تصور کنید قصد سفر به مقصدی کرده‎اید که هیچ شناختی نسبت به آن ندارید. صفحه گوگل را باز می‎کنید و شروع می‎کنید به جست و جو: تور بالی. نتایج جست و جوی گوگل، شما را بیشتر سر در گم می‎کند. بالاخره یکی از سایت‎ها را انتخاب کرده و اندکی در لیست هتل‌ها و قیمت‎هایش چرخ می‎زنید. چیز زیادی دستگیرتان نمی‎شود. تصمیم می‎گیرید به شماره تلفنی که در بالای صفحه ظاهر شده زنگ بزنید و اطلاعات بیشتری دریافت کنید. بعد از چند دقیقه انتظار، فروشنده‎ای با صدایی رسا و لحنی صمیمانه از پشت تلفن به شما می گوید :

“فراهانی هستم، وقت بخیر! چطور می تونم کمکتون کنم؟”

و سوالات شما را با دقت و حوصله و با نهایت صداقت پاسخ می‎گوید. او همزمان برنامه سفر، لینک عکس‎های هتلی که درباره آن به شما توضیح داده و مدارک مورد نیاز سفرتان را برایتان ارسال می‎کند. ظرف چند دقیقه هر آنچه می‎خواسته‎اید به دست آورده‎اید…

تیم فروش ستاره ونک

تیم فروش ستاره ونک

 

 

 

متاسفانه در بیشتر مواقع داستانی که در بالا نقل شد اتفاق نمی‎افتد. در بهترین حالت فروشنده‎ای کم حوصله به چند سوال شما پاسخ می‎دهد و بعد تلاش می‎کند تور مورد نظر خود را به شما بفروشد. فارغ از اینکه نیازهای شما چیز دیگری است. حتی به اینکه تیپ شخصیتی شما چیست هم توجهی نمی‌کنند و تورهایی به شما پیشنهاد می‌دهند که اصلا با روحیات و شرایط سنی یا جسمی شما سازگار نیست. معمولا در این موارد بهانه‎هایی واهی نیز برای منصرف کردن شما از مقصد اصلی بیان می‎شوند.

 

 

اغلب فروشنده‌ها به اینکه تیپ شخصیتی شما چیست توجهی نمی‌کنند و تورهایی به شما پیشنهاد می‌دهند که اصلا با روحیات و شرایط سنی یا جسمی شما سازگار نیست.

 

در ایران، اغلب فروشنده‎های آژانس‎های هواپیمایی آموزش‎های لازم را برای کار در این شغل ندیده‎اند. پیچیدگی این شغل آنجاست که باید به طیف گسترده‎ای از اطلاعات واقف باشید. اطلاع از قوانین و مقررات گردشگری، اطلاع از اوضاع سیاسی کشورها، پیش بینی نرخ ارز، شناخت کامل فرهنگ و جاذبه‎های مقصد و هزاران مورد دیگر. همه این‎ها به کنار باید فروشنده خوبی هم باشید تا بتوانید شرایط برد – برد برای مشتریانتان فراهم سازید. حتی تا حدودی باید روانشناسی، بازاریابی، اصول و فنون مذاکره، فن بیان و… را نیز آموخته باشید.

به طور کلی فروشنده‎های خوب در موارد زیر به شما کمک خواهند کرد:

  • هزینه های سفر شما را کاهش می دهند.
  • انتخاب شما را به رویایتان نزدیک‎تر می‎کنند.
  • باعث می‎شوند تا شما خدمات بهتری بگیرید.
  • اطلاعات درست و کافی از جاذبه‎ها، هتل‎ها و … به شما می دهند.
  • تصویری مناسب از ابتدا تا انتهای سفر به شما ارائه می‎دهند.
  • باعث می‎شوند وقت کمتری از شما گرفته شود.

 

 

باید در نظر داشت که در ایران با توجه به ضعف‎های بسیار زیاد صنعت گردشگری در بخش آنلاین، اغلب خرید خدمات توسط مشتریان آژانس‌های هواپیمایی از طریق فروشنده‎ها و به صورت آفلاین انجام می‎پذیرند. (البته وضعیت ارائه خدمات آنلاین آژانس‌‌ها رو به بهبود می‌باشد). آمارهای جهانی سال ۲۰۱۶ نشان می‎دهند که مشتریان آژانس‎های هواپیمایی ۶۹% از سهم تصمیم‎گیری خرید خود را بر اساس اطلاعاتی که از فروشنده می‎گیرند انجام می‎دهند.

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                         

 

به نظر می‌رسد امروزه آژانس‌های هواپیمایی باید جلسه‌های آموزشی مستمری برای پرسنل خود برگزار کنند تا آن‌ها با داشتن به روزترین اطلاعات کاربردی در زمینه‌های مختلف بازاریابی، فروش، روانشناسی و … بتوانند بهترین خدمات ممکن را به مشتریان عرضه کنند. غافل شدن از این موضوع باعث از دست رفتن مشتریان و افول روز به روز آژانس‌ها خواهد شد.

ستاره ونک همواره به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته است. همه سعی مجموعه بر این است که فرایند خرید مشتریان کوتاه‌تر، ساده‌تر و دلپذیرتر شود. برای رسیدن به ایده آل همواره تلاش خواهیم کرد.

 

امید اکبرپور – مدیر داخلی ستاره ونک

 

 

 

 

 

 

کپی برداری از مطالب آژانس هواپیمایی ستاره ونک صرفا با ذکر منبع بلامانع است.
از این مطلب خوشتان آمد؟ به اشتراک بگذارید.
امید اکبرپور

ارسال نظر