قلعه های معروف ژاپن را بشناسید

نوشته شده توسط : دیبا عباسی در شنبه 20 ژانویه 2024
Loading...

قلعه های معروف ژاپن نمادی از عظمت و شکوه این کشور هستند. قلعه‌های ژاپنی که به “جوگو” معروف هستند، در دوره ادو (۱۶۰۰-۱۸۶۸) به اوج شکوفایی خود رسیدند و در طول این دوره، بیش از ۲۵ هزار قلعه در سراسر ژاپن ساخته شد. امروزه، تنها حدود ۱۲ هزار قلعه از این تعداد باقی مانده است که از این میان، ۱۲ قلعه به‌عنوان گنجینه ملی ژاپن ثبت شده‌اند. در این مقاله با معروف‌ترین آنها آشنا می‌شوید.

قلعه های معروف ژاپن در یک نگاه

قلعه‌های ژاپنی نقش مهمی در تاریخ و فرهنگ ژاپن داشته‌اند. این قلعه‌ها نه تنها به‌عنوان مقر حکومتی استفاده می‌شدند، بلکه به‌عنوان نمادی از قدرت و اقتدار نیز محسوب می‌شدند. در جدول زیر با قلعه‌های معروف ژاپن و اطلاعاتی در این باره آشنا خواهید شد.

نام قلعه

سال ساخت

سبک معماری

ارتفاع برج اصلی

تعداد طبقات

موقعیت مکانی

وضعیت

قلعه هیمجی

۱۶۰۹

هیرایاما

۴۳ متر

۷

شهر هیمجی، استان هیوگو

میراث جهانی یونسکو

قلعه هیروساکی

۱۶۱۱

هیرایاما

۶۰ متر

۸

شهر هیروساکی، استان آئوموری

میراث جهانی یونسکو

قلعه هیکونه

۱۶۰۳

هیرایاما

۴۳ متر

۷

شهر هیکونه، استان شیگا

میراث ملی ژاپن

قلعه اوساکا

۱۵۸۳

هیرایاما

۵۷ متر

۸

شهر اوساکا، استان اوساکا

میراث ملی ژاپن

قلعه ایواکورا

۱۵۸۹

هیرایاما

۴۳ متر

۷

شهر ایواکورا، استان چیبا

میراث ملی ژاپن

قلعه هیمجی

ازجمله قلعه های معروف ژاپن قلعه هیمجی بوده که در شهر هیمجی، استان هیوگو، قرار گرفته است. این قلعه در سال ۱۶۰۹ توسط توکوگاوا ایه‌یاسو، بنیانگذار شوگون‌سالاری توکوگاوا، ساخته شد و در سال ۱۹۹۳ به‌عنوان یکی از اولین سایت‌های میراث جهانی یونسکو در ژاپن به ثبت رسید. قلعه هیمجی با دیوارهای سفید بلند و برج‌های مدور خود، شبیه به یک پرنده در حال پرواز است و یکی از نمادهای برجسته فرهنگ ژاپن محسوب می‌شود. پیشنهاد می‌‍کنیم بازدید از قلعه هیمجی را در بین برنامه سفر تور ژاپن قرار دهید.

قلعه هیروساکی

قلعه هیروساکی یکی از معروف‌ترین و زیباترین قلعه‌های ژاپن است که در شهر هیروساکی، استان آئوموری، واقع شده است. این قلعه در سال ۱۶۱۱ توسط خاندان تسوگارو به سبک هیرایاما ساخته شد. قلعه هیروساکی به‌دلیل معماری زیبا و چشم‌نواز خود، به “قلعه ارکیده” معروف است. این برج با ۸ طبقه در ارتفاع ۳۰ متر از سطح زمین قرار دارد .

قلعه هیکونه

قلعه هیکونه یکی از زیباترین و معروف‌ترین قلعه‌های ژاپن است که در شهر هیکونه، استان شیگا، واقع شده است. این قلعه به سبک هیرایاما بوده و در سال ۱۶۰۳ توسط ای نائوکاتسو، پسر دایمیوی سابق‌ ای نائوماسا ساخته شد. قلعه هیکونه به‌دلیل معماری زیبا و چشم‌نواز خود، به “مروارید سیاه هونشو” معروف است.

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد قلعه هیکونه، وجود برج‌های توکوسو است. برج‌های توکوسو برج‌های کوچکی هستند که در اطراف قلعه قرار دارند و برای دیده‌بانی و دفاع از قلعه در برابر حملات دشمن استفاده می‌شدند.

بیشتر بخوانید

جزیره اوکیناوا ژاپن کجاست؟ + تصاویر

قلعه اوساکا

از دیگر قلعه های معروف ژاپن ، قلعه اوساکا بوده که در شهر اوساکا، استان اوساکا، واقع شده است. این قلعه در سال ۱۵۸۳ توسط تویوتومی هیدیوشی، یکی از فرماندهان ارشد ژاپن در قرون وسطی، ساخته شد. قلعه اوساکا با دیوارهای سفید بلند و برج‌های مدور خود، شبیه به یک پرنده در حال پرواز است و یکی از نمادهای برجسته فرهنگ ژاپن محسوب می‌شود.

قلعه ایواکورا

قلعه ایواکورا یک قلعه ژاپنی بود که در ولایت اواری، ناحیه نیوا، آیچی واقع شده بود. این قلعه در سال ۱۴۷۹ میلادی توسط اودا توشی‌هیرو ساخته شد. وی سرخاندان یک شاخه از خاندان اودا بنام «خاندان ایواکورا اودا (ایسه نو کامی)» بود که از زمان او به عنوان شوگودای (معاون فرماندار) بر چهار بخش بالایی ولایت اُواری تسلط پیدا کردند.

در سال ۱۵۵۹، این قلعه پس از نبرد اوکینو مورد حمله اودا نوبوناگا قرار گرفت و به دست وی سقوط کرد. نوبوناگا قلعه را به یکی از فرماندهان خود، تویوتومی هیده‌یوشی، سپرد. هیده‌یوشی قلعه را بازسازی کرد و آن را به‌عنوان پایگاه خود در ولایت اُواری قرار داد.

بیشتر بخوانید

بام ژاپن، معرفی + آدرس + تصاویر

ویژگی های مشترک قلعه های ژاپن

امروزه بسیاری از قلعه‌های ژاپن به‌عنوان جاذبه‌های گردشگری مورد بازدید قرار می‌گیرند. این قلعه‌ها با حفظ معماری سنتی خود، یادآور تاریخ و فرهنگ غنی ژاپن بوده و قلعه‌های ژاپن معمولاً دارای ویژگی‌های مشترکی هستند، ازجمله:

  • ساختمان اصلی: قلعه‌های ژاپن معمولاً دارای یک ساختمان اصلی هستند که در مرکز آن قرار دارد. این ساختمان به‌عنوان مقر فرماندهی قلعه استفاده می‌شد.
  • دیوارهای بلند: قلعه‌های ژاپن معمولاً توسط دیوارهای بلندی احاطه شده‌اند. این دیوارها برای دفاع از قلعه در برابر حملات دشمن استفاده می‌شدند.
  • برج‌های کوچک: قلعه‌های ژاپن معمولاً دارای چندین برج کوچک هستند. این برج‌ها برای دیده‌بانی و دفاع از قلعه استفاده می‌شدند.

جالب است بدانید به گفته سازمان یونسکو قلعه های معروف ژاپن شاهکارهای برجسته خلاقیت انسانی و نمادی از دوران طلایی صلح و ثبات در ژاپن توصیف شده‌اند.

سخن پایانی

قلعه های معروف ژاپن نمادهای قدرت و ثروت در طول تاریخ این کشور بوده‌اند. آنها نه تنها از لحاظ نظامی، بلکه از لحاظ فرهنگی و تاریخی نیز اهمیت زیادی دارند. قلعه‌های ژاپنی، از لحاظ معماری نیز بسیار زیبا و چشم‌نواز هستند و در هر گوشه از این کشور می‌توان نمونه‌هایی از آنها را یافت.

در این مقاله، با چند مورد از معروف‌ترین قلعه‌های ژاپن آشنا شدیم. این قلعه‌ها، هر کدام ویژگی‌های خاص خود را داشته و ارزش بازدید را دارند. اگر قصد سفر به ژاپن را دارید، حتماً از یکی از این قلعه‌ها دیدن کنید و از زیبایی و شکوه آنها لذت ببرید.

سوالات متداول

قلعه های ژاپن چگونه ساخته شدند؟

قلعه های ژاپن از عناصر مختلف از جمله چوب، سنگ و خشت ساخته شده اند. دیوارهای قلعه معمولاً از سنگ یا خشت ساخته شده اند

معروف‌ ترین قلعه های ژاپن کدامند؟

قلعه هیمجی، هیروسکی، هیکونه، ایواکورا و اوساکا. در این مقاله به بررسی یرکدام پرداخته شده است.

قلعه های ژاپن چه اهمیتی دارند؟

قلعه‌های ژاپن نمادهای قدرت و ثروت در طول تاریخ این کشور بوده‌اند. آنها نه تنها از لحاظ نظامی، بلکه از لحاظ فرهنگی و تاریخی نیز اهمیت زیادی دارند.

برای مشاهده قیمت و خرید تور ژاپن از ستاره ونک کلیک کنید.

خرید تور ژاپن
کپی برداری از مطالب آژانس هواپیمایی ستاره ونک صرفا با ذکر منبع بلامانع است.
از این مطلب خوشتان آمد؟ به اشتراک بگذارید.
دیبا عباسی
مطالعه و نوشتن همیشه از موضوعات مورد علاقه من بوده‌اند. در همین راستا چند سالی ست که در زمینه تولید محتوا در حوزه گردشگری فعال هستم. نوشتن درباره آداب و رسوم سرزمین‌های دور و توصیف جاذبه‌هایشان از کارهایی ست که هر نویسنده به خصوص من را به وجد می‌آورد.
ارسال نظر
ثبت نام
عضو هستید؟ وارد شوید

رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ کلیک کنید

ورود به پنل کاربری
عضو نشده‌اید؟ ثبت نام
فراموشی رمز عبور

برای ورود به سایت کلیک کنید