مسابقات گاوبازی (سنت فرمین) در اسپانیا

نوشته شده توسط : دیبا عباسی در جمعه 13 ژانویه 2023
Loading...

درباره مسابقات گاوبازی در اسپانیا چه می‌دانید؟ شما هم جز کسانی هستید که فکر می‌کردید دستمال قرمز برای خشمگین کردن گاوها در مسابقات استفاده می‌شود؟! چقدر با قوانین و مراحل مسابقات گاوبازی در اسپانیا آشنایی دارید؟ برای پی بردن به رازهای این فستیوال پرطرفدار در اسپانیا با ما همراه باشید.

مسابقات گاوبازی اسپانیا

تفریحات هیجان‌انگیز اسپانیا، شیک‌ترین مراکز خرید اسپانیا، غذاهای لذیذ اسپانیایی، ساحل‌های رؤیایی مانند ساحل بارسلون و مالاگا همگی از جاذبه‌هایی هستند که گردشگران را برای خرید تور اسپانیا ترغیب می‌کنند. اما در کنار تمام این جاذبه‌های دوست‌داشتنی، فستیوال‌های اسپانیا نیز خود به تنهایی می‌توانند گردشگران زیادی را به سمت این کشور بکشانند. یکی از جذابترین فستیوال‌هایی که هر ساله در این کشور برگزار می‌شود و طرفداران زیادی نیز دارد، مراسم گاوبازی است که داستان‌های جالبی نیز درباره پیدایش آن وجود دارد. اگر شما هم از طرفداران این فستیوال هستید، برای آشنایی با قوانین آن با ما همراه باشید.

تاریخچه مسابقات گاوبازی اسپانیا

گاوبازی و دویدن گاوهای وحشی در اسپانیا تاریخچه‌ای بسیار قدیمی دارد. تا جایی که می‌توان بر روی دیوارهای غارهای محل اقامت انسان‌های نخستین نقاشی‌های مربوط به رقابت انسان با گاو را مشاهده کرد. همچنین افسانه‌های زیادی از نبرد بین گاو و انسان و حتی رقص در مقابل گاوها نقل شده است. طبق نوشته مورخان اسپانیایی، قربانی کردن گاو از مراسم قدیمی و مذهبی اسپانیا بوده و با جشن و سرود برگزار می‌شده است.

امروزه این مراسم با فستیوال سنت فرمین ترکیب شده و مراسم گاوبازی به شکل امروزی را به‌وجود آورده‌اند. این فستیوال ملی، معروف به سنت فرمین هر ساله در تاریخ ۶ جولای به مدت ۷ روز در شهر پامپولنا اسپانیا برگزار می‌شود. مراسم از ساعت ۸ صبح روز اول آغاز شده و مردم در تمام شهر در حال تلاش برای فرار از دست گاوهای وحشی و عصبانی هستند.

بسیاری از گردشگران از سراسر دنیا و همچنین دوستداران ورزش سنتی در اسپانیا برای شرکت در فستیوال سنت فرمین (مسابقات گاوبازی) به شهر پامپولنا سفر می‌کنند. نام مراسم گاوبازی به عنوان مراسم ملی کشور اسپانیا در سازمان ملی یونسکو به ثبت رسیده است.

مسابقات گاوبازی اسپانیاصحنه‌ای از فستیوال گاوبازی در شهر پمپلونا

سنت فرمین کیست؟

اما سنت فرمین کیست و چرا مراسم به این نام معروف شده است؟ سنت فرمین از مبلغان مسیحیت بوده که توسط رومی‌ها به جرم تبلیغ برای مسیحیت گردن زده شده. سپس رومی‌ها بدن بدون سر او را به یک گاو وحشی بستند تا در شهر کشیده شده و تکه تکه شود. اما زنی پس از دیدن این صحنه لباس سفید پوشیده و برای متوقف کردن گاو به خیابان می‌رود. او به سختی با گاو مقابله کرده و تمام تلاش خود را برای نگه داشتن گاو می‌کند. به همین دلیل شرکت کنندگان در مسابقات گاوبازی برای زنده نگه داشتن یاد شجاعت زن، در تمام مدت لباس سفید می‌پوشند.

مسابقات گاوبازی اسپانیا

در ابتدا تمام مردم با لباس‌های سفید و دستمال‌های قرمز به میدان اصلی شهر می‌روند و با تکان دادن دستمال‌های قرمز خواندن سرودهای مذهبی را آغاز می‌کنند و در انتها فریاد زنده باد سنت فرمین سر می‌دهند. سپس عده‌ای با طبل و سایر آلات موسیقی به جمعیت ملحق شده و شروع به نواختن می‌کنند. ساز و رقص و آواز تا مدت‌ها ادامه پیدا می‌کند. این قسمت از مراسم غرش و یا به اسپانیایی El Struendo نام دارد.

یکی از مراسم مهم که در طی فستیوال برگزار می‌شود، تندیس گردانی است. این مراسم در ساعت ۱۰ صبح انجام می‌شود. در طی آن ۸ مجسمه غول‌پیکر که نماد شاه و ملکه چهار قاره و نژاد مختلف هستند در خیابان‌های شهر به حرکت درمی‌آیند. سپس صدای ناقوس کلیسای شهر به صدا درمی‌آید و مردم برای انجام مراسم دعای مخصوص به کلیسا می‌روند. بعد از دعا رقص سنتی Joto (رقص مخصوص مراسم) همراه با موسیقی به صورت گروهی انجام می‌شود.

مسابقات گاوبازی اسپانیامراسم سنت فرمین

آغاز مسابقات گاوبازی به عنوان نماد کشور اسپانیا

پس انجام مراسم مقدماتی در روز اول، رأس ساعت ۸ صبح روز بعد مراسم اصلی آغاز می‌شود:

ساعت ۸ صبح، در حالی که جمعیت هیجان‌زده در خیابان‌های قدیمی شهر منتظر گاوها هستند، پس از صدای شلیک درب اسطبل باز شده و ۶ گاو عصبانی به همراه ۶ گوساله میان جمعیت رها می‌شوند. شرکت‌کنندگان درحالی که از دست گاوها فرار می‌کنند آن‌ها را به سمت استادیوم اصلی برگزاری مراسم هدایت می‌کنند. متأسفانه در طی این مسیر برخی از شرکت‌کنندگان دچار آسیب‌دیدگی می‌شوند. به همین دلیل نیروهای امدادی زیادی را در خیابان‌ها می‌توان دید. پس از رسیدن گاوها به استادیوم، آن‌ها را تا آماده شدن ماتادورها یا همان گاو بازان حرفه‌ای در محل مخصوص نگه‌داری می‌کنند. در طی این مدت مسابقات باستانی مختلف مانند بلند کردن سنگ، خرد کردن چوب، رقص‌های محلی و… توسط ورزشکاران در استادیوم برگزار می‌شود.

مسابقات گاوبازی اسپانیامراسم آغازین فستیوال گاوبازی

رقابت ماتادورها در مسابقه گاو بازی

پس از اتمام مسابقات باستانی، نوبت به ماتادورها است که رقابت خود با گاوها را آغاز کنند:

در اسپانیا به ماتادور، ال ترو (به معنای قاتل) هم گفته می‌شود. هر ماتادور یک گروه به نام کوادریلا دارد که از ۶ نفر تشکیل شده و او را در نبرد با گاو نر همراهی می‌کنند. مسابقه گاوبازی در ۳ مرحله و با به صدا درآمدن شیپور آغاز می‌شود:

در مرحله اول گروه گاو بازان به میدان وارد شده و طی حرکات تمرین شده رقص مقابل گاو را انجام می‌دهند. در این مرحله ماتادور اصلی در خارج از میدان ایستاده و رقص گروهش را نگاه می‌کند و هم‌زمان نیز قدرت و مهارت حریف خود را زیر نظر می‌گیرد.کواردیلاها با در دست داشتن پارچه‌های زرد و صورتی گاو را تحریک کرده و او را خشمگین می‌کنند. تماشاچیان نیز با هیجان زیاد گاو نر و کوردیلاها را تشویق می‌کنند.

مرحله دوم مسابقات

در مرحله دوم، دو جنگجو با اسب و نیزه وارد میدان شده و گاو را با نیزه‌های خود زخمی می‌کنند. با این کار گاو عصبانی‌تر شده و با خشم بیشتری گاو بازان را دنبال می‌کند. هدف از این کار خسته کردن گاو و آماده‌سازی میدان برای ورود ماتادور اصلی است.

مسابقات گاوبازی اسپانیاجدال قدرت ماتادور و گاو در میدان مسابقات

در مرحله سوم ماتادور اصلی با تشویق جمعیت وارد میدان شده و هنر گاوبازی خود را به نمایش می‌گذارد. در بدو ورود ماتادور ابتدا با گاو چشم در چشم می‌شود. سپس با حرکات مخصوص دستمال قرمزش را مقابل حریف تکان داده و حیوان زخمی را وادار به جنگیدن می‌کند. سپس با رقص مخصوص حیوان زخمی را برای از دست دادن خون وادار به حرکت می‌کند. این کار هیجان تماشاچیان و استادیوم را تا حد زیادی بالا می‌برد.

مسابقات گاوبازی اسپانیاماتادور با گاو زخمی چشم در چشم می‌شود

و در آخر، طی یک فرصت مناسب ماتادور شمشیر خود را در کتف حیوان فرو می‌کند. بعد از ضربه کواردیلاها مجدداً وارد میدان شده و رقص مرگ را مقابل گاو انجام می‌دهند تا گاو گیج شده و در نهایت نقش بر زمین شود. بعد از کشته شدن حیوان، ماتادور قسمتی از دم یا گوش او را به عنوان غنیمت نزد خود نگه می‌دارد. گاو کشته شده به قصابی برده می‌شود و گوشت آن برای پخت و پز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چرا درمسابقات گاوبازی از دستمال قرمز استفاده می‌کنند؟

اکثر افراد فکر می‌کنند استفاده از دستمال قرمز در مسابقات گاوبازی برای خشمگین کردن گاو می‌باشد. اما این یک باور غلط در میان مردم است. گاوها کوررنگی دارند و رنگ دستمال تأثیری در مغز آن‌ها ندارد. پس چرا در مسابقات گاوبازی از دستمال قرمز استفاده می‌کنند؟ دستمال قرمز به این دلیل استفاده می‌شود تا خون پاشیده شده از گاو خیلی مشخص نباشد.

خواندن دعا بعد از مسابقات گاوبازی

پس از پایان مراسم، در نیمه شب روز هفتم مردم با در دست داشتن شمع به میدان اصلی رفته و سرود انتهای مراسم را به نام Pobre de mi  می‌خوانند.

ممسابقات گاوبازی اسپانیامراسم دعا بعد از اتمام فستیوال گاوبازی

گاوبازی مرگبار در اسپانیا

مسابقات گاو بازی اسپانیا همیشه هم به خوبی خوشی تمام نمی‌شود. در بیشتر مواقع گاوبازان به شدت زخمی شده و پیش آمده که  برگزاری این مسابقات منجر به مرگ ماتادور شده است. از این رو فستیوال گاوبازی چه از سوی حامی حیوانات و چه از سوی سایر مردم بارها و بارها مورد انتقاد قرار گفته است. خطرناک‌ترین گاو بازی اسپانیا در شهر پامپلونا برگزار شد که چندین کشته و زخمی بر جای گذاشت.

هتل را زودتر رزرو کنید

مراسم گاوبازی از جاذبه‌های اصلی اسپانیا به شمار می‌رود، به همین دلیل در تاریخ ۶ جولای بسیاری از گردشگران از سراسر دنیا به اسپانیا و شهر پاپلونا سفر می‌کنند. بنابراین تمامی هتل‌های شهر به سرعت رزرو می‌شوند. اگر جز افرادی هستید که به مسابقات گاوبازی علاقه دارید و می‌خواهید در مراسم یک هفته‌ای شرکت کنید. حتماً از قبل رزرو هتل خود را انجام دهید. در غیر اینصورت مجبور خواهید شد در هتل‌های خارج از شهر اقامت کنید.

سوالات متداول

چرا سن فرمین در اسپانیا برگزار می‌شود؟

سن فرمین را اولین اسقف پامپلونا می دانند. از نظر مذهبی، این جشن به یاد شهادت سنت فرمین و توسط اسقف پدرو دی آرتاخونا از سال ۱۱۸۶ برگزار شد.

در سن فرمین چه اتفاقی می‌افتد؟

این جشن سالانه بیش از یک میلیون بازدید کننده دارد. مردم می‌آیند تا گاوهای نر عظیم الجثه، ماتادورها و جدال هیجان انگیز بین این دو را تماشا کنند.

بیشتر بخوانید …

فستیوال لاس فالاس اسپانیا

فستیوال گوجه فرنگی یا توماتینا اسپانیا

برای مشاهده قیمت و خرید تور اسپانیا از ستاره ونک کلیک کنید.

خرید تور اسپانیا
کپی برداری از مطالب آژانس هواپیمایی ستاره ونک صرفا با ذکر منبع بلامانع است.
از این مطلب خوشتان آمد؟ به اشتراک بگذارید.
دیبا عباسی

نظرات شما عزیزان

 • مصطفی
  مصطفی ارسال شده در 3 سال پیش

  حالا کافی بود این مراسم تو بین ما ایرانی ها میبود!!
  واااای که حقوق حیوانات تو ایران رعایت نمیشه! حالا باز جالبرتش خودمون بودیم که هی میگفتیم این چه رسم زشتیه بین ما ایرانی ها و این حرفا!
  عجب دنیاییه

  پاسخ
  • سارا احمدی
   سارا احمدی ارسال شده در 3 سال پیش

   درکشور اسپانیا هم نقدهای زیادی از این فستیوال شده و حامیان حقوق حیوانات مخالف برگزاری فستیوال گاو بازی هستند.

   پاسخ

ارسال نظر

ثبت نام
عضو هستید؟ وارد شوید

رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ کلیک کنید

preloader

لطفا منتظر بمانید

ورود به پنل کاربری
عضو نشده‌اید؟ ثبت نام
preloader

لطفا منتظر بمانید

فراموشی رمز عبور

برای ورود به سایت کلیک کنید