آداب غذا خوردن در چین

نوشته شده توسط : دیبا عباسی در پنج‌شنبه 13 جولای 2023
Loading...

چینی‌ها به طور عمومی علاقه‌مند به خوردن غذا هستند و چین یکی از بزرگ‌ترین و متنوع‌ترین فرهنگ‌های غذا در جهان را دارد. طی فرآیند طولانی توسعه فرهنگ غذاخوردن چینی‌ها، بسیاری از روش‌های خوردن تکامل یافته که با شیوه‌های فعلی تفاوت‌های قابل توجهی دارند. در این مقاله به آداب غذا خوردن چین و فرهنگ و تاریخچه آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

فرهنگ غذا خوردن در چین

فرهنگ غذاخوردن در چین بسیار گسترده، متنوع و دارای تاریخچه‌ای طولانی است. در فرهنگ چینی، غذا نه تنها به عنوان یک راه برطرف کردن گرسنگی، بلکه به عنوان یک هنر و مهم‌ترین جزء از زندگی روزمره در نظر گرفته می‌شود و آداب غذا خوردن چین کمی متفاوت از بقیه دنیا می‌باشد.

چینی‌ها باور دارند که غذا باید تغذیه مناسبی داشته باشد و همچنین به لذت بردن از طعم و ظاهر آن اهمیت می‌دهند. از این رو، انواع مختلفی از طعم‌ها، محصولات غذایی و روش‌های پخت و پز در فرهنگ غذا خوردن چین وجود دارد.

یکی از ویژگی‌های مهم فرهنگ غذا خوردن چینی، تنوع غذا است. چین یک کشور بزرگ با تنوع جغرافیایی و فرهنگی است، بنابراین غذاهای متنوعی در سراسر کشور وجود دارد. هر منطقه از چین دارای غذاها و طعم‌های خاص خود است.

رنگارنگی نیز یکی از ویژگی‌های چشم‌گیر فرهنگ غذاخوردن چینی است. در غذاهای چینی، اهمیت زیادی به تنوع رنگ‌ها و ظاهر ظریف غذاها داده می‌شود. آرایش بصری غذا و صحنه‌سازی آن در سفره بسیار مهم است.

طعم ها در چین

تعادل طعم‌ها نیز در غذاهای چینی حائز اهمیت است. در این غذاها، تعادل بین طعم‌های مختلف مانند شیرین، ترش، تند، شور و تلخ بسیار مهم است. این تعادل طعم‌ها باعث می‌شود تا خوردن یک غذا تجربه‌ای مطلوب و متعادل باشد.

استفاده از مواد غذایی تازه و فصلی نیز یکی از عادت‌های چینی‌ها در فرهنگ غذاخوردن است. آن‌ها عموماً از سبزیجات، میوه‌ها، دریاچه‌ها، ماهیان و گوشت تازه و به موسم استفاده می‌کنند. در فرهنگ چین، رعایت ترتیب خوردن غذاها نیز مهم است. عموماً غذاها به دسته‌بندی‌هایی مانند آغازگر (سوپ یا سالاد)، سرد سرد کننده (میوه یا سبزیجات تازه)، نیروبخش (غذاهای پروتئینی مانند گوشت و ماهی) و ختم‌کننده (چای یا شیرینی) تقسیم می‌شوند. این ترتیب خوردن غذاها بر اساس قاعده‌هایی است که در فرهنگ چینی ریشه دارد و به منظور بهبود هضم و استفاده بهینه از مواد غذایی توصیه می‌شود.

علاوه بر این، در فرهنگ چینی، خوردن غذا به صورت مشترک و به اشتراک گذاشتن غذاها در جمع خانواده یا دوستان بسیار رایج است. این روحیه اجتماعی در غذا خوردن نشان می‌دهد که غذا به عنوان یک وسیله برای ایجاد ارتباط و افزایش همبستگی در جامعه چینی مورد توجه قرار می‌گیرد و همچنین داشتن آداب غذا خوردن چین نیز بسیار مورد توجه است.

استفاده از چنگال و کارد در آداب غذا خوردن چین

در آداب غذا خوردن چین، باور دارند که نباید هرگز چاپستیک خود را رها کنند، زیرا آن را به عنوان یک علامت بدشانسی می‌بینند. حتی آن‌ها باور دارند که نباید چاپستیک به صورت عمودی و سرپا در برنج قرار گیرد و نباید به کاسه برنج چسبد، زیرا این را به عنوان یک نشانه مرگ تفسیر می‌کنند. همچنین، استفاده از ژست گرفتن با چوب غذاخوری به درستی درست نیست.

در آداب غذا خوردن چین، از چاپستیک‌ها و قاشق‌های سرو برای برداشتن غذا از کاسه‌های سرو استفاده می‌شود. چاپستیک‌های چینی معمولاً گرد هستند و جدا می‌شوند، در عین حال، چاپستیک‌های ژاپنی غالباً کروی هستند و به هم متصل می‌شوند.

علاوه بر این، در چین، مردم عموماً با همان چاپستیک‌ها غذای خود را می‌خورند و غذا را برای دیگران سرو می‌کنند، تا حدی که این کار برای شما ممکن است ناخوشایند باشد. هرچند، در امروزه، این روال در جمع‌های ناآشنا در چین دیگر رعایت نمی‌شود.

در مقابل، در فرهنگ غذایی آسیایی، معمولاً مواد غذایی قبل از پخت به قطعات کوچکتر خرد می‌شوند و یا در هنگام آماده‌سازی به شکل لقمه‌ها در می‌آیند. بنابراین، تنها کاری که باید انجام شود، این است که غذا را از روی میز ناهارخوری برداشته و با آرامش با استفاده از چاپستیک یا قاشق و چنگال بخورید.

در آداب غذا خوردن چین، چاقو تنها در آشپزخانه استفاده می‌شود و به عنوان ظرف غذاخوری استفاده نمی‌شود. این به دلیل این است که بیشتر غذاهای چینی نرم هستند یا به قطعات لقمه‌ای خرد شده می‌شوند.

بیشتر بخوانید …

۲۰ نکته قبل از سفر به چین

آداب میزبانی و آداب غذا خوردن چین چگونه است؟

آداب میزبانی و آداب غذا خوردن چین  دارای اهمیت بالایی است و به منظور نشان دادن احترام و محبت به مهمانان، رعایت می‌شود. در زیر چند آداب میزبانی متداول در فرهنگ چینی را بررسی خواهیم کرد.

میزبان، وقتی مهمان به محل اقامت وارد می‌شود، با خوش‌آمدگویی قوی و صمیمی او را استقبال می‌کند و از او احترام می‌گذارد. قبل از رسیدن مهمان، میزبان عموماً سفره را با ظروف و لوازم لازم آماده می‌کند. در سفره چینی، چنگال و قاشق، لیوان‌های چای، صندلی‌های مهمانان و سفره‌پوش قرار می‌گیرد. همچنین، میزبان غذا و نوشیدنی‌هایی مانند چای، سوپ و دسر برای مهمانان فراهم می‌کند.

در طول مهمانی، مداعبه و صحبت کردن درباره موضوعاتی مانند خانواده، شغل، سفر و سلامتی جزء آداب میزبانی است. این موضوعات به عنوان وسیله‌ای برای ایجاد صمیمیت و ارتباط عمیق‌تر با مهمان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همچنین، میزبان در هنگام میزبانی از لباس‌های رسمی و خوش‌پوش برای نشان دادن احترام به مهمانان استفاده می‌کند. اگر مهمانان در خانه میزبان اقامت دارند، معمولاً قوانینی برای راحتی همه اعضا رعایت می‌شود؛ به عنوان مثال، در چین عادت است که در طبقه پایین خوابیده شود تا از صدای بالایی که ممکن است میزبان را متضرر کند، جلوگیری شود.

وقتی مهمان آماده برای ترک کردن است، میزبان به او احترام می‌گذارد و او را به شیوه‌ای مناسب و مهربانانه تودیع می‌کند. در کل، آداب میزبانی و آداب غذا خوردن چین، تاکید بر احترام، صمیمیت و راحتی مهمانان است.

آداب غذا خوردن در رستوران های چینی چگونه است؟

طبق آداب غذا خوردن چین، شخصی که دعوت نامه را ارسال می‌کند یا بالاترین رتبه بین مهمانان حضور دارد، شخصی است که هزینه غذا را پرداخت می‌کند. این نشان از احترام و لطافت میزبان به مهمانان است.

در صورتی که بحثی درباره اینکه کی پول را پرداخت کند به وجود بیاید، انتظار می‌رود که محترم‌ترین فرد پرداخت کند. همچنین، باید ذکر کرد که پرداخت هزینه توسط میزبان در مقابل مهمانانش سخت تلقی می‌شود. به همین دلیل، معمولاً میزبان با پرداخت حساب به صورت خصوصی عمل می‌کند، مثلاً در هنگام رفتن به دستشویی.

در مواردی که چند نفر از دوستان به طور اتفاقی در خیابان ملاقات کنند و تصمیم بگیرند به رستوران بروند یا غذای بیرون از خانه سفارش دهند، این افراد معمولاً با یکدیگر در مورد اینکه کی هزینه غذا را پرداخت کند رقابت می‌کنند. فرد “بازنده” که قادر به پرداخت قبض نیست، اغلب پیشنهاد می‌دهد که به جای دیگری بروید تا او هزینه را پرداخت کند.

پرداخت انعام به طور کلی در آداب غذا خوردن چین رایج نیست و حتی ممکن است به عنوان توهین تلقی شود. در حقیقت، در رستوران‌های شهری، انعام دادن متداول‌تر است، اما در کل خیلی رایج نیست و حتی در بین گردشگران هم معمولاً دیده نمی‌شود.

بیشتر بخوانید …

۱۵ سوغات کشور چین

آداب غذا خوردن چین و رسوم تشکر بعد از غذا

در چین، تشکر کردن یکی از آداب مهم فرهنگی است. در زیر چند نکته راجع به آداب غذا خوردن چین و تشکر کردن در آن‌ها را برای شما ذکر می‌کنم:

 1. شاید بپذیرید که بهتر است تشکر خود را با استفاده از کلمات صریح یا عبارت‌های مودبانه ابراز کنید. “谢谢” (xièxiè) که به معنی “ممنون” است، برای بیان سپاسگزاری بسیار رایج است.
 2. توجه داشته باشید که در آداب غذا خوردن چین، افراد ممکن است تشکر شما را رد کنند و به جای آن، خود را به عنوان یک خدمتکار برای شما در نظر بگیرند. این ممکن است به عنوان یک نشانه از احترام به میهمان در نظر گرفته شود.
 3. هنگامی که کمک یا لطف کسی را دریافت می‌کنید، بهتر است تشکر خود را در محضر دیگران ابراز کنید. این رفتار به عنوان یک نشانه از احترام  در آداب غذا خوردن چین شناخته می‌شود.
 4. همچنین، بهتر است توجه کنید که در آداب غذا خوردن چین، افراد معمولاً از هدایا راضی می‌شوند و آن را با تشکر قبول می‌کنند. بنابراین، اگر می‌خواهید تشکر خود را بیان کنید، هدیه به عنوان یک روش مناسب مورد نظر است.
 5. در آخر، تشکر کردن در آداب غذا خوردن چین نشان دهنده ارزش قائل بودن به روابط اجتماعی است. به یاد داشته باشید که همچنان که به دیگران تشکر می‌کنید، باید مودبانه و احترام‌آمیز عمل کنید.

معنی خاص برخی حرکات و اشیاء در میز غذا خوردن

در آداب غذا خوردن چین، برخی حرکات و اشیاء مرتبط با میز غذا خوردن دارای معانی خاصی هستند. در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنم:

 1. قاشق و چنگال: در چین، استفاده از چنگال در زمان خوردن غذا معمول نیست. به جای آن از قاشق استفاده می‌شود. قاشق به عنوان ابزار اصلی در تغذیه در نظر گرفته می‌شود و نمادی از روحیه همکاری و تعامل در هنگام خوردن غذا است.
 2. رنگ صحنه: رنگ صحنه یا نوار صحنه (红白对) مرتبط با میز غذا خوردن در مجالس رسمی و مهم است. رنگ سفید به عنوان رنگ شادی و خوشبختی شناخته می‌شود، در حالی که رنگ قرمز به عنوان نمادی از خوش طعمی و شادابی در غذاها استفاده می‌شود.
 3. ترتیب قرارگیری ظروف: در میز و آداب غذا خوردن چین، ترتیب قرارگیری ظروف و آشپزخانه‌ها نقش مهمی در معنا و نمادگذاری دارد. برای مثال، قرار دادن ظروفی که حاوی غذاهای خوشمزه هستند (مانند فرشته‌ها) در مرکز میز نشانه احترام به میهمان است. همچنین، ترتیب قرارگیری ظروف در جهتی خاص ممکن است به نمادی از جریان انرژی و هماهنگی میان اعضای خانواده اشاره کند.
 4. لقمه‌های کوچک: در مناسبت‌های خاصی مانند عید سال نو چینی (Lunar New Year)، استفاده از لقمه‌های کوچک به نام “جیاوزی” (Jiaozi) رایج است. این لقمه‌ها شکلی گرد یا نیم‌ماهی دارند و نمادی از برخورد و همبستگی خانواده را نشان می‌دهند.

برای مشاهده قیمت و خرید تور چین از ستاره ونک کلیک کنید.

خرید تور چین

نوشیدن چای در چین چه آدابی دارد؟

نوشیدن چای در چین یک فرهنگ غنی و آداب خاصی را در بر دارد. یکی از آداب مهم در نوشیدن چای در چین، سرو کردن چای با احترام به مهمانان یا افراد مسن است. میزبان با احترام بالا، چای را برای مهمانان سرو می‌کند.

طرز تهیه و نوشیدن چای سنتی چینی نیز یکی از جنبه‌های مهم این فرهنگ است. چای سنتی چینی به عنوان نوعی چای سبز شناخته می‌شود و طرز تهیه آن شامل شستن برگ‌ها، نبض دادن به برگ‌ها، صبورانه ریختن آب داغ روی برگ‌ها و سرو چای با حواس پرتی و احترام به مهمانان است.

در چین، نوشیدن چای با دستهای گرم رایج است. این عمل نشانه‌ای از احترام و توجه به حساسیت دست‌های مهمانان در نظر گرفته می‌شود و همچنین تأثیرات مثبت حرارت بر طعم و عطر چای را نیز به ارمغان می‌آورد.

ریختن چای نیز در چین به شیوه خاصی انجام می‌شود. این عمل به عنوان “تلقیح” شناخته می‌شود و هدف آن پاکسازی و “بیدار کردن” برگ‌ها از خواب چای است.

نوشیدن چای در چین فرآیند صبر را می‌طلبد. معمولاً چای در لیوان‌های شفاف سرو می‌شود و افراد به آرامی و با تماشا، تغییر رنگ و عطر چای را مشاهده می‌کنند.

در صورتی که چای برای شما در خانه یا رستورانی سرو شده باشد، بهتر است از چای‌ساز قدردانی کنید. می‌توانید با استفاده از کلماتی مانند “谢谢” (xièxiè) که به معنی “ممنون” است، قدردانی خود را از او نشان دهید.

با احترام به آداب غذا خوردن چین و فرهنگ نوشیدن چای در چین، تجربه نوشیدن چای در این کشور را بیشتر لذت ببرید.

رفتار در مهمانی‌های خصوصی چین

در مهمانی‌های خصوصی ، رعایت برخی از آداب غذا خوردن چین و فرهنگ‌های خاص می‌تواند شما را در برقراری رابطه با میزبانان چینی یاری کند. اولین نکته این است که پذیرفتن دعوت به یک مهمانی خصوصی نشانه احترام به میزبان است. قبل از حضور در مهمانی، مناسب است با استفاده از کلماتی مانند “谢谢” (xièxiè) یعنی “ممنون”، تشکر خود را از دعوت میزبان بیان کنید و احترام خود را نسبت به میزبان نشان دهید.

در مهمانی‌های چینی، هدیه دادن به عنوان نماد احترام به میزبان مورد توجه قرار می‌گیرد. انتخاب هدیه‌ای کمیاب و با ارزش، یا هدیه‌ای که با فرهنگ چین مرتبط باشد، می‌تواند تأثیر بسزایی در ایجاد رابطه صمیمانه با میزبان داشته باشد. هنگام تحویل هدیه، آن را با دو دست تحویل داده و از اینکه میزبان به سختی آن را باز کند، خوشحال شوید.

رفتار آرام و مودبانه نیز در مهمانی‌های چینی بسیار ارزشمند است. باید از ابراز حسن اخلاق و احترام به دیگران پرهیز کرده و صبور و متحمل در صحبت کردن باشید. از جمله نکاتی که باید در نظر داشته باشید، عدم انتقاد و نقض احترام به هیچ فرد دیگری است.

در مهمانی‌های خصوصی چین، رعایت الزامات میزبان بسیار ارزشمند است. بنابراین، سعی کنید به هماهنگی‌های زمانی دقت کنید و در زمان مقرر حضور داشته باشید. علاوه بر این، می‌توانید در تمیز کردن پس از مهمانی و کمک به خدمت دهی به دیگران نیز شرکت کنید که همواره تحسین برانگیز است.

بیشتر بخوانید …

مجسمه‌های غول‌پیکر چین کدام‌اند

تعامل با میزبان در طول غذا خوردن

طیف وسیعی از موارد در تعامل با میزبان در آداب غذا خوردن چین وجود دارد. اولین نکته این است که رفتار مودبانه و محترمانه را همواره رعایت کنید. احترام و توجه به میزبان، مبنایی اساسی در فرهنگ‌های مختلف است و باید به آن پایبند باشید.

علاوه بر این، رعایت آداب غذا خوردن چین نیز بسیار مهم است. سعی کنید قوانین خاص و آداب محلی را در زمینه استفاده از دست و دیگر قوانین مربوط به غذاخوری را رعایت کنید. این نشان دهنده احترام به فرهنگ و سنت‌های محلی است.

ضمناً، اگر میزبان شما غذایی ارائه کرده است، سعی کنید تمام غذا را تمام کنید و ترک غذا را اجتناب کنید. این نشان می‌دهد که شما به خدمت و پذیرایی میزبان قدردانی می‌کنید و نشانگری از توجه و احترام است.

همچنین، در پایان وعده غذایی، حتماً از میزبان قدردانی کنید و سپاسگزاری خود را بیان کنید. این نشان می‌دهد که از زحمات و پذیرایی میزبان قدردانی می‌کنید و برقراری یک ارتباط مثبت را تقویت می‌کند.

در صورتی که میزبان از شما خواسته است در تمیزکاری کمک کنید، با خوشحالی و مشارکت فعال به درخواست او پاسخ دهید. این نشان می‌دهد که شما همراهی و همکاری را به ارمغان می‌آورید و میزبان را در ارائه خدمات تمیزکاری یاری می‌دهید.

بنابراین، در هر شرایطی سعی کنید مودبانه و احترام‌آمیز باشید. رفتار خوب شما می‌تواند به دلیل خوشرویی و ایجاد ارتباط مثبت با میزبان، تجربه‌ای مثبت را برای هر دو طرف فراهم کند.

آداب تقدیم غذا و پذیرایی در چین چگونه است؟

در چین، آداب تقدیم غذا و پذیرایی بسیار مهم و احترام‌آمیز هستند. به عنوان میزبان، شما باید مهمانان را با محبت و احترام بپذیرید و قدردانی از حضور آن‌ها را نشان دهید. معمولاً در ابتدای پذیرایی، به مهمانان چای تقدیم می‌شود که در چین بسیار مورد توجه است. شما می‌توانید به میزبان خود کمک کنید و چای را به میز مجلس ببرید.

وقتی غذا سرو می‌شود، معمولاً غذاها به صورت مشترک سرو می‌شوند. میزبان غذاها را بر روی میز می‌گذارد و مهمانان باید با تشکر و ادبیات مناسب به آن‌ها رسیدگی کنند. در چین، از چنگال و قاشق برای خوردن غذا استفاده می‌شود و ممکن است با انواع قاشق‌ها و چنگال‌ها روبرو شوید. در این مواقع، بهتر است قبل از استفاده، راهنمایی بخواهید یا با دقت از آن‌ها استفاده کنید.

اگر به عنوان مهمان به خانه شخصی دعوت شده‌اید، تقدیم هدیه به میزبان بسیار قدردانی می‌شود. هدیه‌ای مرتبط با فرهنگ چین مثل یک پیکره چای یا شیرینی‌های خاص می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد. در نهایت، برای نشستن در جلسات پذیرایی، معمولاً میزبان مکان نشستن مهمانان را به نحوی تعیین می‌کند که بر اساس جایگاه اجتماعی و سن مربوط به هر فرد مشخص می‌شود. مهمترین مکان نشستن در نزدیکی میزبان قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید …

همه چیز درباره سال نوی چینی

 

چه رفتار و حرکات فرهنگی در چین نیازمند رعایت احتیاط در چین هستند؟

در چین، رعایت احتیاط و رفتار مناسب در فرهنگ محلی بسیار اهمیت دارد. در زیر تعدادی از حرکات و رفتارهای فرهنگی که نیازمند رعایت احتیاط در چین هستند، آورده شده است:

 • احترام به سنت‌ها و مقدسات: چین دارای تاریخ و فرهنگ باستانی بسیار غنی است. بنابراین، احترام به سنت‌ها، آداب و رسوم محلی و مقدسات برای مردم چین بسیار ارزشمند است. در هنگام بازدید از مکان‌های مذهبی، قصرها، معابد و سایر مکان‌های تاریخی، رعایت این مقادیر فرهنگی بسیار مهم است.
 • احترام به افراد مسن: در جامعه چینی، احترام به افراد مسن بسیار ارزشمند است. به عنوان نمونه، ممکن است شما به طور طبیعی افراد مسن را با عنوان “عمو” یا “خاله” صدا بزنید. همچنین، در جریان ملاقات با افراد مسن، تجلیل و احترام نشان دادن به آنها مورد توجه قرار می‌گیرد.
 • رفتار مودبانه در جمع: مود بیت در برخورد با دیگران بسیار مهم است. مردم چین به صورت کلی از رفتار مهربان و مودبانه توجه خوبی می‌کنند. این شامل استفاده از اصطلاحات مودبانه مانند “شما” برای تحتانیان است، اجتناب از بحث های حساس و عموماً نشان دادن احترام به فضای شخصی دیگران است.
 • رعایت قوانین جمعیتی: در چین، رعایت قوانین جمعیتی بسیار مهم است. به عنوان مثال، پایبندی به قوانین رانندگی، قوانین بهداشت عمومی، و قوانین محیط زیست از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. همچنین، در مواقع ضروری، رعایت دستورالعمل‌ها و هشدارهای مختلفی که توسط مقامات محلی ارائه می‌شود نیز حیاتی است.

سخن آخر

در این مقاله سعی کردیم به آداب غذا خوردن چین و برخی رسوم مهم در ارتباط با غذا را با شما به اشتراک بگذاریم. فرهنگ چینی، فرهنگی بسیار غنی و کامل است و همواره برای دیگر کشور‌ها جذاب بوده است.

برای سفر به سرزمین جذاب و پر از دیدنی چین و دریافت مشاوره برای ویزای توریستی چین یا تهیه تور چین،  کارشناسان آژانس گردشگری ستاره ونک همراه شما هستند. 

برای مشاهده قیمت و خرید تور چین از ستاره ونک کلیک کنید.

خرید تور چین
کپی برداری از مطالب آژانس هواپیمایی ستاره ونک صرفا با ذکر منبع بلامانع است.
از این مطلب خوشتان آمد؟ به اشتراک بگذارید.
دیبا عباسی
ارسال نظر
ثبت نام
عضو هستید؟ وارد شوید

رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ کلیک کنید

ورود به پنل کاربری
عضو نشده‌اید؟ ثبت نام
فراموشی رمز عبور

برای ورود به سایت کلیک کنید