمی‌ترین مونوریل‌های جهان است که حمل‌ونقل در پارک و مناظر دیدنی را فراهم می‌کند.

در کنار باغ‌وحش هیگاشیو‌یاما، یکی از جامع‌ترین باغ‌های گیاه‌شناسی آسیا قرار دارد که بیش از ۷۰۰۰ نوع گیاه را در خود جای داده است. این پارک دارای باغ ژاپنی سنتی زیبایی است که با حوضچه‌ها و انواع گیاهان با موضوعات مختلف و مناطق تخصصی کشت طراحی شده و در تمام فصول سال مکانی ایده‌آل برای لذت بردن از زیبایی طبیعت است.

بر فراز کوه هیگاشی، برج هیگاشیو‌یاما اسکای تاور با ارتفاع ۱۳۴ متر چشم‌اندازی استثنایی به طبیعت اطراف دارد. این برج دارای امکاناتی نظیر کافه و رستوران‌های بین‌المللی جذاب است و چشم‌انداز غروب و تماشای شب از سکوی مشاهده برج فوق‌العاده است و یکی از بهترین نقاط تماشای غروب در ژاپن محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید

آشنایی با قطارهای تندرو تخت خواب شو ژاپن

پارک ملی اسو کوجو از بهترین پارک های ژاپن

پارک ملی آسو-کوجو با مساحت ۷۲,۶۷۸ هکتار در سال ۱۹۳۴ تأسیس شده و در استان‌های کوماموتو و اویتا قرار دارد. این پارک ملی با ویژگی‌هایی مانند کوه آسو با کالدرای بزرگ، رشته‌کوه کوجو و دشت‌های چشم‌نواز اطراف آن‌ها، یکی از پارک‌های ملی برجسته ژاپن است. این پارک شامل مناظر آتشفشانی، دشت‌های سرسبز و چشمه‌های آب گرم متعدد است که همه نشان‌دهنده فعالیت‌های آتشفشانی منطقه هستند. جاهای دیدنی پارک ملی آسو-کوجو عبارت‌اند از:

 • کوه آسو که با کالدرای بزرگ و چشم‌اندازهای خیره‌کننده، یکی از بزرگ‌ترین کالدراهای فعال جهان است و به‌عنوان نمادی از قدرت طبیعت در پارک ملی شناخته می‌شود.
 • رشته‌کوه کوجو که با مناظر آتشفشانی منحصربه‌فرد و دشت‌های سرسبز خود، یکی از جاذبه‌های طبیعی برجسته این منطقه است. این رشته‌کوه با ارتفاعات متنوع و پدیده‌های زمین‌شناسی خاص، تجربه‌های دیدنی و متفاوتی برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند.
 • دشت‌های کوجو و هاندا که با چشم‌اندازهای گسترده و سرسبز، منطقه‌ای عالی برای تماشای زیبایی‌های طبیعی و تجربه آرامش هستند.
 • تالاب‌های تاده‌وارا و بوگاتسورو که با اکوسیستم‌های غنی و تنوع بالای گیاهی و جانوری، مکانی ایده‌آل برای علاقه‌مندان به طبیعت و دوستداران محیط‌زیست به شمار می‌روند.
 • مناطق آب گرم بئپو و یوفوین با چشمه‌های آب گرم فراوان و مناظر طبیعی خیره‌کننده، مقصدی محبوب برای تجربه آرامش و تفریحات سلامت‌محور محسوب می‌شوند.

در پارک ملی آسو-کوجو مناظر نزدیک آتشفشان خشن است، اما با دور شدن از دهانه، دشت‌های سرسبز با گیاهان متعدد مناظری چشم‌نواز ایجاد می‌کنند. این تضاد بین آتشفشان و دشت‌ها یکی از جاذبه‌های اصلی پارک است. در این پارک گونه‌های گیاهی و جانوری متنوعی به‌خصوص گونه‌های مرتبط با دشت‌ها زیست می‌کنند. ازجمله پرندگان شکاری پارک می‌توان باز شرقی و جغد ژاپنی را نام برد. این پارک، خانه برخی از پروانه‌های بسیار نادر و تماشایی نیز هست.

جالب است بدانید در پارک ملی آسو-کوجو، سوزاندن کنترل‌شده (نویاکی) بهاری انجام می‌شود که طی آن، کل دشت‌ها سوزانده می‌شوند. این کار برای جلوگیری از تبدیل دشت‌ها به جنگل و استفاده به‌عنوان مراتع از دیرباز انجام می‌شده است. در این پارک، همچنین مناطق آب گرم (اونسن) زیادی وجود دارد که هدیه آتشفشان‌ها هستند و همواره مورد علاقه مردم محلی و گردشگران هستند.

پارک ملی نیکو

پارک ملی نیکو، یکی از اولین پارک‌های ملی ژاپن که در سال ۱۹۳۴ افتتاح شد، در استان‌های فوکوشیما، توچیگی و گونما واقع است و مساحتی حدود ۱۱۴,۹۰۸ هکتار دارد. این پارک شامل کوه‌هایی مانند کوه شیرانه، کوه نانتای و کوه ناسوداکه است. این کوه‌ها دارای دشت‌های وسیع در کوهپایه‌های خود هستند و زیبایی آن‌ها با دریاچه‌ها، آبشارها و دره‌هایی با برگ‌های پاییزی شگفت‌انگیز که همگی نتیجه فعالیت‌های آتشفشانی هستند، دو چندان می‌شود.

علاوه بر مناظر طبیعی خیره‌کننده، این پارک شامل تعدادی از معابد و آرامگاه‌های تاریخی جهانی است. پارک ملی نیکو همچنین شامل معابد تاریخی و مکان‌های مقدس جهانی می شود. معبد توشوگو، از جاذبه‌های برجسته نیکو، آرامگاه اولین شوگون توکوگاوا است. معبد رینوجی با مجسمه‌های بودایی و معبد فوتاراسان جینجا از دیگر معابد نیکو هستند که با زیبایی‌های طبیعی اطراف، ترکیبی خارق‌العاده از تاریخ و طبیعت ارائه می‌دهند.

در پارک ملی نیکو، مسیرهای پیاده‌روی‌ و طبیعت‌گردی متنوعی وجود دارد که برخی از محبوترین آنها عبارتند از:

 • دشت‌های سنجو-گا-هارا: مسیری مناسب برای پیاده‌روی آسان با مناظر زیبا و گل‌های فصلی.
 • فلات طبیعی اوداشیروگاهارا: مسیر دو ساعته با مناظر کوهستانی و گیاهان محلی.
 • کوه نانتای-سان: محبوب به دلیل مناظر شگفت‌انگیز پارک و دریاچه چوزنجی-کو.
 • دریاچه چوزنجی: مسیر پیاده‌روی حول دریاچه با مناظر زیبا.
 • دریاچه یونوکو: پیاده‌روی یک ساعته حول دریاچه با جنگل‌ها و گیاهان فصلی.
 • مسیر تاکینوئو کودو: مسیر نیم‌روزی با جنگل‌های سرو و مناظر رودخانه دایا.

علاوه بر جاذبه‌های طبیعی و تاریخی نیکو منطقه‌ای فوق‌العاده برای امتحان کردن غذاهای محلی از جمله غذاهای بودایی گیاهی است. همچنین، چایخانه‌ای به نام یوزاوا-یا دارد که از سال ۱۸۰۴ در حال سرو چای و دسرهای سنتی خانگی است و از جاذبه‌های منطقه به شمار می‌رود. پارک ملی نیکو به خاطر دسترسی آسان با قطار یا ماشین از مناطق اطراف توکیو، مکانی محبوب برای بازدیدکنندگان است که می‌توانند در آن از طبیعت، تاریخ و فرهنگ ژاپن لذت ببرند.

پارک ملی فوجی

پارک ملی فوجی در سال ۱۹۳۶ به‌عنوان پارک ملی تأسیس شد و بعدها مناطق شبه‌جزیره ایزو و جزایر ایزو به آن اضافه شدند. این پارک با مساحت ۱۲۱,۶۹۵ هکتار در استان‌های توکیو، کاناگاوا، یاماناشی و شیزوئوکا قرار دارد. پارک شامل کوه فوجی، منطقه هاکونه با چشمه‌های آب گرم، شبه‌جزیره ایزو با سواحل متنوع و چشمه‌های آب گرم و جزایر ایزو است و به دلیل نزدیکی به مناطق شهری و چشم‌اندازهای زیبای کوه فوجی، پربازدیدترین پارک ملی ژاپن است.

کوه فوجی یا فوجی‌سان (富士山) از نمادهای شاخص و معروف ژاپن است. این کوه که به‌عنوان یکی از سه کوه مقدس ژاپن شناخته می‌شود، در واقع یک آتشفشان خاموش است که آخرین بار در اوایل قرن ۱۸ میلادی فعالیت داشته است. این کوه با ارتفاع ۳,۷۷۶ متر بلندترین قله در ژاپن است. شکل مخروطی و تقریباً کامل آن، همراه با برفی که بخش‌های بالایی آن را در طول زمستان می‌پوشاند، باعث شده تا این کوه به یکی از معروف‌ترین کوه‌های دنیا تبدیل شود.

کوه فوجی در مرز بین استان‌های یاماناشی و شیزوئوکا در مرکز ژاپن قرار دارد. این کوه در حدود ۱۰۰ کیلومتری جنوب غربی توکیو واقع شده است و در روزهای صاف از پایتخت ژاپن نیز قابل مشاهده است. کوه فوجی نه‌تنها به دلیل زیبایی طبیعی خود مشهور است، بلکه دارای اهمیت فرهنگی و مذهبی عمیقی در ژاپن است. این کوه در ادبیات، نقاشی و فرهنگ عامه ژاپن جایگاه ویژه‌ای دارد و بارها به‌عنوان موضوع آثار هنری و شعر به‌کاررفته است. این کوه در سال ۲۰۱۳، به‌عنوان یک میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

برخی از جاذبه‌ها و فعالیت‌های پرطرفدار در پارک ملی فوجی عبارت‌اند از:

 • صعود به کوه فوجی: صعود به قله کوه فوجی، بلندترین کوه ژاپن، یکی از محبوب‌ترین فعالیت‌ها برای کوهنوردان است. فصل رسمی صعود از اوایل ژوئیه تا اواسط سپتامبر است.
 • قایق‌رانی در دریاچه‌ها: دریاچه‌های اطراف کوه فوجی، مانند دریاچه کاواگوچیکو و دریاچه یاماناکا، برای قایق‌رانی و تماشای مناظر طبیعی اطراف محبوب هستند.
 • پیاده‌روی و کمپینگ: پارک ملی فوجی دارای مسیرهای پیاده‌روی و امکانات کمپینگ است که فرصت‌های عالی برای تجربه طبیعت وحشی این منطقه فراهم می‌کند.
 • چشمه‌های آب گرم (اونسن): استفاده از چشمه‌های آب گرم طبیعی اطراف پارک، به‌ویژه پس از یک روز طولانی پیاده‌روی یا کوهنوردی، بسیار محبوب است.
 • تماشای گل‌ها و فصل‌ها: پارک ملی فوجی در طول سال شاهد تغییرات زیبای فصلی است، از جمله شکوفه‌های گیلاس در بهار و برگ‌های رنگارنگ پاییزی.
 • بازدید از معابد و آثار تاریخی: اطراف پارک ملی فوجی معابد و آثار تاریخی بسیاری وجود دارد که بازدید از آن‌ها فرصتی برای آشنایی با فرهنگ و تاریخ ژاپن فراهم می‌کند.

فصل رسمی صعود به کوه فوجی از اوایل ژوئیه تا اواسط سپتامبر است و باید تجهیزات مناسب و آمادگی جسمانی لازم را داشته باشید. همچنین جذابیت‌های طبیعی فراوان جزایر ایزو، اوواکودانی، «دره‌ی بزرگ جوشان» با منافذ گوگردی در هاکونه، صخره‌های ساحل جوگاساکی، آب‌های خیره‌کننده‌ی آبشار شیرایتو و پیاده‌روی در میان درختان کاج و توس در جنگل آماگی از دیگر جاذبه‌های مهمی هستند که حتماً باید در محدوده این پارک ملی آن‌ها را امتحان کنید.

سخن پایانی

در این مطلب برخی از بهترین پارک‌های ژاپن را به شما معرفی کریم. از جزایر دورافتاده، آرامش‌بخش‌ترین چشمه‌های آب گرم و معابد باستانی گرفته تا قله‌های مه‌آلود و جنگل‌های انبوه، پارک‌های ژاپن طیف گسترده‌ای از زیبایی‌های طبیعی را شامل می‌شوند که کاوشگران و علاقه‌مندان به طبیعت را مجذوب خود می‌کند. امیدواریم در سفرتان به ژاپن لحظاتی به‌یادماندنی را در این مناطق جذاب و بی‌نظیر تجربه کنید.

سوالات متداول

چند پارک ملی در ژاپن وجود دارد؟

در ژاپن ۳۴ پارک ملی وجود دارد. این پارک‌ها از هوکایدو در شمال تا جزایر اوکیناوا و اوگاساوارا در جنوب کشور پراکنده هستند و سالانه بازدیدکنندگان بسیاری را به خود جذب می‌کنند

معروف‌ترین پارک ژاپن کدام است؟

معروف‌ترین پارک ملی در ژاپن، پارک ملی فوجی (فوجی-هاکونه-ایزو) است. این پارک به خاطر کوه فوجی که نماد ژاپن است و همچنین مناطق زیبای طبیعی اطراف آن مانند منطقه هاکونه و شبه‌جزیره ایزو، مشهور است

چه زمانی برای بازدید از پارک‌های ملی ژاپن بهترین است؟

این موضوع به پارک و نوع فعالیت‌هایی که به دنبال آن هستید بستگی دارد. به‌طورکلی، بهار و پاییز به دلیل آب‌وهوای معتدل و مناظر طبیعی زیبا، زمان‌های محبوبی هستند.

کپی برداری از مطالب آژانس هواپیمایی ستاره ونک صرفا با ذکر منبع بلامانع است.
از این مطلب خوشتان آمد؟ به اشتراک بگذارید.
دیبا عباسی
مطالعه و نوشتن همیشه از موضوعات مورد علاقه من بوده‌اند. در همین راستا چند سالی ست که در زمینه تولید محتوا در حوزه گردشگری فعال هستم. نوشتن درباره آداب و رسوم سرزمین‌های دور و توصیف جاذبه‌هایشان از کارهایی ست که هر نویسنده به خصوص من را به وجد می‌آورد.
ارسال نظر
ثبت نام
عضو هستید؟ وارد شوید

رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ کلیک کنید

ورود به پنل کاربری
عضو نشده‌اید؟ ثبت نام
فراموشی رمز عبور

برای ورود به سایت کلیک کنید