شرایط جدید ویزای شینگن در دوره کرونا در سال 2022

نوشته شده توسط : دیبا عباسی در چهارشنبه 12 مه 2021
Loading...

ویروس کرونا چه تاثیری در دریافت ویزای شینگن داشته؟ متاسفانه شیوع ویروس کرونا روند دریافت ویزای شینگن را به حالت تعلیق درآورده است. در بین سوالات بسیاری از جمله سفارت‌ها چه وقت باز می‌شوند؟ افرادی که برای دیدار با اقوام یا تحصیل می‌خواهند به اروپا سفر کنند می‌توانند برای دریافت ویزا اقدام کنند یاخیر و … ذهن متقاضیان را مشغول کرده است. از این رو کارشناسان ما شرایط جدید ویزای شینگن در دوره کرونا را مورد بررسی قرار داده‌اند.

هر ساله متقاضیان بسیاری جهت دریافت ویزای شینگن و رزرو تور اروپا اقدام می‌کنند. از سال ۲۰۱۹ و با شیوع ویروس کرونا سفارت‌های اروپایی صدور ویزا را متوقف کردند. اما در حال حاضر برخی از کشورها با اعلام شرایط جدید و البته به صورت محدود کار خود را مجددا آغاز کرده و صدور ویزا را از سر گرفته‌اند.

در ادامه به شما خواهیم گفت که شرایط جدید ویزای شینگن در دوره کرونا چه مواردی را شامل شده و کدام افراد می‌توانند برای دریافت ویزا اقدام کنند.

اطلاعیه سفارت‌ها جهت شرایط جدید ویزای شینگن

سفارت‌های اروپا سیاست‌های مشابهی را جهت روند صدور ویزای شینگن در پیش‌گرفته‌اند. طبق اطلاعیه‌ای که از طرف سفارت‌های هلند، ایتالیا، آلمان، اسپانیا و اتریش اعلام شده است دفاتر سفارت صدور ویزای توریستی شینگن را تا طلاع ثانوی متوقف کرده و فقط و فقط افراد با شرایط ویژه می‌توانند به سفارت مراجعه و برای دریافت ویزای شینگن اقدام کنند.

لازم به یادآوری ست که محدودیت‌های اعمال شده از طرف سفارت‌های اروپایی نه فقط برای متقاضیان ایرانی بلکه برای بیشتر متقاضیان با ملیت‌های دیگر نیز اعمال می‌شود. این محدودیت‌ها بیش از هر چیز دیگر پیشگیری از شیوع ویروس کرونا اعمال شده‌اند.

چه افرادی می‌توانند برای دریافت ویزای شینگن اقدام کنند؟

در ادامه به این سوال می‌رسیم که با توجه به شرایط جدید ویزای شینگن و تا برداشته شدن محدودیت‌های مربوط به ویزای توریستی چه افرادی می‌توانند برای دریافت ویزای شینگن اقدام کنند؟

طبق اطلاعیه سفارت‌ها فعالیت دفاتر سفارت یا VFS بسیار محدود شده و در حال حاضر متقاضیان تنها می‌توانند برای ‌ویزای نوع دی D که ویزای خانوادگی، تحصیلی، فرصت مطالعاتی، خود اشتغالی، کار در صورت استخدام و درمان را شامل می‌شود اقدام کنند.

صدور ویزای توریستی در اطلاع ثانوی متوقف شده و پرونده‌های این نوع ویزا بررسی نخواهند شد. این محدودیت از طرف سفارت‌های ایتالیا، دانمارک، اتریش، هلند و آلمان اعلام شده است. هر چند که بیشتر سفارت‌ها سیاست مشترکی را در این زمینه پیش گرفته‌اند اما جهت اطلاع از شرایط ویزای شینگن سایر دفاتر می‌توانید به وبسایت رسمی آن‌ها مراجعه کنید.

آیا افرادی که از قبل ویزا دریافت کرده‌اند (با ویزای معتبر) می‌توانند به مقصد مورد نظرشان سفر کنند؟

در پاسخ به این سوال می‌توان گفت به دلیل اینکه محدودیت‌ها جهت جلوگیری از شیوه ویروس کرونا اعمال شده است فقط و فقط افرادی که قصد اقامت طولانی مدت در کشور مقصد را دارند، دانشجویان در حال تحصیل، افرادی که فصد دیار با اقوام خود را دارند و افرادی که برای کارهای ضروری قصد سفر به اروپا را دارند می‌توانند از ویزای خود استفاده کنند.

به صورت واضح‌تر تا اطلاع ثانوی افراد با ویزای توریستی به قصد گردشگری اجازه ورود به اروپا را ندارند. زمان این محدودیت هنوز مشخص نشده و در صورت رفع آن از طریق همین وبسایت اطلاع رسانی خواهیم کرد.

آیا متقاضیان می‌توانند وقت سفارت خود را کنسل کنند؟

هر سفارت قانون خاص خود را در این زمینه دارد. برخی از سفارت‌ها به دلیل مشکلات بوجود آمده بر اثر ویروس کرونا وقت‌ها را کنسل کرده و مبلغ را به متقاضی استرداد می‌کنند اما برخی دیگر با نگاه داشتن مبلغ وقت‌ها را به تعویق می‌اندازند.

طبق اعلام دفتر VFS هیچ مبلغی بابت کنسلی وقت‌های سفارت به متقاضیان استرداد نمی‌شود. وقت‌ها برای متقتضیان محفوظ مانده و پس از رفع محدودیت‌ها گرونده‌های ویزاهای توریستی مجددا در پروسه بررسی قرار می‌گیرند.

در نتیجه متقاضیان نمی‌توانند وقت‌های سفارت خود را کنسل کنند و در صورت حاضر نشدن در روز مصاحبه وقت‌ها خود به خود کنسل شده و مبلغی به مسافران استرداد نمی‌شود.

در این شرایط و به دلیل بسته بودن سفارت‌ها امکان باز پس گرفتن هزینه ویزا وجود؟

طبق توضیحات ارائه شده در سوال قبل مبالغ دریافت شده از طرف شرکت VFS قابل استرداد نمی‌باشد. البته از آنجا که هر سفارت قانون خود را در این زمینه دارد برای اطلاع از قانون دقیق هر سفارت جهت باز پس گرفتن مبلغ با سفارت مورد نظر تماس گرفته یا به وبسایت رسمی آن مراجعه کنند.

اتباع کدام کشورها می‌توانند به عنوان توریست به اروپا سفر کنند؟

اتحادیه اروپا لیست توابع کشورهایی را که به عنوان توریست می‌توانند به این کشور سفر کنند اعلام کرده است. نکته مهم اینکه با توجه به شرایط جدید ویزای شینگن این لیست با تغییر وضعیت کرونا در کشور مورد نظر به روزرسانی می‌شود.

 • الجزایر
 • استرالیا
 • کانادا
 • گرجستان
 • ژاپن
 • مراکش
 • نیوزلند
 • رواندا
 • کره جنوبی
 • تایلند
 • تونس
 • اروگوئه

طبق آخرین به روز رسانی صربستان از لیست مورد نظر حذف شده است.

بیشتر بخوانید …

شرایط جدید ویزای تایلند در زمان شیوع ویروس کرونا در سال ۲۰۲۱

شرایط دریافت ویزای دبی در سال ۲۰۲۱ تغییر کرد

شرایط دریافت ویزای کانادا در دوره کرونا

کپی برداری از مطالب آژانس هواپیمایی ستاره ونک صرفا با ذکر منبع بلامانع است.
از این مطلب خوشتان آمد؟ به اشتراک بگذارید.
دیبا عباسی

ارسال نظر

ثبت نام
عضو هستید؟ وارد شوید

رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ کلیک کنید

preloader

لطفا منتظر بمانید

ورود به پنل کاربری
عضو نشده‌اید؟ ثبت نام
preloader

لطفا منتظر بمانید

فراموشی رمز عبور

برای ورود به سایت کلیک کنید